Astronómia #2: Úspešná misia Demo-2

Pozrite si súhrn najdôležitejších správ z astronómie za mesiac máj. Misia Demo-2 po komplikáciach úspešne vzlietla a objavili sme blízku čiernu dieru.

Vitajte pri mesačnom súhrne najdôležitejších správ z ľudského skúmania vesmíru. Tento mesiac sa astronómia niesla v duchu prekvapení. Najskôr bola oznámená nová čierna diera, ktorá je podľa meraní najbližšou čiernou dierou našej planéty a neskôr bol očakávaný odlet misie Demo-2, ktorá použije raketoplán od SpaceX, odložený pre nepriaznivé počasie. Tu nájdete všetko zaujímavé a dôležité.

Odklad odletu misie Demo-2

Raketoplán Falcon-9 s modulom Crew Dragon mal pôvodne vzletieť 27.5.2020 o 22:33 nášho času. To však bolo odložené o 3 dni pre nepriaznivé počasie. K rozhodnutiu o odložení došlo len niekoľko minút pred štartom. Cieľom tejto misie je dopraviť 2 astronautov na ISS.

Odklady štartov nie sú ničím výnimočným. Ak sú nepriaznivé atmosférické podmienky, môže to výrazne ovplyvniť schopnosť raketoplánu dostať sa až na obežnú dráhu. Ak Vás odloženie štartu misie Demo-2 a jeho dôvody zaujímajú, tak v tomto článku nájdete podrobné informácie.

Aktualizácia: Raketoplán úspešne vzlietol 30.5.2020 o 21:22.

SpaceX, NASA scrub historic Demo-2 launch due to weather - CNET
Zdroj: Elon Musk

Simulátor dokovania na ISS

Ak si chcete dokovanie na ISS vyskúšať na vlastnú kožu, tak môžete. SpaceX vydal veľmi zábavný simulátor, ktorý ukáže Vaše schopnosti.tomto našom článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť.

Čierna diera len 1 000 svetelných rokov od nás

Astronómovia z observatória ESO (European Southern Observatory) začiatkom mesiaca pozorovali čiernu dieru, ktorá je bližšie ako hocaká iná. Nachádza sa len 1 000 svetelných rokov od nás v hviezdnej sústave viditeľnej aj obnaženému oku.

Čierna diera nevyžaruje viditeľné svetlo, takže jej pozorovanie ďalekohľadom je v súčasnosti nemožné. Môžete však pozorovať hviezdy, ktoré okolo nej „tancujú“. Potrvá ešte veľmi dlho kým ich čierna diera pohltí, takže si to, ako sa naháňajú, môžete kedykoľvek pozrieť. Ak nemáte čas, pozrite si aspoň obrázok. Celú publikáciu nájdete tu.

HR1618ClosestBlackHole
Zdroj: ESO