MediaTek dominoval v roku 2023 na trhu mobilných čipsetov

MediaTek sa pomaly, ale isto dostáva na vrchol rebríčka výrobcov čipsetov.

Predajcovia smartfónov v roku 2023 preferovali čipsety od taiwanskej spoločnosti MediaTek pred čipmi od Qualcommu či Apple. MediaTek predal v minulom kvartáli až 117 miliónov kusov čipov, čím porazil Qualcomm (69 miliónov) a Apple (78 miliónov).

MediaTek

Dodávky smartfónov s čipsetmi MediaTek vzrástli medziročne o 21%. Tržby spoločnosti dosiahli 23 miliárd USD, čím sa stala lídrom v tomto segmente. Apple s 87 miliardami USD a Qualcomm s 30 miliardami USD dosiahli vďaka vyšším cenám čipsetov tržby nad MediaTekom. Samsung zaznamenal 44% pokles ziskov z dodávok čipov Exynos.

Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi kúpil 25% čipov od Qualcommu a 20% od MediaTeku. Samsung odkúpil od MediaTeku o 2% viac čipov ako Xiaomi. Huawei dodal v roku 2023 7 miliónov kusov čipov Kirin s tržbou 7 miliárd USD. V porovnaní s rokom 2022 to predstavuje 5,121% nárast.

MediaTek
Rebríček globálneho podielu výrobcov mobilných čipsetov

Huawei však u nás prakticky skončil, vzhľadom k absencii Google Play obchodu a možnosti obchodovania s americkými partnermi. Značku však viac-menej nahradil Honor či Realme, ale aj pomerne nová značka akou je Nothing.

Ďalšie čínske značky sa taktiež snažia expandovať aj na európsky trh, kde chcú ponúkať bezkonkurenčné kúsky, no samozrejme za prémiovú cenu. Skvelým príkladom je Oppo či Vivo s ich modelom X100, ktorý jedny z najlepších fotoaparátov na trhu.