Francúzsko urobilo ďalší krok v boji proti emisiám

Francúzsko malo vždy špecifický vzťah k elektromobilite. Či už ide o elektrické kolobežky alebo elektromobily, táto krajina všetko rieši kreatívne.

Krajina bez spaľovacích motorov. Znie to ako utopický príbeh, no Francúzsko sa tomuto cieľu odhodlalo vyjsť naproti novými opatreniami.

Ekológia je frekventovanou témou nielen v európskych, ale aj celosvetových kruhoch. Francúzsko je ako člen G7 jednou z najvýraznejších ekonomík sveta a zároveň vzorom pre správanie jednotlivých krajín. Francúzska vláda sa preto rozhodla podporiť myšlienku ekologickej Európy novými reguláciami v oblasti emisii.

Problémom sú SUV

Od roku 2002 zaznamenali modely SUV enormný nárast predaja a v roku 2019 tvorili bez mála takmer 40% predaných vozidiel. Väčšina majiteľov tieto autá využíva na bežnú mestskú jazdu bez ohľadu na fakt, že SUV tvoria o 20% viac emisií ako bežné vozidlá. Francúzi preto prišli s návrhom, ktorý je jasným signálom boja proti rastúcemu záujmu o tieto vozidlá.

Nové regulácie zahŕňajú hneď dva typy sankcií. Prvým z nich je sankcia za váhu auta. Ministerka životného prostredia Barbara Pompili oznámila posunutie hranice sankcií na 1 800kg, rovnako ako čiastku 10€ za každý prekročený kilogram. Sankcia má byť smerovaná na ťažšie, luxusnejšie modely vozidiel, ktoré sú hlavným zdrojom emisií, ako príklad môže byť uvedený tohtoročný model značky Mercedes.

Druhým typom je sankcia za vyprodukované emisie. Na základe výpočtu, zohľadňujúceho vyprodukované emisie či výkon motora, sa vozidlo zaradí do skupiny podliehajúcej danej sankcii. Emisný strop CO je pre rok 2021 nastavený na 218 g/km, kedy sankcia za vozidlo pri registrácii dosahuje výšku 30 000€.

Obrázok 1, Zdroj: Bloomberg

Francúzsko prinieslo nové opatrenia, ktoré podporujú elektromobily

Niekomu sa môžu tieto regulácie zdať ako príliš striktné. Každá minca má však dve strany, a preto vláda poskytla majiteľom áut náhradu vo forme bonusov. Pri kúpe a registrácii vozidiel s menšou produkciou emisií CO₂  ako 20g/km máte možnosť na bonus do 7000€, ktorého výška sa však može meniť v závislosti od ceny a kupcu daného vozidla (právnická/fyzická osoba).

Podobné bonusy boli uvedené aj pre záujemcov o ojazdené elektromobily. Ak dané vozdilo spadá do kategórie „pod 20 g/km“, kupca má nárok na bonus vo výške 1000€.

Možné alternatívy elektromobilov

Nemusíte sa však báť, že SUV zmiznú z ciest po celom Francúzsku. Automobilky kladú dôraz na vývoj nových elektromobilov viac ako kedykoľvek predtým.

V roku 2021 by sme sa mali dočakať nových eletrických modelov od značiek ako Tesla, Volkswagen, Nissan alebo Peugeot. Ponúkaná paleta vozidiel zahŕňa všetko od SUV, až po superšportové modely, a teda každý milovník áut si dokáže vo svete elektromobilov nájsť to svoje.

Obrázok 2: Očakávaný model Tesla Roadster, Zdroj: Car and Driver

Vízia Európy bez emisií

Nové regulácie budú smerodajnou správou a vzorom pre ostatné krajiny Európskej únie k dosiahnutiu postupného znižovania emisií na jej celom území. Ekologické smerovanie nie je predmetom záujmu len na území EÚ. Mnohé krajiny predstavili svoj plán pre postupné vyradenie spaľovacích motorov zo svojho obehu. Elektromobilita začína byť svetom vnímaná ako ďalšia fáza motorizmu, preto môžeme s očakávaním sledovať, ako bude táto oblasť rásť v nasledujúcich rokoch.

Obrázok 3, Zdroj: Bloomberg

Zdroje: caranddriver.com, bloomberg.com, connexionfrance.com, connexionfrance.com, autoexpress.co.uk, french-property.com, theicct.org.