VanMoof: Kedysi najúspešnejší e-bike startup vyhlásil bankrot. Kde sa stala chyba?

Spoločnosť VanMoof sa prvýkrát objavila na trhu v roku 2009. Firma bola známa svojimi elegantnými, high-tech mestskými bicyklami, ktoré boli populárne nie len v Amerike, ale aj v Európe.

Kedysi najviac financovaný e-bike startup na svete je na pokraji bankrotu. Jazdci, ktorí bicykle stále používajú sú smutní a zároveň nahnevaní, pričom sa pýtajú, čo sa bude diať ďalej.

VanMoof si zaslúži lepší koniec… Pomohli zmeniť tvár celému e-bike priemyslu, svetové vnímanie e-bikov a mali skutočne pozitívny vplyv na mestá ich obyvateľov.

Tanguy Goretti, zakladateľ belgickej spoločnosti Cowboy

Startup VanMoof rástol príliš rýchlo, pričom sa až príliš spoliehali na high-tech a na mieru prispôsobené diely pre ich bicykle. Ich pozáručný servisný model bol taktiež nezvládnuteľný. Vzhľadom na súčasnú ekonomickú klímu je spoločnosť odsúdená na neúspech.

Po zverejnení údajov VanMoof za rok 2021 bolo jasné, že ich obchodný model dlho nevydrží.

Bastian Dietz z Cycling Innovation Accelerator

VanMoof utrpel v roku 2021 stratu takmer 80 miliónov eur, pričom v roku 2022 to bolo 78 miliónov eur. Zároveň spoločnosť nebola nikdy v zisku. Bicykle neboli veľmi spoľahlivé a keď ich chceli jazdci opraviť, nemali inú možnosť, ako sa spoľahnúť na služby firmy VanMoof.

Mizerný servis s dlhými čakacími lehotami

Existujúci zákazníci uviedli, že týždne čakajú na základné opravy svojich bicyklov, zatiaľ čo noví zákazníci niekedy čakali šesť mesiacov alebo viac na novú sadu kolies. Celkovo boli zákazníci VanMoof čoraz nespokojnejší s produktom a službou.

VanMoof

Za posledný rok narazil VanMoofov zjavne neudržateľný obchodný model na ďalšiu prekážku: globálny ekonomický pokles a vypuknutie postpandemického cyklistického boomu.

Niet pochýb o tom, že posledných pár rokov bolo pre tento sektor veľmi náročných.

Tanguy Goretti, zakladateľ belgickej spoločnosti Cowboy

James Walker, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Jorvik, najväčšieho európskeho výrobcu elektrických trojkoliek, so sídlom v Spojenom kráľovstve, povedal, že ťažkosti VanMoof sú dôkazom vplyvu krízy životných nákladov na začínajúce podniky.

Ak vezmete do úvahy nárast všetkých výdavkov – od dovozných poplatkov, údržby, daní a platov – všetky tieto veci sa sčítajú.

James Walker, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Jorvik

V ťažkých časoch sa väčšina podnikov snaží konsolidovať svoje existujúce trhy. VanMoof urobil presný opak. Firma pokračovala v otváraní nových pobočiek po celom svete, prijímala zamestnancov a požičiavala si ďalšie peniaze.

VanMoof S3 review: An electric bike for Apple and Tesla fans | ZDNET

Jednou z najväčších výziev v našom odvetví je zabezpečiť, aby sme mali kvalitu nad kvantitou a aby sme boli schopní zaistiť všetkým bicyklom servis. Ak vyrastiete príliš rýchlo, často nastane rýchly pád.

Tuuli Jevstignejev, CMO v estónskej spoločnosti Ampler Bikes

Aké ponaučenie si z tohto príbehu môžu vziať ďalšie startupy?

Pád startupu VanMoof slúži ako lekcia pre ďalšie spoločnosti v ranom štádiu, ktoré sa chcú v tomto sektore presadiť. Raketový rast a obrovský úspech najmä spočiatku fungovania spoločnosti môže byť predzvesťou veľmi tvrdého pádu.

Je preto nutné vždy prehodnotiť nie len svoje sily, ale aj finančné možnosti a naložiť si na plecia len toľko, koľko v skutočnosti unesiete.