Linwei Ding bol zatknutý a obvinený zo štyroch federálnych krádeží obchodného tajomstva. Podľa kalifornskej obžaloby len 38-ročný Ding pracoval pre Google od roku 2019 a mal prístup k citlivým informáciám o softvéri používanom v dátových centrách spoločnosti.
V priebehu dvoch rokov údajne „vyniesol“ viac ako 500 súborov s dôvernými informáciami a odovzdal ich dvom čínskym spoločnostiam.
Každé z jeho obvinení z krádeže obchodného tajomstva sa trestá odňatím slobody až na 10 rokov. FBI varuje, že toto konanie môže mať ďalekosiahle následky, či už ekonomické alebo tie, ktoré sa týkajú národnej bezpečnosti.
Dingov motív zatiaľ nie je jasný
Obžaloba neuvádza, čo Ding za vynášanie informácií dostal. Je však možné, že sa snažil obohatiť alebo pomôcť čínskym spoločnostiam dobehnúť technologický náskok Googlu.
FBI vníma tento prípad ako „najnovšiu ukážku toho, ako ďaleko sú čínske spoločnosti ochotné zájsť, aby ukradli americké inovácie“.
Americké úrady sa už dlhodobo snažia riešiť problém krádeže duševného vlastníctva zo strany Číny, ktorá má podľa nich negatívny vplyv na americkú ekonomiku a národnú bezpečnosť.
Podľa obžaloby Ding spolupracoval s dvoma čínskymi spoločnosťami a za odmenu mu bola ponúknutá pozícia technologického riaditeľa v startupe zaoberajúcom sa umelou inteligenciou. Mal sa dokonca zúčastniť aj na stretnutiach s investormi pre túto firmu.
Google potvrdil krádež citlivých informácií
Google po preskúmaní prípadu zistil, že Linwei Ding ukradol veľké množstvo dôverných dokumentov. Spoločnosť sa zaviazala úzko spolupracovať s FBI pri vyšetrovaní.
Hoci súdny verdikt ešte nepadol, Ding môže v prípade uznania viny čeliť trestu odňatia slobody až na 10 rokov a pokute do výšky 250 000 dolárov za každý prípad krádeže.
Odpovedať