Alpha Motor Company je najzaujímavejší výrobca elektromobilov

Alpha Motor Company je zaujímavý startup plný čerstvých nápadov, no taktiež ťažia zo zaužívaných myšlienok. Ich elektromobili Vás iste zaujmú.

Máte radi elektromobily? Alpha Motor Company si potom zamilujete. Ich utilitárny minimalizmus je neuveriteľne nákazlivý. Táto spoločnosť síce ešte nevyrobila ani jedno vozidlo, no už predstavili celkovo štyri elektromobily, z ktorých tri si viete objednať. Začiatok produkcie nebol ešte pri všetkých ohlásený, no aj tak nám ich dovoľte predstaviť. Toto je elektrické kupé Ace, elektrický pick-up Wolf a elektrické UCV Jax.

Kto je Alpha Motor Company?

Krátky prieskum dokáže aj o takomto malom startupe prezradiť veľmi veľa. Samotný startup pochádza z Kalifornie a ich cieľom je, očividne, vyrábať zaujímavé a nevšedné elektromobily. Ich dizajny sú plné retro prvkov pripomínajúcich sedemdesiate roky. Ich cieľom je tiež inovovať elektromobilitu a zvýšiť jej popularitu. Modely, ktoré už stihli predstaviť naznačujú, že sa im v tom bude dariť.

Toto je Alpha Motor Company Ace

Ace je elektrické kupé, ktoré Alpha predstavila koncom minulého roka. Nápadne sa podobá na Alfu Romeo GTV zo sedemdesiatych rokov, no dá sa pozorovať aj inšpirácia Escortom druhej generácie. Retro štylizáciu podčiarkujú „tučné“ pneumatiky, ktoré na dnešných autách nevidno.

Interiér sa podobá tomu v Tesle Model 3, no materiály vyzerajú o niečo honosnejšie. To je prekvapujúce vzhľadom na to, že samotný elektromobil stojí len 27 tisíc EUR. Ponúka zrýchlenie z 0 na 100 za 6 sekúnd a dojazd okolo 400 kilometrov. Produkcia sa plánuje na rok 2023 a ak si ho chcete zarezervovať už teraz, môžete tak urobiť cez tento odkaz. K dispozícii je aj športovejší variant „Performance edition“.

Toto je Alpha Jax

Jax je veľmi podobný elektrickému kupé Ace, takže si len zbežne prejdeme ich rozdiely. Hlavným je to, že Jax bol dizajnovaný s dôrazom na praktickosť. Ponúka sedenie pre 4 dospelých, vyšší podvozok a ťažné až do hmotnosti 839 kg. Jeho zrýchlenie je o niečo pomalšie a z 0 na 100 Vás dostane behom 6.5 sekundy.

Interiér je síce takmer totožný, no exteriér prešiel hneď niekoľkými zmenami. Vpredu aj vzadu sú ochranné nárazníky a vpredu sú aj prídavné LED svetlá. Ďalšia sada prídavných LED svetiel je na strešnom nosiči. Kolesá a pneumatiky sú očividne ďaleko vhodnejšie do terénu než na Slovakia Ring. Zmeny sa dočkali aj dvere. Ich dizajn je inšpirovaný Mazdou RX8, pretože predné dvere sa otvárajú štandardne, zatiaľ čo zadné sú tzv. samovražedné, teda sa vyklápajú opačným smerom. Celý dizajn exteriéru výchádza zo safari štýlu. Cena potom začína na 32 tisíc EUR.

Alpha Wolf je elektrický pick-up

Toto je najnovší prírastok do rodiny elektromobilov Alpha Motor Company. Jedná sa o dvojmiestny pick-up, ktorého rozmery sú vhodné aj do európskeho mesta. Rovnako ako Jax aj Wolf bol dizajnovaný tak, aby ponúkal maximálnu možnú praktickosť. Okrem štandardných svetiel má aj prídavné LED svetlomety. Korba nemá najväčšie rozmery, no bezpochybne poslúži mnohým. Krytie prednej časti podvozku a vysoký posed naznačujú, že Wolf by mohol byť pomerne zdatný aj v teréne.

Interiér pôsobí príjemným minimalistickým dojmom a dominuje mu vertikálny centrálny displej. Cena začína na sume 31 tisíc EUR, no v maximálnej konfigurácii sa takmer dotýka hranice 39 tisíc EUR.

Toto je Alpha Motor Company Icon

Icon je štvrtým elektromobilom tejto značky. Aj keď ešte nedošlo k oficiálnemu odhaleniu, na ich webe sa dá nájsť slušná dávka informácií. Icon by malo byť malé mestské vozidlo a z obrázkov na webe sa dá odhadnúť, že sa bude jednať o karosériu typu kei, ktorú na Slovensku len tak nevidíme.

Úplne odhalenie príde počas najbližších mesiacov.

Záver

Elektromobily od Alpha na papieri neponúkajú veľa. Ponúkajú skôr tak akurát. Sú dizajnované s istou dávkou racionalizmu a s tým, aby si ich mohol dovoliť každý. Cenovky momentálne neprevyšujú 40 tisíc EUR ani v maximálnej konfigurácii, čo je vynikajúca správa pre každého potencionálneho záujemcu. Treba však pamätať, že všetky obrázky na ich webe sú len vizualizácie a ešte ani jedno vozidlo nevyrobili. Najbližšie by sme mali vidieť elektromobil Ace a aj to až v roku 2023.