Nový iPad Air štvrtej generácie a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Práve som dopozeral Apple Event, na ktorom prestavili Apple Watch 6. generácie, iPad a aj iPad Air štvrej generácie, ktorý prekvapil funkciami aj cenou.

Práve Apple predstavil nový iPad Air s 10.9“ edge-to-edge displejom a čipom A14, ktorý je oproti súčasnému čipu omnoho výkonnejší. Tieto vylepšenia však prinášajú aj jednu nečakanú zmenu, ktorou je nárast ceny nového iPadu Air. Štvrtá generácia by u nás mohla stáť až 720€, čo vzbudzuje otázku: iPad Air 4 alebo nový iPad Pro?

Zdroj: Apple

Apple iPad Air štvrtej generácie je vybavený čipom A14

Nová generácia iPadu Air prichádza s 50% nárastom výpočtového výkonu procesora a 40% nárastom výkonu grafického čipu. Tento nový procesor je údajne aj energeticky efektívnejší, no konkrétne čísla sme vo virtuálnom evente, ktorý skončil pred pár minútami, nedostali.

Nový iPad Air využíva aj konektivitu USB-C, čo mu dodáva flexibilitu vo výbere doplnkov a umožňuje až 5krát rýchlejší prenos dát oproti doterajšiemu portu.

Liquid Retina displej vo veľkosti 10.9“

Liquid Retina displej bol prvýkrát predstavený na iPhone XR a neskôr na iPade Pro. Dnes ho dostávame na iPad Air 4 vo veľkosti len o jednu desatinu palca menšej, ako je na iPade Pro 2020 11“, ktorý bol predstavený začiatkom roka.

Zdroj: Apple

Navyše sa jedná o edge-to-edge dizajn, ktorý dokáže aj z menšieho tela tabletu vyťažiť veľkú pracovnú plochu. Tento dizajn bol predstavený na iPade Pro pred dvomi rokmi a v mierne upravenej podobe sa dnes dostáva aj na iPad Air.

Doplnky k iPadu Air

Nový Air disponuje USB-C portom, ako sme už spomínali. K dispozícii teda máte veľmi širokú škálu doplnkov tretích strán, no samotný Apple predstavil zopár vlastných. Jedným z nich je Magic Keyboard, ktorý poznáme už z iPadu Pro, no rovnakú klávesnicu si odteraz môžete zadovážiť aj k iPadu Air 4.

Skvelým benefitom je tiež magnetický úchop pera Apple Pencil, ktorý sa nachádza priamo v tablete a takisto sa jedná o funkciu prebratú z iPadu Pro. Pero sa takto nabíja, páruje ale tiež ho tam môžete jednoducho len odložiť.

Predávať sa samotný iPad bude až v piatich farbách: strieborná, sivá, rose gold, svetlozelená a baby blue.

Predstavený bol aj nový iPadOS 14, ktorý rozširuje funkcionalitu Apple Pencil.

Zvoliť iPad Air alebo Pro?

Tretia generácia iPadu Air bola jasnou voľbou pre tých, ktorým chýbalo zopár stoviek eur na prémiový iPad Pro. Rozdiely medzi týmito dvomi riešeniami sa však zmenšili, čo zvýšilo cenu tohto „lacnejšieho“ iPadu. Ten po novom stojí len o niekoľko desiatok eur menej. Voľba odteraz nie je taká jednoduchá.

Nový prostredný iPad by mal stáť 600 dolárov, čo pri započítaní DPH a dovozných nákladov môže ľahko predstavovať aj 720€. Oficiálne sa však cenové detaily dozvieme až v blízkej budúcnosti.

Nový Air už nie je jasnou voľbou pre študentov. Apple nám nič neuľahčuje.