Najlepšie gadgety a vychytávky do záhrady v roku 2023

Chcete modernejšiu záhradu s automatickým zavlažovaním, inteligentným osvetlením a bezpečnostnými kamerami? Tieto produkty do záhrady Vám v tom pomôžu.

Pojem „smart home“ nemusí reprezentovať iba veci vnútri domu. Na trhu je množstvo smart produktov aj bežných produktov, ktoré dokážu zmodernizovať Vašu záhradu a uľahčiť Vám život. Prehľad tých najzaujímavejších gadgetov a vychytávok do záhrady nájdete v tomto článku.

Inteligentný kvetináč

Radi pestujete, no nie ste v tom moc dobrý? Možno na pravidelné polievanie len nemyslíte, či naň nemáte čas. Práve v takom prípade by sa Vám mohol hodiť inteligentný kvetináč. Jedným z popredných výrobcov je značka Click and Grow a ich kvetináče sú dostupné napríklad na Alze. Takýto kvetináč pre rastlinku zabezpečuje zavlaženie aj osvetlenie lampou v najideálnejšie možné intervaly.

Click and Grow Smart Garden, 9-Pod | Williams Sonoma
Zdroj: Click and Grow

Cena tiež nie je až taká vysoká, ako by sa mohlo zdať. Za kvetináč s kapacitou troch rastliniek si na Alze zaplatíte necelých 90€ (cena platná ku 22.9.2021). V ponuke sú aj lacnejšie kvetináče iných značiek alebo kvetináče s väčšou kapacitou. Ak Vás inteligentný kvetináč zaujal, určite sa pozrite na kompletnú ponuku trhu.

Zavlažovací systém do záhrady

Je pre Vás jeden kvetináč málo? Potrebujte zavlažovať celú záhradku byliniek, paradajok či kvetov? Aj pre Vás máme riešenie. Na trhu je množstvo inteligentných zavlažovacích systémov za stovky eur. My Vám však odporúčame zaobstarať si nejakú lacnejšiu sadu s riadiacou jednotkou. Možno sa pripravíte o možnosť kontrolovať a ovládať zavlažovanie cez telefón alebo o pekne vyzerajúci dotykový displej na ovládači, no okrem toho sú neinteligentné sady, ako napríklad táto, v podstate rovnako dobré.

Smart Gardening System at /unit | BTM 1st Stage | Bengaluru | ID ...
Zdroj: Edyn

Za menej ako 100 eur si teda dokážete automatizovať Vašu záhradku. Ak chcete pokročilejší systém s robotickými ramenami na sadenie či odstraňovanie buriny, skúste si vygoogliť pojem „smart gardening“. Jedná sa o komunitu ľudí z celého sveta, ktorí radi zdieľajú svoje automatické záhradky a od ktorých sa môžete veľa naučiť.

Inteligentné vonkajšie osvetlenie do záhrady

Inteligentné osvetlenie je čím ďalej tým bežnejšie. Neuveriteľné pohodlie plynúce z možnosti vypnúť a zapnúť svetlá na diaľku cez telefón či meniť ich farbu a intenzitu je veľmi atraktívne pre nejedného z nás. Priekopník segmentu inteligentného osvetlenia, Philips, do svojho sortimentu zaradil aj vonkajšie svietenie. Na predaj sú svetelné stĺpiky, reflektory, LED pásiky a nástenné lampy – samozrejme, že po pripojení ku HUE Bridge sa dajú všetky zosynchronizovať a ovládať cez telefón.

Philips takes smart lighting outside with Hue Outdoor | dmLights Blog
Zdroj: Philips

Celý sortiment vonkajšieho osvetlenia je dostupný na Alze. Odporúčame si priplatiť za produkty od Philips, pretože kvalitou, intuitívnym použitím a spoľahlivosťou prekonávajú všetku konkurenciu.

Digitálne kukátko na dvere

Nejedná sa o novinku na trhu. Digitálne kukátka sa už používajú veľmi dlho, no je to veľmi jednoduchý spôsob ako zmodernizovať svoje obydlie. Hlavným benefitom je očividne bezpečnosť takéhoto riešenia. Okamžite vidíte kto Vám zvoní či klope na dvere. Väčšina moderných kukátok má celkom slušné rozlíšenie, aj keď je pravda, že FullHD nie je ani zďaleka bežné.

