RECENZIA | Herné príslušenstvo od DEV1S

V tejto recenzii sa pozrieme na produkty značky DEV1S, ktorá vyrába príslušenstvo najmä pre hráčov, ktorí si potrpia na rýchlosť a presnosť.

Značka DEV1S nie je na trhu žiadnym nováčikom. História siaha do roku 2015, kedy sa bývalý hráč hry Counter-Strike – Ivan Lazarov (dev1) rozhodol priniesť na trh hráčske okuliare, ktoré filtrujú škodlivé modré svetlo z monitora.

DEV1S

Startup kampaň na Indiegogo bola úspešná a firma sa rozrástla aj na ostatné oblasti herných periférii a príslušenstva. Aktuálne sú v ponuke stoličky, slúchadlá či oblečenie, ale aj podložky pod myš a okuliare, na ktoré sa v tejto recenzii pozrieme.

DEV1S

K dispozícii máme podložku a okuliare z limitovanej edície ALE ČAU, ktorá je vyrobená v spolupráci s youtuberom Duklockom. Ide o kolaboráciu dvoch značiek, pričom výsledok je veľmi zaujímavý. Oba produkty majú samozrejme aj špeciálne upravené balenie, ktoré od prvej chvíle naznačuje, že nejde len o obyčajný produkt.

DEV1S herná podložka v limitovanej ALE ČAU edícii

Podložka je vyrobená z kvalitného a mäkkého textilu, ktorý je veľmi príjemný na dotyk. Plusom je aj špeciálny povrch s názvom !SPEED, ktorý vďaka veľmi hladkému povrchu poskytuje vysokú kĺzavosť, a teda aj rýchlejšie reakcie pri hrách. Povrch sa nijako nekrčí, čiže po rozbalení podložky nie je nutné podložku narovnávať knihami či inými predmetmi.

Pogumovaný povrch zospodu podložky je na stole naozaj stabilný a podložka nijak nekĺže. Odolnosť podložky je taktiež na vysokej úrovni, pričom jej nevadí ani poliatie vodou či zašpinenie. Podložka sa ľahko čistí a v prípade potreby je možné ju umyť vo vani či umývadle.

DEV1S

V ponuke sú aj klasické podložky s povrchom !CONTROL, ktoré majú drsnejší materiál a teda aj pomalší sklz. Vďaka nej môžete byť presnejší napr. v FPS hrách. Je teda na vás, aký povrch vám vyhovuje viac.

Nevýhodou oboch povrchov je to, že na seba prakticky ihneď po rozbalení lepia čiastočky prachu, čo si následne vyžaduje častejšiu údržbu. Nie je to však nič strašné a vzhľadom na použitý textilný materiál je to pochopiteľné.

Dizajn

ALE ČAU podložka od DEV1S ma oproti iným podložkám unikátny GLITCH dizajn, ktorý kombinuje tvary obdĺžnikov a štvorcov v sivo-čiernej farbe. Výsledok je pôsobivý a naživo naozaj luxusný. V ľavom a pravom dolnom rohu môžeme vidieť logá oboch značiek, ktoré dopĺňajú elegantný dizajn.

DEV1S

Plusom, no zároveň aj mínusom je absencia šitia okrajov. Výhodou je určite to, že pod zápästím necítite žiaden výbežok v podobe hrubého šitia, teda ruku máte zarovno so stoličkou a teda aj stolom. Nevýhodou je fakt, že sa podložka sa pravdepodobne rýchlejšie opotrebuje.

DEV1S

Okraje môžu byť časom viditeľne ošúchané aj pri menej náročnom používaní, no týmto trpia takmer všetky podložky tohto typu. Samozrejme, na závery je príliš skoro a až čas ukáže, ako si podložka poradí.

Rozmery

Osobne vnímam ako veľké plus rozmery tejto podložky. Ide o označenie XL, avšak drvivá väčšina výrobcov považuje za XL rozmer 90 x 40 cm. V tomto prípade však ide o 100 x 50 cm, čo je podľa mňa naozaj ideálne. V prípade, že vám tento rozmer zdá priveľký, sú k dispozícii aj menšie podložky. Hrúbka podložky je 2 mm, čo je taktiež ideál, najmä ak sa jedná o gaming.

