Chytrá domácnosť Xiaomi

Chytrá domácnosť je v dnešnej dobe veľmi moderná. Hlavne sú dostupné ako cenovo, tak technologicky. Vedľa Google či Apple má chytrou domácnosť tiež Xiaomi. Čo všetko nám Xiaomi ponúkne a aké zaujímavé kúsky môžete v rámci chytré domácnosti očakávať? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Xiaomi Gateway

Aby ste mohli mať domácnosť naozaj celú od Xiaomi, potom je základom Xiaomi Gateway. Brána, cez ktorú budete komunikovať s ostatnými zariadeniami. Z vášho mobilu vydáte pokyn, ten sa cez túto bránu dostane ku konečnému spotrebiču a hotovo. Je to veľmi jednoduché a Vy pre zapnutie osvetlenia nemusíte vstávať z gauča. Bránu spoločne s ďalšími senzormi môžete zaobstarať napríklad tu.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Smart1.jpg
Brána Xiaomi

Senzory v balení

Ak zakúpite štartovaciu sadu, nájdete tu aj senzory. Prvým takýmto senzorom je senzor otvorenia dverí a okien. Ak napríklad nebudete doma, môžete tieto senzory aktivovať. Akonáhle by došlo k otvoreniu dverí alebo okna, múdra domácnosť dokáže buď spustiť alarm alebo vám napríklad zavolá na mobilný telefón.

Ďalej tu nájdete aj bezdrôtový prepínač. Pomocou neho môžete veľmi ľahko ovládať prvky chytrej domácnosti. V mobilnej aplikácii je možné nastaviť, čo má prepínač urobiť v prípade, že ho stlačíte raz, dvakrát alebo ho dlhší čas podržíte. Nastavenie úkonov je tak úplne na vás.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je smart2.jpg
Senzory na dvere

Posledným senzorom, ktorý v balení objavíte, je pohybový senzor. Ten sníma pod uhlom 170° prítomnosť človeka. Pokiaľ ju deteguje, môžete senzoru nastaviť ďalšie akcie. Napríklad aby sa spustila televízia, zaplo sa osvetlenie atď. Rovnako tak, ak miestnosť opustíte, môže múdra domácnosť zase všetko vypnúť. Záleží len a len na vašom nastavení.

Chytré osvetlenie a spotrebiče

V základe sme si popísali fungovanie chytrej domácnosti a senzorov. K chytrej domácnosti samozrejme môžete napojiť ďalšie veci, ako napríklad chytré osvetlenie. To dokáže meniť farby, zapínať sa a vypínať sa na základe Vašich povelov či nastavených schém. Vybrať si môžete intenzitu svetla i farby. Nie je problém z Vašej obývačky dočasne urobiť disko klub.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je smart-3-1024x638.jpg
Xiaomi svetlo

Ďalšou možnosťou je napríklad pripojenie chytrej rýchlovarnej kanvice či vysávača. Po pripojení opäť môžete všetko ľahko nastaviť podľa vašich predstáv a potrieb. Ráno, než sa dostanete do kuchyne, môžete mať v kuchyni dostatok svetla, zapnutú klimatizáciu či kúrenie a uvarenú vodu na čerstvú kávu. Neznie to ako sen?

Môžete aj ušetriť

Zatiaľ sme si vymenovali iba aspekty pohodlnosti. Chytrá domácnosť ale môže tiež ušetriť nemalé peniaze. Napríklad za pomoci chytrých hlavíc na kúrenie môžete ušetriť za vykurovanie. S chytrými zásuvkami zase môžete vypínať spotrebiče, ktoré práve nevyužívate. Možností, ako zapojiť chytrú domácnosť od Xiaomi je veľa. Záleží len na vašej fantázii a chuti.

Záver

Múdra domácnosť je určite lákavá, môžete niektoré zbytočné veci prenechať na technológii. Zároveň je ale s touto technológiou potreba tiež zaobchádzať opatrne a s rozumom. Ak si ale chcete fungovanie chytré domácnosti vyskúšať, Xiaomi chytrá domácnosť je rozhodne dobrá voľba, ktorá vás ani nebude stáť premrštené peniaze.