NÁVOD | Ako vybrať elektrickú kolobežku v roku 2023

Kupujete novú elektrickú kolobežku? Na tieto veci si musíte dať pozor! Kolobežky nie sú len o rýchlosti a dizajne. Treba zvážiť ďaleko viac parametrov.

Mikromobilita zažila najlepší rok vôbec. Popularita elektrických bicyklov, kolobežiek či skejtbordov nikdy nebola tak vysoká. Zvažujete nákup elektrickej kolobežky, no neviete na čo si dať pozor? V tomto článku sa dozviete na čo by ste sa mali zamerať, ale predstavíme Vám aj zopár konkrétnych modelov, ktoré sú výnimočne populárne. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vybrať elektrickú kolobežku.

Prečo zvoliť elektrickú kolobežku?

Mikromobilita je pomenovanie všetkých dopravných prostriedkov, určených pre prepravovanie na krátke vzdialenosti v rámci jedného mesta, takže je to široký pojem. Mali by ste si vybrať taký dopravný prostriedok, ktorý Vám vyhovuje. Kto by ste teda mal zvoliť práve elektrickú kolobežku?

RENTING ELECTRIC SCOOTERS IN BRATISLAVA
Zdroj: welcometobratislava.eu

Medzi hlavné výhody elektrickej kolobežky patrí predovšetkým prenosnosť. Viete ju jednoducho zložiť a zmestiť aj do kufra menších automobilov. Záleží síce od konkrétneho modelu, no zvyčajne sú ľahké a nabíjanie vôbec netrvá dlho. Najmä v porovnaní s elektrickými bicyklami. Jazda na elektrickej kolobežke je navyše zábavná a niektoré modely zvládnu pomerne vysokú rýchlosť.

Určite kúpu neoľutujete, ak napríklad bývate na dedine a každý deň autom dochádzate do mesta, v ktorom sa pohybujete peši. Niektoré kolobežky sú dokonca určené do terénu, takže by sa mohlo jednať aj o zábavnú hračku pre deti na chatu.

Zvážte, na čo budete elektrickú kolobežku používať

Toto je prvé delenie, ktoré vyradí množstvo modelov. Ak kolobežku často vozíte v aute, tak oceníte nízku hmotnoť a malé rozmery. Ak naopak kolobežku do auta nikdy nenakladáte, tak oceníte veľkokapacitnú batériu, ktorá je podmienená väčšími rozmermi a hmotnosťou kolobežky. Ak ale plánujete jazdiť po poľných cestách alebo dokonca v lese, budete potrebovať správne vybavenú kolobežku. Niekedy stačí kúpiť väčšie pneumatiky a obuť ich na bežnú kolobežku, no terénne kolobežky sú samostatná kategória. Aj keď je trochu ťažšie tomu uveriť.

Kaabo USA - Wolf Warrior 11 - All-Terrain Electric Scooter
Zdroj: Kaabo

Dôležité je zvážiť, kto bude kolobežku používať. Ak je určená predovšetkým deťom na hranie, tak nepotrebujete vlajkovú loď. V takom prípade by Vám mohol stačiť model za zopár stoviek eur. Ak ale kolobežku používate každý deň, tak by ste do nej mali zainvestovať. Vaše peniaze sa Vám vrátia komfortnejšou jazdou a lepším dojazdom.

Potom sa pozrite na dojazd

V kontexte kolobežiek sa neustále hovorí o dojazde. Je to preto, lebo je to jeden z najdôležitejších parametrov. Veľa ľudí si dokonca vyberá kolobežku len na základe dojazdu, čo je však chyba. Každopádne, kolobežka by mala byť schopná Vás dopraviť do želaného cieľa s rezervou. Rezerva je dôležitá preto, lebo kapacita a efektivita batérie sa mení s okolitou teplotou. Okrem toho dojazd ovplyvňuje aj hmotnosť jazdca či zložitosť terénu. Aby ste sa na kolobežku vždy mohli spoľahnúť, papierový dojazd by mal byť aspoň o 20% väčší než potrebujete.

Ak chcete, aby si kolobežka aj po niekoľkých rokoch zachovala svoj dojazd, tak si prečítajte aj tento náš článok, v ktorom nájdete kompletný návod na starostlivosť o batériu kolobežky. Tým sa dostávame k batérii. Práve tá je zodpovedná za kumulovanie energie, ktorú kolobežka spotrebúva. Menšia kapacita batérie Vám umožní kolobežku rýchlejšie nabiť. Dbajte ale na to, aby mala kolobežka kvalitnú batériu, ktorá nevypovedá službu predčasne. To viete zaistiť tým, že zvolíte kolobežku od známeho výrobcu s dobrou reputáciou.

Dĺžka nabíjania

Tento parameter veľmi úzko súvisí s batériou a dojazdom. Kolobežka sa časom vybije bez ohľadu na to, ako veľkú a kvalitnú batériu má. Tým sa dostávame k nabíjaniu. To ovplyvňuje predovšetkým kvalita batérie a najvyšší nabíjací výkon nabíjacieho adaptéra. Vo všeobecnosti sa pozeráte na proces, ktorý netrvá výrazne dlho, no ak plánujete celý deň jazdiť po meste, tak by ste sa s ním mohli stretnúť skôr než čakáte. Práve vtedy oceníte rýchle nabíjanie.

Väčšina výrobcov však tento parameter neuvádza. Budete sa musieť ohliadnuť po recenziách, kde sa tomuto fanúšikovia elektromobility často venujú. Ak neplánujete kolobežku nabíjať uprostred dňa, tak Vám na tomto parametri vôbec nemusí záležať.

