Prichádza „lacná“ Tesla s dizajnom Cybertrucku?

Bude toto nová Tesla s dizajnom Cybertrucku?

Príchod Cybertrucku či facelift Modelu 3. To sú najbližšie plány Tesly, o ktorých čo-to vieme. Tesla by však čoskoro mohla odhaliť aj svoj nový elektromobil, ktorý môže byť v prípade úspešného spustenia naozaj veľkým hitom.

Má ísť totiž o elektromobil „len“ za 25-tisíc dolárov, čo je na automobilku, akou je Tesla naozaj nízka cenovka.

Nedávno vydaná biografia o Elonovi Muskovi od spisovateľa Waltera Isaacsona by mohla poskytnúť isté nápovedy. Walter totiž v knihe ukazuje akýsi koncept od Tesly nazývaný aj tzv. Robotaxi.

O čo však presne ide? Malo by ísť o autonómne vozidlo, ktoré nebude mať volant ani pedále. Toto vozidlo by malo zdieľať výrobnú linku s novou generáciou Tesly, ktorá ponúkne aj práve vyššie spomínané vozidlo za 25-tisíc dolárov.

Futuristický dizajn

Okrem odhalenia konceptu vozidla prezývaného Robotaxi však Isaacsonova kniha ponúkla aj kľúčové informácie o budúcej Tesle a jej dizajne, ktorý má byť inšpirovaný Cybertruckom.

Robotaxi

Podľa Isaacsona boli Muskovi na stretnutí vo februári tohto roka ukázané koncepčné vozidlá cenovo dostupnejšieho elektromobilu. Obe vozidlá sú v knihe opísané ako vozidlá s futuristickým dizajnom, ktoré by sa mali istým spôsobom podobať na Tesla Cybertruck.

Tesla's Next-Gen Robotaxi Might Not Be Everyone's Cup of Coffee, Design  Sketch Shows - autoevolution
Robotaxi koncept od Waltera Isaacsona

Robotaxi by mal byť o krok ďalej svojou absenciou základnej výbavy. Ako už bolo spomínané, elektromobil nemá disponovať volantom ani pedálmi. Nápad to je naozaj šialený. Elon Musk si údajne tieto koncepty zamiloval. Predsa len, je to vizionár 🙂

Ako by mohol „lacný“ elektromobil od Tesly vyzerať?

Dizajnový náčrt konceptu Robotaxi z Isaacsonovej knihy si požičiava dizajnové prvky Cybertrucku pričom si zachováva aj svoju originalitu. Podľa Isaacsonovej knihy bude jednoduchosť karosérie s mnohými rovnými a plochými tvarmi veľmi zaujímavá. Tesle to taktiež pomôže znížiť výrobné a montážne náklady.

Robotaxi

Rovnako ako u všetkých svojich modelov, Tesla bude venovať veľkú pozornosť aerodynamike. Vozidlo by malo zapadnúť do kompaktného segmentu a malo by byť umiestnené pod Modelom 3.

Nový záhadný model pre masový trh aj „Robotaxi“ pravdepodobne dostanú rovnaké motory aj typ batérie. Tesla navyše v apríli tohto roka uviedla, že ich kompaktný elektromobil bude mať 53-kilowatthodinovú batériu typu LFP. Vzhľadom na túto kapacitu je rozumné očakávať dojazd až 400 kilometrov.

Robotaxi

Očakáva sa, že Tesla spustí výrobu oboch vozidiel medzi rokmi 2024 a 2025 vo svojom závode Giga, ktorý sa nachádza v Texase. Neskôr by sa mala výroba presunúť do iných továrni, ktoré má Tesla v pláne v nasledujúcich rokoch vybudovať.