Ako dokáže iPad ušetriť študentom peniaze a zároveň čas

Zvažujete kúpu iPadu, ktorý by nahradil Váš notebook počas štúdia? Prečo je to dobrý nápad a ako taký iPad zvoliť nájdete v tomto článku.

Apple sa snaží prekonvertovať ľudí z notebookov na iPady. O tom, ako je tento plán úspešný vedia len najvyššie postavení manažéri. Existuje však veľká demografická skupina, pre ktorú by takéto prekonvertovanie mohlo priniesť kvantá benefitov: študenti. Apple ponúka pre študentov niekoľko variantov iPadov v cenových kategóriách od 300€ až do 1800€. To znamená, že iPad si vyberie skutočne každý.

Zdroj: Pexels

IPad dokáže to, čo notebook

S uvedením iPadOS sa na iPad dostal veľký počet funkcií, ktoré ho približujú k notebooku, no stále boli zachované výhody iPadu. Pre študenta je najdôležitejšou vlastnosťou prenosnosť. IPady nevážia takmer nič oproti notebookom s Windows, ktoré ponúkajú rovnaké možnosti z pohľadu pracovného výkonu. Zatiaľ čo iPad Pro 11“ váži menej než 500g, notebooky, ktoré zvládnu podobné zaťaženie, vážia aspoň 5krát viac. Vďaka tomu nebude iPad prekážať v taške a ani nebudete vedieť, že tam je, dokiaľ ho nebudete potrebovať.

Ďalšou výhodou sú doplnky, ktoré si môžete dokúpiť: bluetooth klávesnice, stojany, obaly, Apple Pencil či Apple AirPods.

Bežné potreby študenta

Či už hovoríme o vysokej alebo strednej škole, študenti zvyčajne využívajú notebooky, počítače a tablety na samoštúdium, tvorbu prezentácií a zábavu. Počas globálnej pandémie k tomuto zoznamu možných využití musíme určite pridať aj online hodiny v podobe videokonferencií cez Zoom, Google Meet alebo inú platformu.

iPad 10,2“ | Zdroj: Apple

Toto všetko iPady zvládajú bez problémov. Dokonca ani nepotrebujete najlepší iPad Pro, ale bude Vám stačiť aj najlacnejší iPad 10,2“, ktorého cena začína už na 380€ a často je v zľave na približne 340€. Ak je Váš rozpočet ešte nižší a nepotrebujete najnovší model, tak sa Vám ponúka aj možnosť kúpiť používaný kus spred dvoch či troch rokov. Aj taký Vám bude spokojne ako slúžiť počas hodín, tak aj vo voľnom čase.

Ktorý iPad si vybrať ako študent?

Pre účely zjednodušenia a zlepšenia prehľadu v tomto článku sme sa rozhodli rozdeliť študentov na 3 možné skupiny: stredoškolák/nenáročný študent, vysokoškolák a grafik/pracujúci študent. Tieto 3 skupiny študentov pokrývajú všetky cenové aj výkonnostné kategórie, ktoré iPady ponúkajú.

Identifikujte sa

Stredoškolák/nenáročný študent – do tejto skupiny patrí snáď najviac študentov. Jedná sa ako o stredoškolákov (s výnimkou tých, ktorí študujú grafický dizajn či obdobný umelecký obor) tak aj o vysokoškolákov, ktorý študujú nenáročné zameranie. Táto skupina využíva tablet predovšetkým na Zoom či Google Meet, hľadanie informácií na internete a konzumáciu obsahu.

Vysokoškolák – stále celkom početná skupina. Budú využívať to isté ako predchádzajúca skupina, no navyše potrebujú vytvárať prezentácie a majú vyšší rozpočet. Pravdepodobne budú používať aj Apple Pencil na písanie poznámok a iPad je ich primárnym zariadením, keďže nebývajú doma a prístup k počítaču nemajú taký jednoduchý, ako by chceli.

Grafik/pracujúci študent – do tejto skupiny patria študenti grafického dizajnu alebo obdobného zamerania na vysokej aj strednej škole. Tiež sem patria študenti managementu, práva alebo technických oborov, ktorí potrebujú často tvoriť nákresy alebo analýzy a štatistiky. Ak si popri škole zarábate ako freelance tvorca obsahu, tak Vám odporúčame si priplatiť za niektorý z tabletov v tejto kategórii. Táto skupina si musí siahnuť najhlbšie do vrecka, pretože potrebujú profesionálny hardware a ten nie je lacný.

Stredoškolák/nenáročný študent

iPad 10,2“ 2019

Ak ste seba a svoje potreby našli v tejto skupine, tak iPad 10,2“ je Vašou najlepšou voľbou. Oproti iPadu Mini ponúka dostatočne veľký displej a to ho robí omnoho použiteľnejším v širokej škále využití. Takýto iPad Vás bude stáť 379€ a mal by vydržať počas celého štúdia, ak ho nerozbijete, vďaka pravidelným aktualizáciám od Apple. Dostupný je napríklad na Alze.

iPad Pro z druhej ruky

V podobnej cene by mohol byť voľbou aj repasovaný iPad Pro prvej generácie ako je napríklad tento. Takýto iPad však už má väčšinu života za sebou a vo väčšine aspektov za iPadom 10,2“ zaostáva. Ak teda nenájdete za dostupnú cenu iPad Pro tretej alebo druhej generácie, tak by sme sa tejto možnosti vyhli.

iPad Mini z druhej ruky

Aj napriek tomu, že iPad 10,2“ ponúka širšiu škálu použití, ak potrebujete tablet iba na videokonferencie, pretože Vaša škola zrušila prednášky, tak repasovaný iPad Mini staršej generácie za asi 200€ môže byť lacným riešením, ktoré poslúži ešte rok alebo dva. Tento je o niečo drahší, pretože je z jednej z posledných generácií.

Vysokoškolák

iPad Air 2019

Aktuálny Air ponúka 10,5“ displej a vyšší výkon, ako iPad 10,2“. Pre štandardného vysokoškoláka so stredne náročnými potrebami je táto zlatá stredná cesta ideálna. Dá sa zaobstarať s cenovkou 549€. Pravdepodobne k nemu budete chcieť aj Apple Pencil prvej generácie, ktorý je kompatibilný s každým aktuálnym iPadom, no na iPade Air je jeho používanie takmer také dobré ako na iPade Pro. IPad Pro je však pre túto skupinu zbytočný pri porovnaní jeho obstarávacej ceny s iPadom Air. Dostupný je napríklad na Alze.

Zdroj: Apple

Repasovaný iPad Pro 3. generácie

Ak nevyhnutne plánujete využívať niektoré náročnejšie aplikácie, tak repasovaný iPad Pro 3. generácie sa dá zohnať za približne 700€ v takmer dokonalom stave. Verzia Pro mala v 3. generácii 120 Hz displej, ktorý zabezpečuje bezkonkurenčný zážitok pri použití Apple Pencil druhej generácie, ktorý podporuje. Najľahšie nejaký nájdete na eBayi cez tento odkaz.

Grafik/pracujúci študent

iPad Pro 2020

V tejto kategórii nemáte moc na výber – potrebujete to najlepšie. Najnovší Pro 2020 sa predáva s 11 alebo 12,9 palcovým displejom, ktorý disponuje obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Samozrejme podporuje novší Apple Pencil druhej generácie a Magic Keyboard. Kompletný článok, v ktorom nájdete všetko, čo potrebujete vedieť, si môžete prečítať tu. Samotný tablet si môžete pozrieť na Alze cez tento odkaz.

Zdroj: Apple