Na dnešnom trhu máme na výber zo širokej škály áut, motoriek a iných dopravných prostriedkov. V minulosti sme sa venovali výhodám elektrických áut a dnes sa pozrieme na elektrické motorky. Do redakcie sme totiž dostali na test elektrický skúter Silence S01, ktorého recenzia príde neskôr. Toto sú najdôležitejšie rozdiely medzi spaľovacou a elektrickou motorkou či skútrom, ktoré sme zaznamenali. Nie je to totiž len pozitívnejší ekologický dopad, aj okrem toho má elektrická motorka čo ponúknuť.
Širšia ponuka ako si myslíte
Svet elektrických motocyklov už dávno nie je niché pre zopár jedincov. Ich popularita narastá a predtým, ako sa pozrieme na to prečo, by sme mali investovať chvíľu tomu, ako ponuka reaguje na dopyt.
Pred niekoľkými rokmi bolo na trhu iba zopár elektrických motoriek, tie nemali dostatočný dojazd ani maximálnu rýchlosť, ktorá by motorkára uspokojila. Paleta značiek bola úzka a ceny príliš vysoké. Aj napriek tomu narastal záujem o elektromobilitu a to povzbudilo čím ďalej tým viac výrobcov, aby prišli s vlastnými elektrickými modelmi alebo inovovali existujúce. Tiež sme v posledných rokoch videli nárast spoločností vyrábajúcich výhradne len elektrické motocykle.
Dnešnému trhu už nevyhnutne nechýba rozmanitosť, môžete si vyberať z výrobcov, ako je napríklad Zero, Energica, Damon (o ktorých sme už písali), Silence, ale aj konvenčnejších výrobcov ako je Honda, Vespa či dokonca aj Harley-Davidson so svojím modelom LiveWire.
Dojazd a nabíjanie
Najdôležitejšie na začiatok: Elektrické motorky musíte dobíjať. To je určite každému jasné a spôsobuje to snáď najväčší skepticizmus voči elektrifikácii. Nabíjanie trvá zvyčajne niekoľko hodín z bežnej domácej zásuvky a to môže byť frustrujúce. Predstava, že sa Vám motorka vybije mimo miesta, kde je možné ju nabiť je nepríjemná. Ak ste ale opatrný a plánujete si svoju cestu dopredu, tak by ste sa do takejto situácie nemali nikdy dostať.
Pravdou je, že elektrické motorky majú výrazne kratší dojazd na jedno nabitie oproti dojazdu spaľovacej motorky na jednu nádrž. Málokto ale prejde denne viac ako 200 kilometrov, čo je relatívne bežný dojazd e-motoriek.
Ak si skontrolujete stav batérie a dojazd pred jazdou, pravdepodobne jazdu v dosiahnuteľnom okruhu zvládnete. Tiež si môžete naplánovať cestu, na ktorej sa nachádzajú nabíjacie stanice, ak ich Vaša motorka podporuje. Prispôsobiť štýl jazdy stavu batérie tiež nie je nejako komplikované. Aj tak sa ale nájdu ľudia, ktorých práve toto odradí a preferujú rýchlosť načerpania nádrže pred všetkými ostatnými výhodami elektrickej motorky.
Zrýchlenie elektrickej motorky a maximálna rýchlosť
Je všeobecne známe, že elektrifikované dopravné prostriedky majú lepšie zrýchlenie. U motoriek tomu nie je inak. Pocit okamžitého krútivého momentu, dostupného otočením zápästia, Vám dodá potrebnú dávku adrenalínu, odoberajúc potrebu ísť čo najrýchlejšie. Myšlienka na zachovanie čo najväčšieho dojazdu Vám tiež nenápadne šepká, aby ste sa zbytočne neponáhľali, pretože vyššia rýchlosť znamená viac spotrebovanej energie.
