V EÚ sa bude znižovať DPH na bicykle a elektrobicykle

Plánujete kúpiť nový bicykel či e-bike? Rada Európskej únie Vás určite poteší, pretože nová smernica môže výrazne znížiť jeho cenu.

Začiatkom decembra Rada Európskej únie schválila zníženú DPH pre elektrobicykle, ale aj bežné bicykle. K prvému návrhu došlo už v roku 2018, no akosi sa zabudlo na elektrobicykle. Doteraz bola minimálna sadzba DPH stanovená na 15%, čo sa bude v najbližšej dobe meniť na novú, zníženú výšku DPH a v niektorých prípadoch môže byť zavedená aj nulová DPH.

Zdroj: ©2021 Stefan Haehnel

DPH na bicykle a elektrobicykle pôjde dole

V roku 2018 prišla Rada Európskej únie s návrhom, ktorý hovoril o znížení DPH na bicykle a elektromobily. Elektrické bicykle boli z tohto návrhu vynechané a nikto vlastne nevedel prečo. Dňa 7. decembra však Rada Európskej únie schválila obdobný návrh, ktorý už zahŕňa aj elektrické bicykle, čo potešilo najmä CONEBI (Konfederácia európskeho cyklistického priemyslu), ECF (Európska cyklistická federácia), CIE (Organizácia pre európsky cyklistický priemysel) a SLOVYBI (Asociácia slovenských výrobcov a dovozcov bicyklov a bicyklových komponentov). Mnohí ľudia z priemyslu to vnímajú ako zásadné zlepšenie dostupnosti bicyklov a elektrobicyklov, čo podľa nich zvýši popularitu tohto spôsobu prepravy.

Novinka umožní členským štátom znížiť DPH pod minimálnu hranicu 15%, ktorá bola stanovená doteraz. Na Slovensku je daň aktuálne nastavená na 20% a SLOVYBI vyzvala naše štátne orgány, aby túto zmenu využili v prospech spotrebiteľov.

Napríklad Belgicko túto zmenu vrelo privítalo a tamojšie orgány informovali, že sú pripravené zaviesť zníženie DPH na bicykle a elektrobicykle hneď ako táto nová smernica vstúpi do platnosti.

Zníženie DPH na bicykle a elektrobicykle poteší aj aktuálnych majiteľov

Ak už vlastníte bicykel, tak možno krútite očami a ľutujete, že ste s kúpou Vášho tátoša nepočkali. Nemusíte. Táto zmena nezahŕňa len predaj bicyklov a elektrických bicyklov ako takých, ale aj ich prenájom, opravy a náhradné diely. Z novinky teda bude ťažiť každý, kto sa cyklistike venuje alebo s ňou ešte len chce začať.

„Veľmi vítame výsledok rokovaní v Rade o revíziu sadzieb DPH v EÚ. Zahrnutie predaja, požičiavania a opravy konvenčných aj elektrických bicyklov do zoznamu tovarov, na ktoré možno uplatniť znížené sadzby DPH, pridáva k súborom nástrojov členských štátov na podporu cyklistiky mocný nástroj a môže prispieť k tomu, aby sa cyklistika stala ešte dostupnejšou pre občanov.“

Jill Warren, Generálna riaditeľka ECF. Zdroj: biker.sk