S e-motocyklom môžete jazdiť 12 mesiacov v roku. S údržbou si nemusíte robiť starosti

Prinášame vám tipy pre jazdu na e-motocykli v jesennom a zimnom období.

Elektrické motocykle a skútre majú mnoho výhod oproti klasických spaľovacím motorkám. Sú predstaviteľom praktickosti, efektívnosti, moderného štýlu a vo väčšine prípadov vám plne postačuje vodičské oprávnenie na auto (vodičák B minimálne 2 roky).

Elektromotorka je určená pre bežných používateľov, najmä pre výhodné a rýchle cestovanie do práce, na tiché výlety po lese, alebo pre užívanie okamžitého výkonu, ktorý elektromotor dokáže poskytnúť. No veľkou výhodu je aj ich bezproblémová prevádzka mimo hlavnú sezónu.

Obľúbená značka e-motocyklov Vmoto Super Soco

Aby ste mali lepšiu predstavu o akých strojoch je tento článok, predstavíme vám zrejme najznámejšiu značku e-motocyklov v strednej Európe. Vmoto Super Soco predstavujú elektromotorky a elektroskútre s dlhoročnou históriou a vybudovaným stabilným zázemím predajní a servisov. Škála e-motoriek Vmoto Super Soco je od kompaktných lacných skútrov až po výkonné krosové a cestné motocykle. Celú ponuku e-motoriek a e-skútrov Super Soco nájdete napríklad TU.

Ako jazdiť na e-motocykli v zime?

Veľa motocyklistov ukladá svoje stroje na zimný spánok, no pre motorky neexistuje zlé počasie, len zlé vybavenie. Jazda na motocykli cez zimu je možná a pre mnohých je samozrejmosťou. Poďme si povedať, na čo je dôležité myslieť pri jazde v jesenných a zimných mesiacoch.

Kvalitné oblečenie

Elektromotorka Vmoto Super Soco

Dobré oblečenie a doplnky treba brať vážne aj na krátke vzdialenosti v meste. Najdôležitejšími prvkami sú kvalitná integrálna prilba a rukavice. Nezabudnite na teplé oblečenie, termobielizeň, nákrčník, kuklu, prípadne ľadvinový pás alebo nepremokavý návlek.

Prispôsobte štýl jazdy

Jazdu treba prispôsobovať vozovým podmienkam po celý rok, no v zime si dávajte obzvlášť pozor vzhľadom na chladnejšie počasie, šmykľavejšie cesty a zníženú viditeľnosť. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu jazdiť v zime bezpečne a pohodlne:

  • Jazdite pomalšie a rozvážnejšie ako v lete
  • Zvýšte pozornosť a myslite na to, že sneh sa môže vyskytnúť kdekoľvek
  • Dodržujte dvojnásobný odstup od vozidiel pred vami kvôli dlhšej brzdnej dráhe
  • Snažte sa vyhnúť prudkému brzdeniu, obe brzdy používajte jemne a postupne
  • Zvážte predbiehanie
  • V zákrutách choďte pomalšie a menej sa nakláňajte
  • Nespoliehajte sa na to, že danú cestu poznáte, môžu sa objaviť nové diery a výtlky
  • Zvážte použitie dodatočných reflexných prvkov
  • Poriadne si skontrolujte pneumatiky a ich dezén, zvážte využitie zimných pneumatík

Zimné pneumatiky nie sú povinnosťou

Na Slovensku neplatí povinnosť prezutia pneumatík na zimné ako je to u automobilov, no táto možnosť tu existuje a môžete ju zvážiť, ak by ste sa chystali jazdiť aj vo veľmi nízkych teplotách alebo zasnežených cestách. Zimné pneumatiky na motocykel sú mäkšie s hrubšou vzorkou a tak sú lepšie prispôsobené na jazdu v nepriaznivých podmienkach.

Ako sa starať o e-motocykel v zime

Veľkou prednosťou elektro motocyklov je ich jednoduchá údržba po celý rok, vrátane zimných mesiacov. Neobsahujú toľko citlivých komponentov ako klasické spaľovacie motorky a v podstate by sa dali nazvať ako bezúdržbové zariadenia. Jediné diely, ktoré je potrebné kontrolovať a meniť sú brzdové obloženia, pneumatiky a prípadne svetlá.

Elektromotorka Vmoto Super Soco

E-motocykel vám bez problémov naštartuje aj po tuhej mrazivej noci, nemusíte absolvovať žiadne otravné zohrievanie ani nič podobné, jednoducho nasadnete a vyrazíte okamžite na cestu. Jediný komponent, ktorý si vyžaduje zvýšenú starostlivosť cez zimu je batéria.

Starostlivosť o batériu na e-motocykli

Batéria je najdôležitejšia pre čo najdlhší život samotného stroja. Aktuálne sa používajú výhradne batérie typu Li-on, známe napríklad z telefónov alebo tabletov. Li-ion batérie nemajú radi extrémnu zimu, extrémne teplo, extrémne vybitie aj extrémne nabitie.

  • V zimných mesiacoch určite odporúčame batériu z e-motocykla po jazde vybrať a vziať so sebou do bytu alebo domu, aby bola v izbovej teplote
  • Nevybíjajte motorku až do 0 %. Ak sa vám to náhodou stane, dajte ju čo najskôr do nabíjačky
  • Rovnako to platí aj opačne. Kľudne vypojte batériu z nabíjačky pred 100 % nabitím. Ak ju nabijete doplna, vyrazte na cestu v dohľadnej dobe (neskladujte príliš dlho plne nabitú batériu.
  • Ak chcete batériu odložiť na dlhšie obdobie, skladujte ju pri cca 60 – 80 % nabití v 15 – 20 stupňoch

Kedy sa v zime vyhnúť jazde na e-motocykli?

Nejedná sa však len o e-motocykle. Zbystriť by mali všetci motorkári pri nasledovných podmienkach:

  • Ak teploty klesnú pod -10 °C, vtedy prestane byť účinné aj to najkvalitnejšie zimné oblečenie
  • Ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo tzv. „čľapkanica“
  • Vysoko riziková je aj jazda v noci v daždi, snehu alebo hmle