Jednoduché tipy, ako si znížiť cenu povinného zmluvného poistenia

Zníženie ceny PZP môže byť jednoduché, ak sa správne informujete a vykonáte niekoľko úprav vo svojich návykoch a výbere poistenia.

Povinné zmluvné poistenie auta je neoddeliteľnou súčasťou jeho vlastnenia a prevádzkovania. Každý majiteľ vozidla zároveň ale vie, že PZP môže byť aj výrazným finančným zaťažením, na ktorého eliminovanie našťastie existujú spôsoby, ako si cenu krytia aspoň z časti znížiť.

povinné zmluvné poistenie

Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ako získať lacnejšie PZP:

Využite PZP kalkulačku

Prvým krokom k zníženiu ceny poistenia je vyhľadať si o ňom všetky dostupné informácie online. Ušetríte si tak čas aj peniaze.

Skvelým nástrojom je napríklad špeciálna PZP kalkulačka, ktorá vám umožní porovnať rôzne poistné spoločnosti a ich ponuky z pohodlia domova. Do systému zadáte potrebné údaje o svojom vozidle a osobe a kalkulačka vám zobrazí všetky dostupné možnosti. Prehľadne zobrazené informácie si jednoducho porovnáte a vyberiete možnosť, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

Dodržiavanie bezpečnosti

Možno ste o tom nevedeli, ale aj vaša vodičská história a bezpečné vodičské návyky majú priamočiary vplyv na cenu PZP. Ak máte nie príliš ideálnu vodičskú históriu s mnohými nehodami a pokutami, vaše PZP bude drahšie. Naopak, bez nehôd a porušení dopravných predpisov môžete na poistení získať výraznú zľavu.

Ďalšou výhodou bezpečnej a zodpovednej jazdy je, že všetky dôležité autodiely nie sú zaťažené a predčasne opotrebované. Z uvedeného vyplýva, že byť zodpovedným vodičom sa vám oplatí z viacerých dôvodov.

Doplnkové poistenie

Okrem PZP existuje aj ďalšie voliteľné poistenie, ako je poistenie proti krádeži, poistenie havárií alebo poistenie zodpovednosti voči tretím osobám. Prehodnoťte preto všetky svoje potreby a zvážte, či konkrétne druhy pripoistenia využijete. Aj nepotrebné krytie vám môže ušetriť nemalé čiastky. Pokiaľ sa rozhodujete, či si škodu na svojom aute necháte vyplatiť rozpočtom alebo krycím listom (faktúra), treba si dobre premyslieť, čo je pre vás výhodnejšie.

Zvážte výšku spoluúčasti

Výška spoluúčasti je suma, ktorú ste ochotní uhradiť z vlastnej peňaženky pri poistných udalostiach. Dôležité je, že zvýšením výšky spoluúčasti môžete získať nižšiu cenu PZP, uistite sa však, že ste schopní túto čiastku v prípade potreby zaplatiť.

Ako vidíte, zníženie ceny PZP (povinné zmluvné poistenie) môže byť jednoduché, ak sa správne informujete a vykonáte niekoľko úprav vo svojich návykoch a výbere poistenia.