Nabíjanie elektromobilov: Ako na to?

Nabíjanie elektromobilov patrí medzi dôležité témy a často sa stáva aj prekážkou pri kúpe elektromobilov. Ľudia mu nerozumejú, rozhodli sme sa ho priblížiť.

Nabíjanie elektromobilov patrí medzi dôležité témy a často sa stáva aj prekážkou pri kúpe elektromobilov. Ľudia si často nevedia predstaviť ako by fungovali s takýmito vozidlami, koľko stojí bežné nabíjanie a aké sú jeho spôsoby. Aké sú formy nabíjania elektromobilov? Čo sa oplatí najviac a čo je najpohodlnejšie?

Spôsoby nabíjania elektromobilov

Medzi základné spôsoby nabíjania patrí nabíjanie zo zásuvky, prostredníctvom domácej nabíjacej stanice alebo verejnej nabíjacej stanice. Nabíjanie zo zásuvky nie je účinné a mali by ste sa mu vyhýbať, ide len o poistné riešenie, keď nemáte na výber. Nemalo by sa realizovať pravidelne a je zároveň neúčinné a aj pomerne cenovo nevýhodné. 

Nabíjanie doma je omnoho lepšie realizovať prostredníctvom domácej nabíjacej stanice. Viete si takto pomerne rýchlo nabiť váš elektromobil a ide o spôsob, ktorý môže fungovať na dennej báze. Každý večer si môžete dať váš elektrický automobil nabiť a ráno ho smelo používať pri pohybe do práce. Táto forma je aj najvyužívanejšia, pretože je pohodlná a pomerne cenovo dostupná.

Poslednú formu predstavujú verejné nabíjacie stanice. Takáto nabíjačka elektromobil býva väčšinou bývajú umiestnená na verejných plochách – napríklad pri nákupných strediskách, či čerpacích staniciach. Je dostupná pre každého a funguje na jednoduchom princípe. Stačí prísť a nabiť si automobil. Poskytujú ich rôzne spoločnosti, ktoré zároveň ponúkajú aj rôzne ceny a taktiež formy viazanosti. Viacej informácii o elektromobiloch nájdete v tomto článku.

 Za výhodné sa považujú aj alternatívy paušálov, ktoré takéto nabíjacie stanice pre svojich používateľov poskytujú. Tento spôsob sa často považuje aj za cenovo najdostupnejší. Pri cestovaní na dlhšie trasy tiež často ide o jediný spôsob nabíjania. Môžete si stiahnuť rôzne prehľadné aplikácie, dať si elektromobil nabíjať a sledovať stav nabitia. Ide o pohodlný, jednoduchý a cenovo dostupný spôsob nabíjania elektrických automobilov.  Veľmi časté sú aj ultrarýchle nabíjacie stanice, ktoré sú často umiestnené pri diaľniciach a umožňujú nabiť automobil v priebehu niekoľkých minút. 

Ako prebieha nabíjanie elektromobilov?

Samotné zapojenie vozidla na nabíjačku prebieha nesmierne jednoducho. Stačí len zapojiť kábel a nabíjanie bude samovoľne prebiehať, kým kábel znova neodpojíte, prípadne kým sa vozidlo plne nenabije. Treba mať však na pamäti, že do každého elektrického automobilu nemusí sedieť rovnaký nabíjací konektor. Väčšinou sa na nabíjacích staniciach stretnete s troma druhmi: Mennekes Type 2, CCS2 a CHAdeMO. 

Stačí teda otvoriť veko s nabíjacím konektorom, vybrať správny nabíjací kábel a zapojiť ho. Potom priložíte kartu s čipom alebo mobilnú aplikáciu a nabíjanie začína. Pri odchode je potrebné vozidlo uzamknúť, aby nedošlo k jeho odcudzeniu. Nabíjanie môžete realizovať v rámci prestávky od cestovania a užiť si dobrú kávičku, pričom vám aplikácia bude ukazovať na koľko percent je vaše vozidlo nabité.