Príde Windows 12 už tento rok?

Microsoft má so svojim operačným systémom Windows jasné plány.

Očakávali ste tohtoročnú premiéru systému Windows 12 rovnako ako ostatní technologickí nadšenci? Zrejme ostanete mierne sklamaní. Netreba však zúfať, pretože vylepšenie systému príde, len v troška inej podobe.

Windows 12

Systém Windows 11 bol uvedený na trh v roku 2021. Okrem nových funkcií došlo aj k výraznému redizajnu a vylepšeniam. Krátko po jeho uvedení sa však začalo špekulovať o príchode systému Windows 12 v roku 2024.

Veľká aktualizácia

Špekulácie zahŕňali konkrétne termíny predstavenia a predpokladané funkcie, vrátane pokročilých funkcií umelej inteligencie. Aktuálne informácie však naznačujú, že Windows 12 nepríde. Minimálne nie tento rok. Namiesto toho sa používatelia môžu tešiť na veľkú aktualizáciu pre Windows 11 s kódom Hudson Valley.

Aktualizácia s označením 24H2 je plánovaná na tento rok a má priniesť významné zlepšenia oproti minuloročnej verzii 23H2. Očakáva sa, že technologickí výrobcovia budú mať prístup k tejto aktualizácii od apríla tohto roka, pričom by mala byť verejne dostupná približne v septembri.

Windows 12

Podľa viacerých únikov sa očakávalo, že zmienky o umelej inteligencii sú spojené s príchodom Windows 12. Avšak, teraz je jasné, že ide iba o veľkú aktualizáciu pre Windows 11 a nie o celkovú novú verziu operačného systému Windows.

Čo bude aktualizácia zahŕňať?

Update bude zahŕňať niekoľko vylepšení, medzi ktorými sú:

  • Aktualizácia služby Copilot
  • Aktualizácia prichytenia okien
  • Aktualizácia Prieskumníka
  • Aktualizácia rýchlych nastavení
  • Aktualizácia funkcie prepojenia s telefónom
  • Nový režim šetrenia energie

Okrem týchto vylepšení plánuje Microsoft priniesť aj ďalšie novinky, pričom niektoré z nich budú spojené práve s umelou inteligenciou, no bližšie informácie zatiaľ neboli špecifikované.

Windows 11 sa pravdepodobne zbaví niektorých predinštalovaných aplikácií, ako napríklad Cortana, Mail, Kalendár, Mapy, Ľudia a Filmy & TV. Existujú aj diskusie o odchode Wordpadu, no momentálne zatiaľ zostáva v systéme.