Adobe Illustrator je v súčasnosti dostupný aj na iPad

Používate Adobe Illustrator alebo inú súčasť Adobe Creative Cloud? Podľa všetkého sa môžeme tešiť na spracovanie týchto aplikácií do iPadOS podoby.

Súčasti balíka Creative Cloud od Adobe, ako napríklad Photoshop či Illustrator, sú medzi kreatívcami na celom svete neuveriteľne obľúbené. Jedná sa o najpoužívanejšie programy pre tvorbu grafiky, videa alebo animácie. Odkedy Apple oznámil, že iPad by mal predstavovať náhradu za Váš laptop, hlavným kameňom úrazu pre profesionálov bola práve absencia týchto aplikácií. Postupne však pribúdajú a najnovšie sa na iPad dostal Adobe Illustrator. Ako ho získať a komu je určený sa dozviete v tomto článku.

Zdroj: Adobe

Jedná sa o plnohodnotný Adobe Illustrator?

Illustrator pre iPad je ochudobnený o niektoré pokročilé funkcie, no zachováva si to najdôležitejšie: dokážete v ňom upravovať vektorovú grafiku a je prispôsobený pre ovládanie dotykom alebo pomocou Apple Pencil. Medzi ponechané funkcie patrí všetko od pera, ceruzky či štetcov až po manipuláciu s vrstvami, vlastnosťami a grid možnosťami. V podstate prichádzate iba o niektoré špecifické funkcie, s ktorými sa na dennej báze pravdepodobne aj tak nestretávate.

Pre dlhodobých používateľov sa môže zdať prostredie na iPade neznáme, no Illustrator pre iPad nie je myslený ako plnohodnotná náhrada za desktopovú verziu. Jedná sa skôr o rozšírenie možností desktopu a Adobe sa sústredilo na to, aby workflow medzi Vaším iPadom a PC bola čo najjednoduchšia a najspoľahlivejšia.

Creative Cloud pre iPad

Adobe Illustrator je treťou aplikáciou z balíka Creative Cloud, ktorá sa dostala na iPad. Prvou bol Lightroom v roku 2014, po ktorom nasledoval Photoshop v roku 2019. Práve Photoshop si vyslúžil veľkú vlnu kritiky pre nedostatok funkcií. Illustrator je teda veľký krok a zdá sa, že aj krok správnym smerom. Ďalšie funkcie sú už vo vývoji a na Illustrator pre iPad by sa mali čoskoro dostať nové efekty alebo funkcie Sensei, informuje Adobe v tlačovom vyhlásení.

„Toto je len začiatok našej cesty.“

v tlačovom vyhlásení hovorí Eric Snowden, VP dizajnu Adobe

Aplikácia je dostupná tu pre predplatiteľov Creative Cloud s prístupom ku Adobe Illustrator na desktope.