Digitálne spätné zrkadlo pre elektrické bicykle urobí jazdu výraznejšie bezpečnejšou

Radar pre cyklistov nie je na trhu žiadnou novinkou. Svoje veľmi kvalitné modely ponúka napríklad aj veľmi známy Garmin. Ride Safety System RS 1000 ich ale prevyšuje o viac ako úroveň vďaka prítomnosti chytrej umelej inteligencie.

Keďže elektrické bicykle sú v našich uliciach čoraz bežnejšie, zaistenie bezpečnosti jazdcov je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Tvorcovia technológií tretích strán inovatívnymi skokmi zintenzívňujú bezpečnosť cyklistov. Medzi najnovšie vylepšenia patrí Ride Safety System RS 1000, produkt od Alps Alpine, navrhnutý tak, aby jazdcom ponúkol inteligentného „strážneho anjela“.

Radar s podporou umelej inteligencie

Toto šikovné zariadenie funguje ako systém včasného varovania, ktorý upozorňuje (elektro) bicyklistov na vozidlá a potenciálne nebezpečenstvá prichádzajúce hlavne zozadu. Vďaka analýze umelej inteligencie dokonale stráži okolie bicykla a upozorňuje možné nebezpečenstvo. Pomocou radarov na monitorovanie cesty poskytuje RS 1000 okamžité upozornenia a spáruje sa so smartfónom na „premietanie“ aktuálnych dopravných informácií v reálnom čase priamo na riadidlá. V podstate je to ako mať so sebou spätné zrkadlo, ale inteligentnejšie a digitálne. Predovšetkým proti zadnému nárazu, ktorý cyklista zo svojho zorného poľa nemôže efektívne strážiť. Digitálne spätné zrkadlo RS 1000 so situačným vyhodnocovaním nebezpečenstva analyzuje premávku za vozidlom pomocou umelej inteligencie v reálnom čase a upozorňuje cyklistu na nebezpečenstvo podľa situácie.

Vďaka prítomnosti kamery môže jazdec sledovať situáciu za sebou cez toto zariadenie. Jeho súčasťou je aj inteligentné koncové svetlo. To vie v niekoľkých stupňoch informovať spoluúčastníkov prevádzky o stave jazdca. Súčasťou je aj funkcia brzdového svetla, nastaviteľná v niekoľkých stupňoch.

Dizajn

Alps Alpine sa pri RS 1000 zameral na inteligentný dizajn. Nielenže rozpozná nebezpečenstvo, ale aj svieti ako multifunkčné zadné svetlo, ktoré obsahuje spomínanú funkciu brzdového svetla pre lepšiu viditeľnosť pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Systém je ľahký a nenápadný, navrhnutý tak, aby sa dal ľahko namontovať bez toho, aby bol skrytý taškami alebo výstrojom. Komplet váži necelých 160 gramov a tak „nezaťaží“ elektrobicykel neobmedzuje cyklistov, ktorým vadí prílišná váha bicykla kvôli doplnkom.

Integrácia

Čo je skutočne pôsobivé, sú integračné schopnosti  radaru. RS 1000 môže čerpať energiu priamo z e-bicykla, čím sa znižuje problém samostatného nabíjania, a má rozhranie USB pre všestrannosť na rôznych bicykloch. Navyše, s minimálne dvojhodinovou výdržou internej batérie je pripravený na väčšinu dennej prevádzky alebo voľnočasových jázd, ak sa nechcete spoliehať na dobíjanie priamo z batérie bicykla. Radar je možné navyše jednoducho prenášať medzi viacerými elektrobicyklami.

Vyššia trieda

Radar pre cyklistov nie je na trhu žiadnou novinkou. Svoje veľmi kvalitné modely ponúka napríklad aj veľmi známy Garmin. Ride Safety System RS 1000 ich ale prevyšuje o viac ako úroveň vďaka prítomnosti chytrej umelej inteligencie. Bez problémov ho spárujete ako s telefónmi s Androidom, tak aj iOS od Applu. Alps Alpine chce svoj radar mať tak univerzálny, ako sa to len dá. Na oficiálnom e-shope výrobcu môžete radar zaobstarať za 449 eur.

Radar je opísaný ako „nový pohľad cyklistu cez rameno bez otáčania hlavy“. V digitálnom spätnom zrkadle so širokouhlou optikou a vynikajúcou kvalitou obrazu má vždy živý prehľad o premávke za sebou. Softvér s umelou inteligenciou upozorňuje na nebezpečné vozidlá v závislosti od dopravnej situácie.

 Foto: Alps Alpine