Spor Apple a Epic Games mieri k súdu

Spor medzi Epic Games a Apple sa už tiehne niekoľko mesiacov. Podľa najaktuálnejších informácií bude nakoniec o celej veci rozhodovať súd.

V pondelok začal očakávaný súdny spor medzi spoločnosťami Epic Games a Apple. Ako sa budú chcieť jednotlivé strany sporu brániť? Spoločnosť Epic Games obviňuje Apple z nevhodného správania smerom k zákazníkom a hlavne k samotným vývojárom. Vo štvrtok, 8. apríla, došlo k uverejneniu dokumentov, ktoré museli obe spoločnosti doložiť ešte pred konaním súdu, z ktorých je možné vyčítať hlavné prvky obhajoby.

Čím sa Epic Games oháňa?

Epic Games tvrdí, že Apple porušuje protimonopolný zákon. Údajne sa snaží využívať dominantného postavenia svojho systému iOS, a to prostredníctvom svojho virtuálneho obchodu App Store. Nad ním má obrovskú kontrolu a zároveň v iOS neumožňuje inštaláciu obsahu z iných zdrojov než práve cez svoj obchod.

Tým sa taktiež Apple snaží uzavrieť užívateľa do svojho ekosystému, pretože nemožno užívateľa osloviť inak ako práve cez virtuálny obchod. Kalifornský gigant sa o to, podľa tvrdenia Epic Games, snaží aj tým, že zámerne neumožňuje využívať niektoré zo služieb mimo svojej platformy. Ako dôkaz predkladá komunikáciu aj vyjadrenie vysoko postavených osobností spoločnosti s nahryznutým jablkom v logu. Ako príklad uvádza aplikáciu iMessage.

A hlavne sa Epic Games nepáči marža Applu vo výške 30%, ktorá je účtovaná pri každej platbe v hre a označuje ju za mimoriadne vysokú. Všetky transakcie sú potom vykonávané len cez App Store proti čomu práve Epic bojuje.

Čo na to Apple?

Ten naopak logicky tvrdí, že sa žiadne monopolné postavenie nekoná a sám čelí konkurencii ostatných výrobcov telefónov a herných konzol.

V otázke vyššej marže argumentuje, že aj ostatné spoločnosti s podobným obchodným modelom majú podobnú výšku podielu z transakcie.

Mimochodom Apple nedávno upravil výšku marže na 15% u vývojárov s obratom do 1 milióna dolárov. Náhoda?

Bude to zajímavé

Za Epic Games bude na súde svedčiť CEO spoločnosti Tim Sweeney.

Apple berie celú situáciu veľmi vážne a dôkazom môže byť aj to, že Tim Cook, CEO tejto kalifornskej spoločnosti, bude tiež svedčiť.

Pre Apple a potenciálne každú spoločnosť, ktorá prevádzkuje obdobný špecifický obchodný model (napr. Sony, Microsoft atď.), by tento prípad mohol mať vážne následky.

O výsledku súdu vás budeme informovať.