Apple dostal ďalšiu šialenú pokutu. Firmu to bude stáť takmer 2 miliardy eur

Apple sa nie a nie poučiť...

Európska komisia po preskúmaní praktík Applu v roku 2020 zistila, že Apple porušoval zákony EÚ a mohol poškodiť zákazníkov hudobných služieb platených cez App Store. Sem patria služby ako Spotify, Tidal a podobne.

Apple

Apple síce umožňuje používať aplikácie iných vývojárov na streamovanie hudby, ale bráni im informovať zákazníkov o možnosti platiť nižšie poplatky cez alternatívne cesty. Európska komisia to vníma ako porušenie protimonopolných pravidiel.

Apple a jeho nekalé praktiky

Za umiestnenie aplikácie v App Store a za sprostredkovanie predplatného si Apple účtuje poplatky. Ak zákazník platí mimo App Store, Apple prichádza o zisk. Prísnymi podmienkami pre vývojárov sa to snažil zamedziť, no teraz za to čelí pokute.

Výška pokuty za nespravodlivé obchodné podmienky je takmer 2 miliardy eur. Európska komisia sa domnieva, že táto suma bude odstrašujúca pre aj pre iné firmy.

Spoločnosť sa chce proti pokute odvolať, pričom tvrdí, že komisia neuviedla žiadne dôkazy o poškodení spotrebiteľov a ignoruje realitu trhu. Zároveň obviňuje Spotify z toho, že je za rozhodnutím komisie, aj keď vďačí za svoj úspech umiestneniu v App Store.

Firma už v minulosti dostala niekoľko pokút, pričom o jednej sme aj informovali tu: Vyše 1 500 britských vývojárov súdi Apple za prehnané poplatky v App Store. Zdá sa, že sa spoločnosť z miliardovej pokuty stále nepoučila.