Klasická agrovoltaika bola definovaná ako jedno z riešení, pomocou ktorého môže verejnosť lepšie akceptovať obnoviteľné zdroje, čo pomôže k ich rýchlejšiemu zavádzaniu. Práve kombinácia solárnych polí s poľnohospodárstvom mala viesť k energetickej samostatnosti poľnohospodárov.
Dokonca títo mali profitovať po pripojení sa k hlavnému elektrickému zdroju a predaniu vlastnej nespotrebovanej elektriny. Či sa tak deje na Slovensku je celkom otázne. Isté je, že „plantáže“ slnečných kolektorov, ktoré pokryli zväčša úrodnú pôdu, vídame v našej domovine naozaj často. A hoci malo byť samozrejmé, že pod kolektory je možné nasadiť nielen poľnohospodárske rastliny, ale aj druhy, ktoré prispievajú k rozmnoženiu opeľujúceho hmyzu, ako škálu prírodných a poľnohospodárskych ekosystémov, pohľad na burinu pod tými našimi nás presvedčí veľmi rýchlo o opaku.
Predstavte si však, že by kolektory nezaberali na poliach také veľké percento plochy. Vlastne takmer žiadnu. Zdá sa to nereálne? Veru nie.
Koncept Next2Sun
Hlavnou myšlienkou koncepcie systému Next2Sun je vertikálne usporiadanie špeciálnych solárnych modulov so solárnymi článkami na oboch stranách, ktoré využívajú slnečné žiarenie na prednej aj zadnej strane. Tieto „bifaciálne“ moduly sú (ideálne) orientované na východ a západ. To znamená, že elektrická energia sa vyrába predovšetkým ráno a popoludní alebo podvečer.
Takéto bifaciálne fotovoltické moduly sú mimoriadne šetrné k prírode a poľnohospodárstvu a dosahujú vysoké výnosy v porovnaní s bežnými fotovoltickými systémami orientovanými na juh.
A čo je dôležité – „nekradnú“ úrodnú pôdu.
Nemecký patent
Americký vývojár solárnej energie iSun v spolupráci s nemeckou agrovoltaickou spoločnosťou Next2Sun v januári 2024 začali s montážou prvého vertikálneho agrovoltaického systému v USA.
Je to práve nemecká firma, ktorá už nejaký čas inštaluje bifaciálne solárne panely na svoj patentovaný vertikálny montážny systém. Ten je ideálny hlavne pre poľnohospodárske inštalácie, pretože generuje elektrinu mimo špičky a zabraňuje nadmernej zástavbe na poľnohospodárskej pôde. Systém sa už používa na farmách v Nemecku, a tak sa jeho nasadenie v USA javí ako úplne bezproblémové.
Stavba prvého vertikálneho agrovoltaického systému v USA vyrástla na 3,7 akroch (14 973 m²), kde je umiestnených 69 vertikálnych regálových prvkov. Každý z nich pojme dva bifaciálne solárne moduly. Medzi solárne riadky je vysadená koreňová zelenina, ako je mrkva, červená repa a tiež šafran.
Generálny riaditeľ firmy iSun Jeffrey Peck povedal: „Vďaka vertikálnej montáži modulov a prispôsobivosti inštalácie potrebám farmára je cenná pôda takmer úplne zachovaná pre poľnohospodárstvo.“
Foto: next2sun