Prečo uprednostniť elektromobil?

Určite ste nad tým už rozmýšľali. Zhrnuli sme najväčšie klady vlastníctva elektromobilu.

Elektromobily neexistujú v posledných rokoch len na papieri či v chodbách autosalónov ako koncepty. Stali sa populárnymi, čo znamená, že ponuka výrobcov sa snaží dobehnúť prudko rastúci dopyt. Ich konkurenčný boj dáva technologickým entuziastom, no už i bežným vodičom, šancu zadovážiť si vozidlá s nulovými emisiami za dostupné ceny. Prečo uprednostniť elektromobil?

Elektromobily už dlho nie sú monopolným odvetvím, kde jeden výrobca ovláda trh. Počet automobiliek, ktoré zaradili elektricky motorizované vozidlá do svojej ponuky je veľký a rastie. Prečo je tomu tak? Prečo sa ľudia rozhodnú pre elektromobil radšej ako auto so spaľovacím motorom?

Tesla Model Y | Zdroj: Tesla

Cena vozidla a náklady na prevádzku

Cena nového elektromobilu voči ekvivalentne vybavenému konvenčnému autu bude pravdepodobne vyššia. Hlavným dôvodom je cena vývoja elektrického auta. Výrobca nemôže použiť iné auto ako technologickú predlohu, pretože elektromotor a spaľovací motor fungujú diametrálne rozdielne. Cenový rozdiel sa Vám však vráti a možno dokonca ešte ušetríte.

Hlavným argumentom je cena paliva. Pri elektricky poháňanom vozidle môžete ušetriť až 75% nákladov z ceny paliva, ktoré by ste inak potrebovali. Je tomu tak preto, lebo cena elektrickej energie je omnoho nižšia ako ceny benzínu a nafty.

Ďalej je dôležité spomenúť štátne dotácie. Aj napriek tomu, že Slovensko je oproti ostatným štátom výrazne menej podporujúce v oblasti elektromobility, tak vláda ponúka dotáciu v maximálnej výške okolo 8000€. Tá však nie je dostupná nepretržite a treba počkať, kým sa spustí ďalšie kolo.

Ak chcete porovnať náklady na prevádzku konkrétnych vozidiel, môžete použiť túto kalkulačku.

Elektromobil a jeho spoľahlivosť

Pokým automobily so spaľovacím motorom sú relatívne náročné na údržbu, elektromobil obsahuje len niekoľko hlavných častí: motor, batérie a systém dobíjania. Vo všeobecnosti sú elektromobily menej náročné na údržbu práve vďaka tomu, že majú omnoho menej pohyblivých častí. Najväčším problémom sú však batérie, ktoré nie sú lacné, no výrobcovia na svoje batérie ponúkajú zvyčajne 8 rokov záruky.

Nie je vôbec treba meniť olej či filtre. Je treba meniť brzdy, tlmiče a pneumatiky, no brzdy na elektromobile vydržia dlhšie, ak pre spomalenie využívate rekuperačnú schopnosť motora. Náklady na údržbu sú teda výrazne nižšie ako u vozidiel so spaľovacím motorom, či hybridných automobilov.

Životné prostredie

Elektromobily sú často označované ako spôsob prepravy, ktorý neprodukuje emisie. To je sčasti pravda. V skutočnosti sa jedná o nulové lokálne emisie. Samotné auto neprodukuje výfukové plyny, no výroba potrebnej elektrickej energie produkuje emisie, ktoré by nemali byť zanedbané. Je však pravda, že tieto emisie sú stále výrazne nižšie ako emisie spaľovacieho motora.

Neprodukovanie lokálnych emisií má však veľký dopad na čistotu vzduchu vo Vašom okolí. Čistejší vzduch zlepšuje zdravie a kvalitu života. A pri použití „zelenej“ energie z obnoviteľných zdrojov k znečisteniu dochádza len zanedbateľne.

Využitie ekologických materiálov sa tiež stalo veľkým trendom. Napríklad Nissan Leaf má interiér a karosériu čiastočne vyrobenú z recyklovaných plastových fliaš, starých autodielov a recyklovaných domácich spotrebičov.

Elektromobil a domáce nabíjanie

Nabíjať svoje auto doma vôbec nie je taký strašiak ako sa môže na prvý pohľad zdať. V skutočnosti je to cenovo výhodné, jednoduché a celkom rýchle. Domáce nabíjanie nie je sprevádzané nadmerným zaťažením siete, takže môžete použiť Vašu aktuálnu sieť. Budete však potrebovať nabíjačku, čo môže byť malá investícia, no určite sa Vám vráti. Bežná domáca nabíjačka má výkon 7kW a nabije do plna väčšinu elektromobilov behom 8 až 12 hodín. K dispozícii sú aj domáce rýchlo nabíjacie stanice, schopné dostať Vás na 80% kapacity batérie už za 30 minút.

Infraštruktúra dobíjacích sietí na Slovensku nie je vôbec dobrá, takže domácemu nabíjaniu sa určite nevyhnete. Je pravda, že nabíjačky sú v každom väčšom meste, no väčšinou majú dve alebo tri miesta, čo je značne limitujúce. Okrem toho Tesla má na našom území iba tri stanice Tesla Supercharger (poznámka redakcie: aktuálne k roku 2020).

Pohodlie a jazdné vlastnosti

Jednou z prvých vecí, ktorú si zaručene pri jazde všimnete, bude ticho. Ticho pomáha dotvoriť komfortnejšiu atmosféru. Ďalšou veľkou výhodou elektromobilu je jeho okamžitý krútivý moment. Na rozdiel od konvenčného spaľovacieho motora, ktorý sa musí dostať do vyšších otáčok, aby dokázal odovzdať maximálny výkon. Práve vďaka tejto vlastnosti majú elektromobily také dobré zrýchlenie.

Treťou silnou vlastnosťou je rozloženie hmotnosti. Batérie sa zvyčajne nachádzajú pod podlahou auta a teda znižujú výšku ťažiska od zeme a zabezpečujú rovnomerné rozloženie hmotnosti. Vďaka tomu získate spoľahlivé a pevné držanie v zákrutách.

Záver

Elektrické autá ponúkajú kvantum výhod oproti konkurenčným vozidlám so spaľovacím motorom. Z dlhodobého hľadiska sú dokonca lacnejšie. Najväčším problémom je však nerozvinutá infraštruktúra dobíjania na Slovensku, čo sa môže behom blízkych rokov zmeniť. Pohodlie a pocit z jazdy je prinajmenšom na rovnakej úrovni, ak nie lepší než u áut so spaľovacou motorizáciou.

Ich efekt na životné prostredie je tiež lepší. Z toho vyplýva, že v ďalekej budúcnosti sa so spaľovacím motorom pravdepodobne na ceste nebudeme stretávať moc často.