Vrátia sa nabíjacie adaptéry do balení smartfónov?

Kúpili ste si nový iPhone 12? Zaobstarali ste si k nemu aj nabíjací adaptér? V minulosti možno smiešna predstava, no dnes krutá realita.

Absencia nabíjacích adaptérov v balení najnovších vlakových lodí niektorých výrobcov sa stretla s istou dávkou kritiky. Snahu ušetriť výrobcovia skrývajú za ekologické úmysly. Niektoré krajiny sa však snažia odoprieť tieto možnosti zníženia výrobných nákladov spoločnostiam ako je Apple alebo Samsung. Najnovšie zakročila Brazílska vláda, ktorá Apple udelila pokutu 2 milióny dolárov. Znamená to, že sa vrátia nabíjacie adaptéry do predajných balení smartfónov?

Nabíjacie adaptéry takmer nemajú dopad na životné prostredie

Apple už v októbri minulého roka oznámil, že nové iPhony prídu bez nabíjacieho adaptéra a bez slúchadiel. Súčasťou balenia teda okrem samotného telefónu a zbytočných návodov na obsluhu zostal len nabíjací kábel s konektormi USB-C na jednom konci a lightning na druhom. Apple to odôvodnil tým, že sa snaží chrániť životné prostredie.

Rôzni analytici však nevideli túto problematiku až tak jasne. Väčšina sa nakoniec zhodla, že pokles výrobných a prepravných nákladov je v tomto prípade pre Apple omnoho zásadnejší než ochrana životného prostredia. Hlavným argumentom bolo to, že prechod na USB-C konektor na nabíjacom kábli pre väčšinu ľudí vo výsledku znamená, že musia kúpiť nový nabíjací adaptér bez ohľadu na to, či chcú alebo nie.

A čo ostatné značky? Potom, ako sa mnohé bili do pŕs hovoriac, že v ich baleniach nabíjací adaptér nájdete, nakoniec takmer všetky nasledovali v šľapajach Apple.

Brazília túto praktiku pokutovala

Brazílske orgány, konkrétne tzv. Procon v štáte Sao Paulo, sa rozhodli takéto nekalé predajné praktiky potrestať. Apple bola uložená pokuta vo výške 2 milióny amerických dolárov. Údajne sa jednalo o „zavádzajúci marketing, predaj zariadenia bez nabíjacieho adaptéra a neférové podmienky pre koncového užívateľa,“ čo je podľa všetkého proti Brazílskym predpisom. Procon ďalej situáciu komentoval slovami: „Aj tieto veľké spoločnosti musia rešpektovať naše zákony a naše inštitúcie.“

Pre spoločnosť o veľkosti Apple to nepredstavuje zásadnú stratu. Ak by ale ostatné krajiny reagovali na takéto a podobné zmeny rovnakým spôsobom, zdanlivo nedoknuteľní technolockí giganti by museli produkty prispôsobovať spotrebiteľom, nie spotrebiteľov produtkom.