CERN postaví 100 km dlhý urýchľovač častíc za 20 miliárd

Pre ďalší výskum higgsovho bozónu je treba väčší urýchľovač častíc. Aspoň to tvrdia vedci z CERNu. Koľko taký urýchľovač stojí a kedy sa začne výstavba?

V roku 2012 sa vedcom z CERNu podarilo potvrdiť existenciu (dovtedy) teoretickej „božskej“ častice. Dnes už však na ďalšie skúmanie tejto častice nemajú dostatočnú kapacitu, keďže potrebujú väčší urýchľovač častíc. Ten, ktorý plánujú postaviť, je dlhý až 100 km a bude stáť desiatky miliárd. Je taký projekt vôbec reálny?

The Large Hadron Collider | CERN
Zdroj: CERN

Veľký hadrónový urýchľovač častíc

LHC (Large Hadron Collider alebo Veľký hadrónový urýchľovač) bol pred rokmi jeden z najväčších vedeckých projektov, na ktorom sa podieľali mnohé európske krajiny. Celková cena bola 4,25 miliardy eur a prispeli naň najmä Nemecko, Španielsko, Francúzsko a Veľká Británia. Tento urýchľovač je dlhý 24 kilometrov, čo je len štvrtina z plánovanej dĺžky nového urýchľovača. Vstup sa nachádza vo Švajčiarsku, no väčšina jeho dĺžky je na francúzskom území.

Väčší hadrónový urýchľovač častíc

Nový urýchľovač ešte nedostal oficiálny názov, no poznáme aspoň cenové odhady. Podľa všetkého by mal stáť aspoň 20 miliárd eur. To je až päťkrát viac ako súčasný urýchľovač CERNu. Vyzbieranie takejto sumy bude omnoho ťažšie a očakáva sa, že prispejú aj neeurópske krajiny ako je USA alebo Japonsko.

Súčasní problém tkvie v tom, že LHC nedokáže udržať božskú časticu na dostatočne dlhú dobu. Vedci veria, že väčší urýchľovač by mohol byť riešením.

Cern plans even larger hadron collider for physics search - BBC News
Zelený kruh je budúci urýchľovač a najväčší z bielych kruhov je súčasný urýchľovač | Zdroj: BBC

Výstavba až v roku 2038

CERN dúfa, že výstavba začne v roku 2038. To je až o 18 rokov neskôr, takže je dostatok priestoru na to, aby sa vyzbierali potrebné financie. Vedeckých nadšencov by však potešilo, keby sa nový urýchľovač postavil čo najskôr. Ak Vás zaujímajú novinky zo sveta vedy a astronómie, odporúčame Vám tento náš článok.