DEV1S

Výhodou DEV1S produktov je ich čistý dizajn. Napriek tomu, že sú periférie určené najmä pre gamerov, hodia sa aj do kancelárie či pre študentov. Dizajn nijako nekričí gamingom, takže ak vám vyhovuje elegantný dizajn, príjemný materiál a výber z dvoch povrchov, nemusíte hľadať inde.

DEV1S herné PC okuliare v limitovanej ALE ČAU edícii

Okuliare sú pri dlhodobej práci s počítačom určite veľmi dôležité. Samozrejme, novšie monitory či notebooky už ponúkajú mnoho pokročilých funkcií, ktoré šetria oči, avšak pri každodennom používaní počítača sú okuliare pre menšiu únavu očí a lepší spánok určite potrebné.

Sklá a ich ochrana voči modrému svetlu

Z portfólia DEV1S je na výber opäť z viacerých modelov, ktoré sa líšia či už sklami, rámom alebo tvarom. My sa ale pozrieme na model Cyclops, ktorý je však upravený, aby zapadal do limitovanej série ALE ČAU.

Oproti klasickým Cyclops majú väčšiu priepustnosť modrého svetla. ALE ČAU verzia okuliarov Cyclops znižuje priepustnosť modrého svetla o cca 35 až 40 %, kdežto klasické Cyclops o 60 až 65 %.

Je to najmä z dôvodu, že majú žlté sklá, pričom ALE ČAU verzia ich má číre, čo je výhodou najmä pre grafikov či videoeditorov, ktorí potrebujú mať za každých okolností verné farby.

Konštrukcia

Výhodou je určite aj „rozšíriteľný rám„, ktorý využijú najmä tí, ktorí majú širšiu hlavu, a teda potrebujú aj širší rám. V praxi sa pánt okuliarov otvára aj cca 20 stupňov do vonkajšej strany, vďaka čomu je zvýšená aj celková odolnosť hliníkového rámu.

DEV1S

Pogumované konce stránic (nožičiek) a ich mierne predlžená konštrukcia zaisťuje pohodlné nosenie. Pánty pôsobia vcelku solídne a nikde nie je nič voľné ani nevŕzga. Sedlá okuliarov sú taktiež pogumované, čo znamená, že vám nebudú skĺzať z nosa ani po dlhšom čase. Zároveň sú vymäkčené, čo opäť len zvyšuje komfort pri dlhodobom nosení.

Očnice ako aj osadené sklá sú dostatočne veľké a v dobrej polohe. Pokrývajú viac ako len plochu očí, vďaka čomu nevnímate hrany skiel. Sklá sú ako už bolo povedané číre, čo síce zvyšuje priepustnosť modrého svetla, ale zasa zachováva prirodzené farby. Je to akýsi kompromis medzi ochranou oči a plnohodnotnou prácou, najmä ak pracujete s grafikou.

Výhod používania PC okuliarov je naozaj mnoho

DEV1S

Záver

Podložka ako aj okuliare z limitovanej série ALE ČAU ma veľmi milo prekvapili. Ide o kvalitné výrobky s prijateľnou cenou, pričom ak vychytáte obdobie zliav, nemáte o čom rozmýšľať. Metrové podložky samozrejme nie sú pre každého, no odporúčam ich vyskúšať každému, kto má pocit, že ma pri hraní či práci málo miesta.

DEV1S

Čo sa týka okuliarov, je na uvážení každého z vás, či tento typ príslušenstva k PC využijete. Ide však o super pracovný a zároveň ochranný doplnok, ktorý oceníte najmä po dlhých hodinách sedenia za PC. Ak nie ste grafici a neriešite vernosť farieb, môžete zvoliť aj žlté sklá, ktoré zvyšujú ochranu voči škodlivého modrému svetlu. Vaše oči vám za to určite poďakujú.