Dolas Defender 250 – geniálna šialenosť s troma kolesami

Dolas Defender 250 sa môže chváliť aj dojazdom až 180 kilometrov, ktorý poskytuje 2,5 kWh batéria. Nejde pritom o nejakú klasickú batériu. Jej výkon hovorí za všetko: 48V 53Ah s kapacitou 2 544 Wh.

Čo má tri kolesá, tri motory a zdanlivo nekonečné možnosti? Elektrobicykel Dolas Defender 250. Je to síce trojkolka … len ju nenazývajte trojkolkou. Je to niečo ako in-line kolieskové korčule vo svete trojkoliek, na ktoré sa zmestili tri kolesá v jednej stope.

To je len jedno z niekoľkých šikovných a tak trochu zvláštnych technických riešení, nachádzajúcich sa na nemeckom elektrickom bicykli, ktorý si dnes predstavíme.

Tri kolesá a tri motory. Presne toto je Dolas Defender 250. O klasickú elektrickú trojkolku v tomto prípade naozaj nejde ani náhodou. Zaujímavá kombinácia je však podľa výrobcu ideálnym riešením pre schopný nemecký bicykel. Bicykel má nielen tri kolesá za sebou v štýle stonožky, ale v každom kolese je umiestnený aj nábojový motor. Mnohí z vás určite videli zaujímavé trojkolky a viacmotorové e-biky, ale medzi nimi zrejme nebolo nič podobné.

Ako obísť zákon?

Európske zákony o e-bikoch nie sú také liberálne ako tie v USA, ktoré povoľujú výkon 750 W. V Európe môžu motory e-bicyklov poskytovať len 250 W výkonu. Zdá sa však, že spoločnosť Dolas našla spôsob, ako to obísť, a to tak, že na bicykel jednoducho umiestnila tri 250 W motory s celkovým výkonom 750 W. Či je to úplne kóšer, je otázka pre regulačné orgány. Pre nás to vyzerá na celkom zábavnú jazdu.

Dolas Defender 250 nie je len nejaký render alebo koncepčný bicykel. Spoločnosť ich skutočne postavila a videodôkazy hovoria za všetko.

Úctyhodná nosnosť

Obrovský výkon sa hodí najmä pri jazde vo dvojici alebo na prepravu ťažkého nákladu, či už s týmto bicyklom robíte naozaj čokoľvek. Bezpečnosť takého počínania vám zaručí udávaná nosnosť až 250 kilogramov. S týmto elektrickým bicyklom skrátka zvládnete všetko.

Zdá sa, že dva z najviac využiteľných prípadov použitia modelu Defender sú spoločné jazdy v tandeme s druhým jazdcom a použitie na prepravu ťažkého nákladu. Alebo oboje!

V skutočnosti väčšina nákladných e-bikov môže vzadu prevážať ľudí alebo náklad, ale nie oboje súčasne. Model Defender je však taký dlhý, že sa naň zmestia dvaja jazdci a vzadu zostane miesto aj na nákladný kôš.

Dolas Defender 250 sa môže chváliť aj dojazdom až 180 kilometrov, ktorý poskytuje 2,5 kWh batéria. Nejde pritom o nejakú klasickú batériu. Jej výkon hovorí za všetko:  48V 53Ah s kapacitou 2 544 Wh. To je asi 4-5x väčšia ako priemerná batéria pre e-bike. Spoločnosť tvrdí, že sa jej veľkosť premietne do spoľahlivosti dojazdu aj zaťaženia.

Nejedná sa však o vôbec lacnú záležitosť. Za Dolas Defender 250 totiž zaplatíte 4 650 eur.

Foto: dolas.bike