Recenzia: Aký je iPad Air 4 ako profesionálny pracovný nástroj?

Kúpil som nový iPad Air 4 a posledné 3 týždne som na ňom robil takmer všetko, čo bolo treba. Aké sú moje poznatky? Odporučil by som to aj Vám?

Apple propaguje iPad ako alternatívu ku klasickému počítaču či notebooku. Posledné roky sa teda spôsob, akým ľudia iPad vnímajú, výrazne menil. Operačný systém iOS nahradil iPadOS, prišla podpora pre myši a trackpady, nové možnosti multitaskingu a mnoho ďalšieho. Hovorí sa však, že zvyk je železná košeľa. Ako dopadol pokus Apple vytvoriť náhradu za pracovný počítač? Odpoveď na túto otázku mi pomáha nájsť nový iPad Air 4. 

Zdroj: Michal Luciak

S novým iPadom Air som strávil posledné 3 týždne a už teraz poznám odpoveď. Všetky moje poznatky sa dozviete v tejto recenzii. Tiež Vám odovzdám zopár tipov, ktoré uľahčia prechod z počítaču na iPad.

Aké špecifikácie ponúka iPad Air 4?

Nový iPad Air akoby z oka vypadol svojmu drahšiemu bratovi – iPadu Pro 11”. V tom istom tele je uložený o niečo menší 10.9” displej, ktorý má 60Hz obnovovaciu frekvenciu. Jedná sa o LCD displej s neuveriteľne dôveryhodným podaním farieb. Pozorovacie uhly sú ďalší parameter, v ktorom iPad Air 4 exceluje. Displeju naozaj nie je čo vytknúť. Možno len absencia vyššej obnovovacej frekvencie, no v praxi mi to nijako neprekážalo.

Čo sa konektivity týka, nový Air ide s dobou. Nájdeme tu jeden port USB-C, ktorý zabezpečuje pripojenie periférií a rýchle nabíjanie. Nedajte sa zastrašiť, je možné ho rozšíriť pomocou doplnkov, ktoré slúžia ako rozdvojky či redukcie. 

Ak Vás zaujímajú detailné technické špecifikácie, robili sme o nich samostatný článok.

Ako vnímam môj iPad Air 4 po troch týždňoch?

Ak mám byť úprimný, tak presne naplnil moje očakávania. Jedná sa o mobilnú pracovnú stanicu, na ktorej dokážem vyriešiť čokoľvek. Od písania článkov, cez robenie prekladov až po štúdium. Dalo by sa povedať, že pre mňa iPad zachytáva to najlepšie z oboch svetov – prenosnosť, ktorú ponúka telefón, a pohodlnosť používania, ktorú ponúka počítač. 

Okrem práce je iPad viac než vhodný aj na konzumáciu obsahu. Displej o veľkosti 10.9” je dostatočný pre pohodlné sledovanie filmov alebo pre čítanie digitálnych kníh. Ďalším veľkým plusom je možnosť pripojiť iPad k monitoru alebo k televízii a použiť ho napríklad ako hernú konzolu pre nenáročného hráča, akým som aj ja.

Zdroj: Michal Luciak

Písanie článkov na iPade

Väčšina mojich článkov za posledné 3 týždne bola napísaná, upravená a publikovaná z iPadu, vrátane tejto recenzie. Všetky moje prekladateľské zákazky som tiež vypracovával na tomto kompaktnom zariadení. Musím zhodnotiť, že môj workflow sa v tomto ohľade takmer nijak nelíši od práce na počítači, čo vnímam ako plus. Používam rovnaké aplikácie aj rovnaké postupy. Niekomu, kto sa nechce prispôsobovať novému prostrediu, teda iPad nebude robiť problémy.

Aj napriek tomu, že som pôvodne chcel používať výhradne len aplikácie, ktoré sú zdarma, som si zaobstaral Microsoft Office. Bolo to hlavne kvôli Wordu a Excelu, no teraz už tento krok nevnímam tak pozitívne. Jedná sa totiž o veľmi zjednodušené verzie týchto aplikácií. Mňa to limituje len minimálne, no za 69 EUR ročne som čakal plnohodnotný používateľský zážitok. Odporúčam ohliadnuť sa po iných možnostiach.

Zdroj: Michal Luciak

Veľkým plusom pre mňa bola možnosť pripojenia klávesnice, ktorú používam aj na počítači. Tým sa len potvrdzuje to, že iPad je pre redaktorov, prekladateľov, editorov alebo iných ľudí pracujúcich s textovými editormi vynikajúca voľba, predovšetkým keď potrebujete prenosnú pracovnú stanicu a notebook je pre Vás bremenom. Nový iPad Air 4 tiež prekoná notebooky v rovnakej cenovej kategórii výdržou batérie aj výkonom. Na jedno nabitie som dokázal fungovať s niekoľkými otvorenými aplikáciami, medzi ktorými som sa prepínal, aj 8 hodín so štyrmi krátkymi prestávkami.

Najmä pri prekladoch som ocenil možnosť multitaskingu, ktorý je na iPade veľmi intuitívny a dobre premyslený.

