TikTok bude čoskoro ohrozenou aplikáciou

Používate TikTok? Možno Vám to čoskoro nebude umožnené. Všetko čo vieme o procese zákazu TikToku mimo územie Číny sa dočítate v tomto článku.

Veľmi obľúbená aplikácia TikTok má namále. Hrozí dokonca aj to, že bude celosvetovo neprístupná. Ako je to možné a čo všetko sa okolo tejto enormne obľúbené aplikácie vlastne deje. Na to sa pozrieme v rámci nášho článku.

Čo je TikTok

Než sa pustíme ďalej, mali by sme si najskôr povedať, čo to vlastne ten TikTok je. Jedná sa o veľmi obľúbenú aplikáciu, ktorú nielen mladí ľudia využívajú na natáčanie mnohokrát vtipných krátkych videí. Vznikla z predtým známe aplikácie Musically. Dá sa povedať, že sa jedná o inú podobu sociálnej siete, a podobne ako na Instagrame či YouTube, tiež na TikToku sa dajú zarábať zaujímavé peniaze. Aplikácia má ale jednu zásadnú trhlinu, ktorá vadí mnohým krajinám na čele s USA. Ide totiž o čínsku aplikáciu a tak tu vyvstáva predovšetkým bezpečnostná otázka.

Trump vs. TikTok

Americký prezident Donald Trump proti tejto stále obľúbenejšej aplikácii vedie liaty boj. Bojí sa o to, aby americkí občania neboli sledovanie práve touto aplikáciou. Jednu chvíľu sa dokonca hovorilo o tom, že by mal byť TikTok zmazaný z AppStore, čo by znamenalo, že používatelia telefónov od Apple by k nej nemali prístup. Špekulovalo sa aj o tom, že by o túto stále rastúci platformu mal záujem americký gigant Microsoft alebo Twitter.

V septembri bude všetko inak

Podmienkou pre to, aby mohol TikTok aj naďalej fungovať, bolo prevzatie tejto platformy Američanmi. Nakoniec sa podarilo dospieť k dohode s prevádzkovateľom platformy, čínskou spoločnosťou ByteDance, a dvoma americkými spoločnosťami – Oracle a Walmart. Tým by mohla vzniknúť „nová“ spoločnosť TikTok Global, ktorá by mala sídlo v Texase a zaisťovala by prevádzku veľmi obľúbenej platformy práve na americkej pôde.

Donald Trump tak nakoniec ustúpil zo svojej požiadavky, že platforma musí prejsť po amerického majiteľa. Nakoniec sa ale dospelo k dohode, že Oracle bude vlastniť 12,5% z TikTok Global a bude tiež uchovávať dáta o užívateľoch z USA. Walmart potom bude vlastniť 7,5% podiel.

Záver

Zachráni toto skutočne TikTok alebo sa jedná o dočasné riešenie? To si musíme počkať, či sa USA uspokojí aspoň s vytvorením TikTok Global, alebo bude nakoniec USA požadovať plné prevzatie platformy do rúk Američanov. Tak či tak to bude určite veľmi zaujímavé sledovať a dúfať, že týmto nevznikne nebezpečný precedens, kedy si bude USA nárokovať takmer všetko.