Odstránenie Fortnite z obchodov s aplikáciami

Prečo už Fortnite nenájdete v AppStore? Ako sa vyvýja súdny proces medzi Epic Games, Apple a Google? Stručné zhrnutie celého sporu nájdete práve tu.

S veľkou slávou Fortnite do svojich obchodov pridal ako Apple, tak Google. Po pár týždňoch je ale všetko inak a internetoví giganti túto hru zo svojich online obchodov stiahli. Čo ich k tomu viedlo a ako pokračuje celý spor?

Prečo bol Fortnite odstránený?

Je jasné, že v tomto biznise sa točia veľké peniaze, a ani jedna strana o ne nechce prísť. Išlo o jednoduchú vec, kedy sa niekoľko chytrých hláv z Epic Games zišlo, aby zistilo, že im unikajú zisky. Za hru sa totiž platilo prostredníctvom virtuálnych obchodov oboch spomínaných gigantov. A logicky si z každej vykonanej platby vzali maržu. To sa ale tvorcom samozrejme nepáčilo.

Preto začalo štúdio Epic Games nabádať hráčov, aby platili za hru priamo im, nie cez spomínané obchody. To sa zase nepáčilo ani Google ani Apple a tí zareagovali rázne – hru zo svojich obchodov stiahli. Dôvodom bolo porušenie podmienok, logicky. Napríklad AppStore si z každej predanej aplikácie berie 30%. Takže je jasné, že sa to Apple a ani Epic Games nepáči.

Žaloba prišla rýchlo

Ubehla necelá hodina a federálny súd mal na stole žalobu od Epic Games na Apple. Žaloba bola zameraná na porušenie protimonopolného zákona, kde sa Epic Games ohradzuje proti tomu, že AppStore, presnejšie Apple, núti vývojárov, aby používali výhradne platobný systém navrhnutý práve Applom.

S jednou žalobou ale Epic Games neuspokojili a prišli hneď s ďalšou. Tá bola tentokrát zameraná na ďalšieho giganta – Google. Aj ten hru z Google Play stiahol. Vplyvy na užívateľa Androidu ale budú minimálne vďaka tomu, že si môžu hru stiahnuť z iných zdrojov. To bohužiaľ vďaka prostrediu iPhonu nie je možné a hráči od Apple sú nútení používať iba AppStore.

Ako to bude ďalej?

Uvidíme, ako sa nakoniec tieto znepriatelené strany dohodnú a či sa vôbec dohodnú. Fortnite si získal veľkú obľubu, a tak sa dá očakávať, že sa všetky strany budú chcieť dohodnúť. Predsa len, peniaze utekajú teraz všetkým a v hre Fortnite je obrovský potenciál, ktorý nechce nikto zahodiť.