Výkon a rýchlosť kolobežky

Pre niektorých je tento parameter dôležitý, zatiaľ čo pre iných absurdný. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, určite by ste sa mali pozrieť na maximálnu rýchlosť a výkon kolobežky, o ktorú máte záujem. Zákon totiž presne upravuje maximálne dovolené parametre elektrickej kolobežky. I keď je nepravdepodobné, že by niekto kontroloval výkon Vašej kolobežky, je dôležité dodržiavať zákon. Mimo iného aj pre Vašu bezpečnosť. Niektoré kolobežky zahraničnej výroby by mohli presahovať výkonové regulácie, ktoré boli pre rokom upravené.

S vyššou rýchlosťou prichádza veľká nevýhoda: kratší dojazd. Takže je dôležité sa rozhodnúť, ktorý parameter je pre Vás dôležitejší. Niektoré kolobežky dokážu ísť aj 90 kilometrov za hodinu. Jedná sa ale predovšetkým o drahé modely, pretože takáto rýchlosť vyžaduje konštrukciu špičkovej kvality. Pri bežnej kolobežke za rozumnú cenu sa môžete spoľahnúť na rýchlosť okolo 25 kilometrov za hodinu, čo väčšine z nás nádherne postačuje.

Na našom webe nájdete hneď niekoľko článkov zaoberajúcich sa motormi elektrokolobežiek. Určite stoja za pozornosť.

Kupujete elektrickú kolobežku? Kolesá sú tiež dôležité!

Možno Vás to prekvapí, no na elektrické kolobežky existuje široká ponuka rôznych kolies. Delia sa na dve veľké kategórie – nafukovacie a pevné kolesá. Zatiaľ čo pevné kolesá netrpia na defekty, nafukovacie kolesá ponúkajú väčší komfort. Záleží od toho, kde s kolobežkou jazdíte. Ak hrozí, že by ste pravidelne dostávali defekt, tak zvoľte pevné kolesá.

DATART | Kolobežka elektrická Xiaomi Mi Electric Scooter 2 White
Zdroj: Datart

Pevným kolesám sa ale v niektorých terénoch určite vyhnite. Ak napríklad jazdíte po dlaždiciach alebo podobnom teréne, tak nafukovacie kolesá ponúknu neporovnateľne lepší komfort. O kolesách máme tiež tento dedikovaný článok.

Doplnkové funkcie

Kolobežky zvyčajne ponúkajú svietidlá hneď od výroby. Nájdu sa ale aj také modely, ktorých svietidlo je slabé alebo ho vôbec nemajú. Ak plánujete jazdiť v noci, tak určite dbajte na to, aby Vaša kolobežka mala dostatočne silné svietidlo. Reflexné prvky tiež určite pomôžu zvýšiť bezpečnosť počas jazdy. Tie sa našťastie dajú veľmi jednoducho doplniť pomocou nálepiek.

Niektoré kolobežky dokonca podporujú širokú škálu doplnkov. Či už originálnych alebo z druhovýroby. Ak napríklad chcete kolobežku aj so sedadlom, tak veľa modelov ponúka možnosť sedadlo dodatočne pripevniť. Medzi ďalšími doplnkami nájdete aj košíky či prídavné svietidlá. Ak teda zvažujete kúpu kolobežky, určite si skontrolujte, aké možnosti úprav táto konkrétna kolobežka ponúka.

Okrem doplnkov z druhovýroby je nevyhnutné vziať do úvahy aj servis kolobežky. Elektrické kolobežky od známych výrobcov, ako je napríklad Xiaomi, viete nechať opraviť v každom väčšom meste. Na druhej strane kolobežku, ktorej značku nikto nikdy nepočul, Vám opraví málokto. Informujte sa vopred v najbližšom servisnom centre, či vedia daný model v prípade potreby navrátiť k životu.

Kolobežka Xiaomi M365 Pro 2

Táto kolobežka je bestseller. Jedná sa o mierne vylepšenú verziu kolobežky M365 Pro, ktorú sme detailne hodnotili v tomto našom článku. Je faktom, že pre väčšinu ľudí sa bude jednať o ideálnu voľbu. Vyniká relatívne nízkou hmotnosťou a slušným dojazdom. Jej predchodca v teste nesklamal a táto verzia je jedine lepšia.

Xiaomi M365 Pro 2 | The worlds most selling e-scooter | Voltride
Zdroj: Xiaomi

Kolobežka Kaabo Wolf Warrior 11

Táto kolobežka je skvelou voľbou pre tých, ktorý chcú ísť do extrému a majú hlboko do vreciek. Maximálna rýchlosť 80 kilometrov za hodinu a dojazd 150 kilometrov. So svojimi veľkými pneumatikami pokorí širokú škálu terénov. Nie je dôvod čudovať sa tomu, že Kaabo tento model považuje za SUV medzi elektrickými kolobežkami.

Are you looking for an ultra long range scooter with off road ⛰️  capability??? Then the Kaabo Wolf Warrior… | Wolf warriors, Electric  scooter, Best electric scooter
Zdroj: Kaabo

Záver

Na trhu je celá škála elektrických kolobežiek. Kategórii nie je málo a každému vyhovuje niečo iné. Pozreli sme sa na tie najpopulárnejšie a povedali sme Vám, ktoré parametre sú najdôležitejšie. Pri výbere držíme palce. Ak sa budete držať týchto rád, tak neoľutujete. Vyberte si tú najlepšiu elektrickú kolobežku.