Zrýchlenie zvyčajne závisí najmä od hmotnosti motorky a nastavenia výrobcom – pri príliš vysokom zrýchlení by motorka jazdila predovšetkým na zadnom kolese, čo nie je bezpečné. Maximálna rýchlosť je rovnako obmedzená predovšetkým softwarom a hmotnosťou motorky. Väčšina motoriek sa pohybuje v rozmedzí maximálnej rýchlosti 150 až 200 kilometrov za hodinu, zatiaľ čo skútre len zriedka kedy prekročia 100 km/h.
Spomalenie a brzdenie
Okrem lepšieho zrýchlenia elektrické motorky aj lepšie spomaľujú. Nemusíte dokonca ani používať brzdy, stačia Vám rekuperačné vlastnosti elektrických motorov. Miera rekuperácie je tiež nastaviteľná výrobcom a niekedy sa dá upraviť aj samotným vodičom. Tento fakt Vám pomáha zbytočne neopotrebovávať brzdný systém motorky a stačia Vám lacnejšie a menšie brzdy.
A to najlepšie na rekuperácii? Je to v podstate opačný dej ako zrýchľovanie motora, no namiesto vybíjania batérie ju nabíja. Jedná sa teda o premenu kinetickej energie na elektrickú, čo predlžuje dojazd a motorka tak zájde ďalej.
Údržba elektrickej motorky
Na spaľovacej motorke je treba meniť pravidelne napríklad olejový filter, samotný olej alebo sviečky. Od týchto a aj iných potrieb Vás elektrický motor oslobodí. Jediné, čo je treba meniť, sú brzdové obloženia, pneumatiky a svietidlá. V najhoršom prípade budete musieť vymeniť batériu alebo motor, no štatisticky sú elektromotory výrazne spoľahlivejšie a moderné batérie vydržia desiatky tisíc kilometrov.
Napríklad spomínaný skúter, ktorý momentálne testujeme, má životnosť batérie minimálne 1 000 cyklov, čo znamená aspoň 100 000 kilometrov pri dojazde 100 km na jedno nabitie.
Cena a prevádzkové náklady
Cena elektrických motoriek je vyššia, no nenechajte sa odradiť. Nákupná cena nového stroja nie je jediné, na čo by ste sa mali pozerať. Prevádzkové náklady sa vedia počas životnosti motorky ľahko nakopiť a predstavovať nečakane vysokú sumu. Ako sme spomínali vyššie, pri elektrickej motorke alebo skútri by ste nemali mať potrebu meniť niečo, čo na bežnej motorke nemusíte, ba naopak, potreba meniť väčšinu vecí odpadá. To znamená, že časom sa Vám suma, ktorú ste si priplatili, vráti.
Pohonné hmoty sú nezanedbateľné. Na elektrickej motorke, ako z názvu vyplýva, jazdíte na elektrickú energiu, ktorá je neporovnateľne lacnejšia ako benzín. Cena za 100 prejdených kilometrov je teda pri e-motorke omnoho nižšia.
Ďalšie funkcie
Elektrické motorky a skútre ponúkajú širokú škálu funkcií, ktoré sú u spaľovacích motoriek zriedkavé alebo úplne chýbajú. Vo všeobecnosti sa stretnete s relatívne veľkým displejom a pokročilými LED svietidlami aj v cenovej kategórii, v ktorej by ste pri spaľovacej motorke len márne hľadali takúto výbavu.
Veľmi praktickou vlastnosťou väčšiny elektrických motoriek a skútrov je aj mobilná aplikácia, pomocou ktorej môžete zvyčajne skontrolovať stav batérie, dojazd alebo lokalizovať motorku. Elektrická motorka je úplne tichá a je počuť iba jemné bzučanie elektromotora a trenie pneumatík o vozovku, čo môže byť pre niekoho plus a pre niekoho mínus.
Ak teda nepotrebujete cítiť vôňu benzínu, zvážte elektrickú motorku: je zábavnejšia, rýchlejšia a z dlhodobého hľadiska aj lacnejšia.
3 komentárov