Bolt si nechal patentovať systém, ktorý zabráni tandemovej jazde

Ak máte radi kolobežky a záleží Vám na bezpečnosti, Bolt Vás poteší. Nový patent a chytré využitie mobilnej aplikácie rieši tri najčastejšie príčiny nehôd.

Európskemu prenájmu kolobežiek dominuje Bolt. Táto spoločnosť prevádzkuje svoje kolobežky aj v mnohých mestách na Slovensku a nedávno si zažiadali o patentovanie systému, ktorý dokáže detegovať to, že na kolobežke je viac ako jeden jazdec. Okrem toho aktuálne testujú spôsoby ako zabrániť používaniu kolobežky pod vplyvom alebo „driftovaniu“.

Bolt bojuje proti tandemovej jazde

Asi ste o tom už počuli: Najväčším bezpečnostným rizikom pri jazde na kolobežke je, keď na nej jazdia dvaja či viacerí ľudia naraz. Mnohé mestá dokonca zaviedli legislatívu, ktorá tomuto zabraňuje. Dodržiavanie týchto pravidiel však takmer nikto nekontroluje a jazdci si tak robia, čo chcú. Bolt je na našom území, ale aj v celej Európe, najväčším poskytovateľom prenájmu kolobežiek a ak by tomuto dokázali sami zabrániť, tak by to vyriešilo veľkú časť celého problému.

Práve preto Bolt, s vidinou zlepšenia reputácie elektrických kolobežiek, vymyslel systém, ktorý meria zmenu hmotnosti kolobežky a jazdca. Používa na to zabudované GPS snímače, ktoré merajú zrýchlenie. Zrýchlenie sa potom skombinuje s údajmi o okamžitom krútivom momente a počítač vie pomerne jednoducho a spoľahlivo dopočítať celkovú hmotnosť, ktorá bola zrýchlená od čoho následne odpočíta hmotnosť kolobežky. Túto hmotnosť počas jazdy monitoruje a keď dôjde k jej zásadnej zmene, tak Vás aplikácia upozorní, pomocou push notifikácie, že tandemová jazda nie je povolená. To sa stane bez ohľadu na to, aká je legislatíva v mieste, kde k tandemovej jazde došlo.

Možno si hovoríte, že sa to dá ľahko obísť. A asi máte pravdu – aspoň teda pri jednej z prvých jázd nového používateľa. Osobne sa však domnievam, že aplikácia si hmotnosť jazdca uloží a ak pri budúcich jazdách nebude hmotnosť rovnaká, tak dostanete rovnakú notifikáciu. Bolt informoval, že systém funguje lepšie, než čakali, takže tam bude niečo podobné určite zakomponované.

Driftovanie a jazda pod vplyvom? Bolt hovorí nie

Z nedávnych štúdií vyplýva, že jazda pod vplyvom, driftovanie a tandemová jazda sú najčastejšou príčinou nehôd na elektrických kolobežkách, tvrdí Bolt. Rozhodli sa teda vyriešiť nie jeden, ale rovno všetky tri tieto problémy. „Driftovanie“ na kolobežke (rýchle zabrzdenie, kedy sa uzamkne zadné koleso a kolobežka sa šmýka) vraj nebolo vôbec ťažké vyriešiť. Kolobežka sníma mieru brzdenia a ak opakovane prudko brzdíte, tak si uvedomí, že sa nejedná o núdzové brzdenie. Ak k tomu dôjde, tak Vás aplikácia upozorní, aby ste to nerobili. Táto novinka sa aktuálne testuje v Berlíne.

Zabrániť jazde pod vplyvom je spomedzi tejto trojice snáď najťažšie. Ako zistíte, že je používateľ kognitívne neschopný viesť vozidlo? Dáte mu test! Bolt prišiel so systémom, ktorý už funguje v štrnástich európskych mestách a ktorý otestuje reakčné schopnosti vodiča predtým, ako dostane prístup ku kolobežke. Tento test však nedostane každý a vždy. Dostanete ho len v určitých večerných hodinách a je možné, že Bolt bude využívať aj polohu používateľa a bude túto funkciu cieliť na ľudí, ktorí opúšťajú bary či reštaurácie pri tých, ktorí aplikácii udelili prístup k týmto informáciám. To je však už len špekulácia. Spomedzi trojice sa to zdá ako najmenej efektívne riešenie, no Boltu v podstate nič iné nezostáva.

Bolt zatiaľ nezverejnil žiadne sankcie pre prípad, že používateľovi jeden z týchto systémov preukáže porušovanie pravidiel, no uvidíme, či neprídu na konci testovacieho obdobia.