Indický Bounce predstavil elektrický skúter za 450€

Tento nový elektrický skúter z Indie najskôr prekvapí cenovkou a potom zaujme prístupom k batérii. Novinka sa dá zaobstarať už za 450€, aspoň v Indii.

Ak si myslíte, že elektrifikované dopravné prostriedky musia byť nevyhnutne drahšie, než ich spaľovacie ekvivalenty, tak by ste mali prehodnotiť svoj postoj voči elektromobilite. V Indii totiž miestny Bounce, ktorý sídli v Bangalúre, predstavil elektrický skúter za (v prepočte) iba 450€. Táto cena je však veľmi nízka aj na pomery indických elektrických skútrov a mopedov, keďže je to takmer tretina toho, koľko vás vyjde elektrický skúter od najbližšej konkurencie, ktorú predstavuje spoločnosť Ola s ich modelom S1.

Elektrický skúter Bounce Infinity E1

Bounce je startup z Indie, ktorý zastrešujú spoločnosti B Capital a Falcon Edge, to však v porovnaní s ich vynikajúcou obchodnou stratégiou nie je takmer vôbec dôležité. Bounce nedávno predstavil svoj debutový model Infinity E1 – ide o elektrický skúter s extrémne kompetitívnou a agresívnou cenovkou, keďže sa dá zadovážiť už za 36 000 indických rupií, čo predstavuje 422€. Treba však pamätať, že táto cena berie do úvahy aj štátny príspevok v Indii, ktorý vzhľadom na nízku cenu skútra nie je moc vysoký, a bez neho sa pohybujeme okolo sumy 450€.

Zdroj: Bounce

Dôležité je však povedať, že táto cena platí len pri variante bez batérie. Bounce totiž pracuje na niečom inom – darí sa mu budovať battery swap infraštruktúru, ktorá využíva existujúce čerpacie stanice ale aj malé rodinné podniky, aby pomohli ekonomike. Koncepcia battery swap nie je nič nové a napríklad v Číne na tomto systéme funguje NIO, ktoré z tohto systému ťaží maximum. Ide o to, že za batériu zaplatíte nejakú časť jej ceny a používate ju úplne štandardne – nabíjate ju a jazdíte na nej. Keď však prídete do battery swap stanice, tak Vašu batériu vymenia za iný, plne nabitý kus, pričom musíte opäť zaplatiť poplatok za výmenu batérie. Ide o veľmi chytré riešenie dojazdu, ktoré vôbec nevyžaduje, aby majiteľ strávil hodinu na elektrickej nabíjacej stanici.

„Toto zásadne zníži prevádzkové náklady nášho skútra a to až o 40% v porovnaní s bežnými skútrami.“

Bounce

Ak sa bojíte, že dostanete batériu v horšom stave a tá neskôr vypovedá službu, tak nemusíte. Bounce tento systém testoval a dokopy zozbierali až 200 miliónov kilometrov dát, čo im pomohlo lepšie optimalizovať tento systém. Vedia teda, kedy batériu z obehu vyradiť a recyklovať, aby takýmto a podobným problémom predišli.

Bounce Infinity E1 a jeho parametre

Ak chcete Bounce Infinity E1 kúpiť aj s batériou, tak sa pozeráme na cenovku okolo 820€ bez akéhokoľvek príspevku. To je stále o viac než 40% lacnejšie než najbližšia konkurencia. Bounce však dúfa, že sa budúci majitelia rozhodnú pre variant bez batérie a budú využívať battery swap infraštruktúru. Vďaka tomu sa im zníži obstarávacia cena nového skútra a Bounce získa dlhodobý príjem aj zo skútrov, ktoré majú, povedzme, 20 rokov.

Infinity E1 však parametrami nijako neohúri. Najvyššia rýchlosť je len 65 kilometrov za hodinu, čo postačuje len na mestskú jazdu. Zároveň ponúka 85 kilometrov dlhý dojazd, čím ďalej utvrdzuje fakt, že sa jedná o malý mestský skúter. Bounce oznámil, že Infinity E1 príde v celkovo piatich farebných prevedeniach a bude ponúkať možnosť úprav na želanie. Výrobca taktiež pripravil mobilnú aplikáciu, cez ktorú môžete skúter na diaľku zamknúť alebo odomknúť, sledovať či monitorovať jeho parametre a stav.

Toto je len začiatok

Tento skúter dáva obrovský zmysel v Indii, kde je najväčšia hustota dvojkolesových dopravných prostriedkov na celom svete. Ich najväčším konkurentom je miestna Ola, nad ktorou už teraz víťazia vďaka nízkej cenovke. Infinity E1 sa dá v Indii objednať už dnes a dodanie prvých kusov sa očakáva v marci 2022. Dostupnosť u nás je otázna a záleží skôr od toho, či sa nájde niekto ochotný tieto skútre importovať. Na našom trhu by však nezožali taký úspech, ako doma.

„Je to veľká vec – nielen pre nás, veríme, že je to game-changer pre celú Indiu.“

Vivekananda Hallekere, spoluzakladateľ Bounce

Bounce to s elektromobilitou myslí vážne a spoločnosť oznámila, že pre vývoj ich ďalšieho vozidla už teraz vyčlenili 100 miliónov amerických dolárov. Ten by sa mal začať budúci rok a mnohí už teraz netrpezlivo čakajú, o čo pôjde.