Porovnanie iPhone 11 vs. iPhone SE: Mali by ste si priplatiť?

Rozhodujete sa medzi iPhonom 11 a SE? Neviete, či ušetriť alebo si priplatiť? Máme odpoveď a možno Vás prekvapí. Nájdete ju v tomto článku.

Po štyroch rokoch Apple priniesol svetu druhú inštaláciu populárneho iPhonu SE. Rada SE nesie výrazne nižšiu cenovku a pritom ponúka takmer rovnaký výkon. Na našom trhu viete tohtoročný SE 2020 kúpiť už od 480€, čo je o niekoľko stoviek eur menej ako jeho väčší brat. Položili sme si teda otázku: Oplatí sa priplácať za iPhone 11? V tomto článku nájdete odpoveď.

Bildschirmfoto 2020 04 16 um 13.46.50
iPhone SE (naľavo) a iPhone 11 (napravo) | Zdroj: Apple

Dizajn a spracovanie

Ani tohtoročný SE neprichádza v najaktuálnejšom tele. Rovnako ako jeho predchodca z roku 2016 používa starší a osvedčený dizajn z predchádzajúcich modelov. Nie je to zle, no telefón sa môže javiť ako transport v čase zopár rokov dozadu. Najmä v porovnaní s modernými telefónmi, ako je Galaxy S20 alebo iPhone 11. iPhone SE 2020 používa totiž telo iPhonu 8. Disponuje teda bezdrôtovým nabíjaním a nemá klasický jack na slúchadlá.

iPhone 11 je o niečo lepšie vybavený. Tiež podporuje bezdrôtové nabíjanie a nemá jack konektor. Jeho telo je veľké približne ako telo iPhonu SE, no ponúka omnoho väčší displej. Ten má veľkosť 6,1“, čo je o 1,4“ viac ako iPhone SE. Namiesto jedného zadného fotoaparátu, ktorým disponuje SE, má dva.

iPhone SE | Zdroj: Apple

Displej a fotografie

Oba telefóny majú LCD displej, no jedenástka ho má mierne ostrejší. Rozdiel je vidieť až pri veľmi detailnom skúmaní a nijako to Vaše používanie telefónu nepostihne ani neobmedzí. Ak však plánujete tráviť veľa času konzumáciou video obsahu, 4,7“ displej iPhonu SE nemusí byť dostatočný.

Ako sme už spomenuli, iPhone 11 ponúka 2 fotoaparáty a vďaka tomu fotí lepšie. Lacnejší SE vďaka novému procesoru dokáže z fotoaparátu iPhonu 8 vyťažiť skutočne maximum, no stále zaostáva. Fotky sú na prvý pohľad rovnako ostré na oboch telefónoch, avšak pri priblížení je vidieť jasná prevaha v ostrosti detailov zo strany iPhonu 11. Jedenástka tiež ponúka širokouhlý objektív, ktorý Vám umožní zachytiť v jednej fotke omnoho viac. Na bežné fotenie na Instagram ale úplne stačí aj iPhone SE.

Výkon takmer ako iPhone 11

Oba telefóny zdieľajú presne ten istý procesor, teda by mali ponúkať rovnaký výkon. Aspoň to si myslela väčšina ľudí predtým, ako sa prišlo na to, že výkon iPhonu SE je o niečo nižší. Ak Vás to zaujíma, odporúčame Vám tento náš článok. V skratke stačí vedieť, že výkon je možno menší, no stále dostačujúci pre takmer každého.

Rýchlosť odomykania je podobná, no iPhone SE je vybavený technológiou TouchID, zatiaľ čo jedenástka ponúka FaceID. SE sa teda neovláda ťahacími gestami, čo môže byť pre niekoho veľké plus a pre iného mínus.

Dick Smith | Apple iPhone 11 (64GB, Black) | iPhones
iPhone 11 | Zdroj: Apple

Ktorý iPhone zvoliť?

Ak si nepotrpíte na najnovšie technológie a nevadí Vám menší displej, iPhone SE je vynikajúcou voľbou a budete s ním spokojný. Je vhodný najmä ľuďom, ktorí na telefóne prevažne volajú či si s niekým píšu. Taktiež dostačuje na Instagram a ponúka solídny fotoaparát. S cenou 480€ je to dobrý pomer ceny a výkonu.

Jedenástka nie je najdrahší model od Applu, no jeho cenovka je výrazne vyššia. Priplácate si 320€, za ktoré dostanete väčší displej a lepší fotoaparát. Okrem toho ponúka modernejší dizajn, ktorý nie je prioritou každého. Ak však chcete to najlepšie čo Apple ponúka, musíte si vyberať medzi iPhonom 11 a 11 Pro. Jedenástka je skôr symbol vyššieho statusu a ak nutne nepotrebujete to, čo ponúka, odporúčame Vám ušetriť.