Elektrický motocykel a 15 tisíc kilometrov za 90 dní

Herec zo Star Wars sa vybral na dlhé dobrodružstvo naprieč nezvyklým prostredím. Na cestu si zobral elektrickú motorku od Harley-Davidson!

Herec, známy najmä pre svoje stvárnenie Obi-Wana Kenobiho, v sprievode hereckého kolegu Charleyho Boormana prešli počas uplynulých 3 mesiacov minimálne 15 000 kilometrov na elektrických motorkách. Jednalo sa o natáčanie seriálu Long Way Up, na ktorý sa čakalo od roku 2007 viac ako dekádu. Poznáme Ewanove bezprostredné pocity po dokončení cesty a vieme aké to je, prejsť na e-motorke 35-násobok dĺžky Slovenska. Takto dlhú cestu snáď žiaden elektrický motocykel ešte neprekonal.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt harley davidson livewire
Zdroj: Harley-Davidson

Elektrický motocykel Harley-Davidson LiveWire

Ak chcete ísť na poriadny road-trip, potrebujete poriadny stroj. Harley-Davidson zabezpečil oboch hercov svojou elektrickou motorkou LiveWire. Tá disponuje výkonom 105 koní a maximálnou rýchlosťou 177 kilometrov za hodinu. To všetko pri mestskom dojazde 235 kilometrov.

Ich výbava však neobsahovala iba elektrické motorky. Podľa neoficiálnych informácií mal produkčný tím k dispozícií Rivian R1T. Jedná sa o pick-up, ktorý ešte nie je v predaji. Rivian im údajne požičal prototypy, ktoré využíval na testovanie jazdných vlastností v zimných podmienkach.

Začiatok cesty

Všetko sa začalo v južnom cípe Argentíny, konkrétne v meste menom Ushuaia. Cieľovou destináciou bolo Los Angeles. Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, o ako komplexnú a dlhú trasu ide, skúste si zadať do Google máp navigovanie z Ushuaia do Los Angeles. Dozviete sa, že Google nevie nájsť žiadnu trasu. Ak Vás to stále nepresvedčilo, tak napríklad let z Ushuaia do Los Angeles trvá takmer 22 hodín, pričom treba mať na pamäti, že lietadlo ide vzdušnou dráhou a rýchlosťou cez 700 km/hod.

Elektrický motocykel a prejazd Južnou Amerikou

Väčšina ich cestovania prebehla v Južnej Amerike. Štáty Južnej Ameriky nie sú známe pre svoju infraštruktúru nabíjacích staníc. To teda predstavovalo zdanlivo veľký problém, keďže LiveWire má dojazd len 235 kilometrov v meste, čo môže byť mimo mesta približne polovica. A práve to bola hlavná myšlienka, ktorá viedla k tomuto road-tripu: dokázať, že elektromobilita je možná aj v obmedzených a drsných podmienkach nerozvinutej Južnej Ameriky.

Nabíjanie počas cesty

Ewan McGregor povedal, že nabíjanie nebolo až taký problém, ako čakali. Zvyčajne vraj nepoužívali nabíjacie stanice, ale poprosili domácich, či by si mohli nabiť motorky z ich domácej elektrickej siete. To vraj viedlo k mnohým nepríjemným situáciám, keďže nabíjanie dvoch motoriek naraz často preťažilo domácu sieť. Neskôr teda dobíjali motorky jednotlivo.

Ak sa však pozrieme na to, že denne museli priemerne prejsť aspoň 170 kilometrov, tak nám je jasné, že pri medzimestských rýchlostiach to ich elektrické motocykle nemohli zvládnuť na jedno nabitie. Batérie boli vystavené aspoň dvom nabíjacím cyklom denne. To je náročné časovo, ale zároveň to vystavuje batériu veľkému zaťaženiu. Ewan sa ale, bohužiaľ, nevyjadril k spoľahlivosti motorky či batérií. Veľmi zaujímavé by bolo vedieť, v akom stave sú batérie, a akú životnosť pred sebou ešte majú. Jedná sa pravdepodobne o dva kusy LiveWire s najväčším počtom kilometrov najazdených v reálnom prostredí.

Elektrický motocykel a čas na nabíjačke

Ak by dvojica použila komerčné verejné nabíjacie stanice so štandardom DC, tak by mali motorky plne nabité za menej ako hodinu. Podľa ich slov však nabíjali predovšetkým u domácich obyvateľov, čo znamená že nabíjanie muselo trvať omnoho dlhšie, ak domácnosť nedisponovala vlastnou rýchlonabíjačkou.

Cieľová destinácia

Celý road-trip končil v Los Angeles. Tam už na hercov čakal privítací výbor motorkárov a zástupcov Harley-Davidson, ktorí priniesli ukázať motorky LiveWire aj fanúšikom, ktorí sa zastavili, aby privítali oboch dobrodruhov. Touto cestou dokázali, že elektromobilita by už dnes mohla nahradiť veľkú časť dopravy. Je to jeden z mnohých signálov, ktoré ľudom dávajú najavo, že je na čase zvážiť lokálne neemisnú dopravu.

Long Way Up

Seriál, ktorý zdokumentoval celú cestu, zatiaľ nemá oficiálny dátum premiéry. Tá by však mohla prísť už tento rok, keďže postprodukcia by nemala zabrať viac, ako pár mesiacov. Všetko je však ešte otázne a nemáme veľa informácií o ich progrese. Vo finálnej verzii sa však dozvieme množstvo informácií o tom, aké to je stráviť 3 mesiace na cestách s elektrickou motorkou.