Grafická tvorba na iPade

Grafická tvorba nebol jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodol kúpiť nový iPad. Na druhú stranu je to jeden z dôvodov, prečo na iPade trávim tak veľa času. Vzhľadom na to, že som si zakúpil aj Apple Pencil, som venoval nejaký čas kresleniu. Pôvodne to bolo len za účelom otestovania kvôli tejto recenzii, no kreslenie na iPade som si zamiloval. 

Ak zvažujete iPad preto, lebo chcete nástroj na kreslenie či maľovanie, tak bezpochyby robíte krok správnym smerom. Ja som používal aplikáciu Adobe Frisco, no skutočne je z čoho vyberať. Určite zvážte ochrannú fóliu na displej od spoločnosti Paperlike. Sám som ju asi pred týždňom začal používať a výrazne zlepšuje pocit z používania Apple Pencil. Vyššie trenie imituje písanie na papieri a samotná fólia slúži ako spoľahlivá ochrana displeja proti akýmkoľvek škrabancom.

Grafická tvorba však nekončí kreslením. Na iPad postupne pribúdajú aplikácie od Adobe. Nedávno sme dostali Adobe Illustrator a v budúcnosti budú tieto aplikácie len pribúdať. Všetky mnou robené fotky v tomto článku boli upravené v Adobe Lightroom pre iPad, ktorý je zadarmo.

Ako strihá video iPad Air 4?

Aj napriek tomu, že strih videa nie je pre mňa prioritou, musel som to skúsiť. Air 4 má výkonu na rozdávanie a strih 4K záberov bol omnoho pohodlnejší ako na mojom workstation PC za takmer trojnásobok ceny tohto iPadu. Jediný nedostatok bola absencia Adobe Premier Pro, s ktorým som dobre oboznámený. Na iPad existuje alternatíva nazývaná LumaFusion, ktorú sa budete musieť naučiť ovládať, čo si vyžaduje dávku odhodlania a voľného času.

Na druhú stranu, celý proces bol veľmi plynulý a nestretol som sa so žiadnym deficitom výkonu. Export bol pri rovnakej kvalite kratší ako na mojom počítači. Nejednalo sa však len o pár sekúnd, rozdiel v trvaní exportu videa bol v ráde minút. 

Má zmysel priplatiť si za iPad Pro?

Ak ste sa rozhodli, že iPad je pre vás vhodný, ktorý si vybrať? Ak potrebujete na iPade pracovať, tak na výber máte z iPadu Pro tretej a štvrtej generácie a iPadu Air 4. Iný by som ja osobne nevolil. Investícia sa Vám určite vráti a lacnejšie iPady nie sú tak prepracované ani výkonné ako tieto.

Podľa môjho názoru je iPad Air 4 lepšou voľbou. Ponúka výkon takmer rovnaký a v niektorých úlohách ešte vyšší ako iPad Pro. Vnútornosti sú osadené v rovnakom tele a prichádzate predovšetkým len o LiDAR senzor. Cena je však nižšia, najmä ak používate cloudové služby a postačí Vám 64GB variant, ako mne. 90% iPadu si zálohujem na iCloudGoogle Drive, takže nepotrebujem 256GB priestoru. Pripojenie k internetu je dnes už takmer všade a ak nie, tak si zapnem hotspot cez telefón.

Zdroj: Michal Luciak

Na druhú stranu sa nájdu aj takí, ktorí ocenia benefity iPadu Pro. LiDAR senzor môže pomôcť napríklad architektom či realitným maklérom. Štyri reproduktory a štúdiový mikrofón sú ale skôr luxusom, ktorý nie je v praxi vôbec treba. 120Hz displej je zmysluplný upgrade, no nemyslím si, že stojí za cenový rozdiel takmer 250 EUR.

Záver

Na záver by som rád zodpovedal dve otázky: Nahrádza iPad Air 4 za 650 EUR môj profesionálny počítač za trojnásobok ceny? a Je iPad investíciou do budúcnosti?, pretože nad nimi uvažujem posledné 3 týždne.

Nahrádza iPad Air 4 môj profesionálny počítač?

Áno, plne ho nahrádza. Pravdepodobne ho ešte nebudem predávať, no verím, že to je len otázka času. Pre moje použitie je iPad Air 4 viac ako dostatočný. Ak pracujete predovšetkým s textovými editormi alebo potrebujete mobilný počítač na stretnutia, iPad je pre Vás tým pravým zariadením. Benefity v podobe Apple Pencil, extrémne intuitívneho OS alebo neskutočne dlhej výdrže na jedno nabitie sa iPadu jednoducho nedajú odoprieť. Sú navyše dôvodom, prečo som volil iPad oproti notebooku.

Je iPad investíciou do budúcnosti?

Ako som spomínal v úvode, iPad ešte stále nedosiahol svoju finálnu podobu. Je možné, že časom pribudnú ďalšie funkcie, ktoré zmenia používateľský zážitok. Tie môžu byť negatívne alebo pozitívne, no doteraz Apple na iPade neurobil nič, čo by (v porovnaní s bežným počítačom) zhoršilo jeho schopnosť plniť tie úlohy, na ktoré ho potrebujem. Verím preto, že iPadOS sa bude vyvíjať správnym smerom, a ak nie, tak jednoducho nenainštalujem nové aktualizácie.