Eques VEIU mini 2 Grey dverové kukátko | Nay.sk
Zdroj: Eques

Za približne 200€ dokážete kúpiť kukátko relatívne slušnej kvality s dostatočným rozlíšením. Na Alze si môžete vyberať z celkom širokej škály cenových kategórií.

Inteligentný zámok

Ak už vybavujete svoj dom digitálnym kukátkom, tak odporúčame aj inteligentný zámok. Takéto zámky v sebe skrývajú širokú škálu funkcií, no medzi najbežnejšie patrí odomykanie a zamykanie telefónom cez Bluetooth alebo cez aplikáciu na diaľku, kontrolovanie či sú dvere zamknuté a prehľad toho, kedy boli dvere otvorené. Samozrejme, že nechýba ani ovládanie hlasovými asistentami ako je Siri, Amazon Alexa a Google Assistent. Modernejšie zámky sa dajú ovládať aj cez Apple Watch a kompatibilita s Apple Homekit je úplne bežná. Tiež sa čoraz bežnejšou stáva funkcia odomykania odtlačkom prsta.

Zdroj: WECA

Takýto zámok však nie je lacný. Ceny majú priemernú hladinu až 300€, no odporúčame Vám priplatiť si za prémiové produkty. Potrebujete zámok, ktorý je spoľahlivý, takže nie je dobrý nápad snažiť sa na ňom čo najviac ušetriť. Odkaz na zámky je tu.

Bezpečnostná kamera do záhrady

Tomuto sme sa venovali v jednom z nedávnych článkov o bezpečnostnej kamere od Xiaomi. Tá sľubuje 120 dní výdrže, nočné videnie a úplnú odolnosť voči vode a prachu. Umožňuje spárovanie až 4 kamier pre jednu domácnosť. Celý článok nájdete tu.

Zdroj: Xiaomi

Gril do záhrady

Ako sme spomínali v článku o darčekoch pre mužov, gril dokáže chlapa urobiť šťastným. A kvalitný gril to dokáže ešte lepšie. Jedným z najlepších výrobcov grilov je značka Char Broil. Ich grily sú známe svojou kvalitou spracovania, ale aj vysokým tepelným výkonom. Jedná sa však o grily z vyššej cenovej kategórie.

This budget-friendly grill is a cookout centerpiece - CNET
Zdroj: Char Broil

V obchodoch aj na internete viete nájsť grily už od 10€, ako napríklad tento bambusový gril na jedno použitie. Výber grilu závisí predovšetkým od Vášho rozpočtu. Kompletnú ponuku na Alze nájdete tu.

Zdroj: Weber

Aby sme sa však držali tematiky smart gadgetov, tak sa určite pozrite na toto príslušenstvo ku grilu. Jedná sa o teplomer, vďaka ktorému už nikdy nebudete podávať neprepečené mäso či príliš prepečené steaky. Tepelný senzor zapichnete do mäsa a káblom pripojíte k budíku, ktorý Vám dá vedieť, keď mäso dosiahne potrebnú teplotu. Takúto funkciu majú mnohé komerčné grily, no vy ju môžete mať za zlomok ceny na hocijakom grile.

Robotická kosačka do záhrady

Ak už máte všetko z toho, čo sme spomenuli vyššie, tak Vám pravdepodobne stále chýba jedna vec: robotická kosačka. Robotická kosačka Vám bude udržiavať nastavenú výšku trávnika a vy už sa nebudete o nič musieť starať. Moderné robotické kosačky majú rôzne pokročilé senzory na meranie výšky trávnika, na ochranu proti štrku a kameňom, ale aj ochranu proti odcudzeniu.

Yardforce robotic lawn mower
Zdroj: Yardforce

Ich cena nie je nízka a rovnako ako pri iných tech produktoch, neodporúčame voliť najlacnejšiu variantu. Nechcete predsa, aby Vám robotická kosačka spôsobila viac stresu ako ručné kosenie. Celý sortiment kosačiek na Alze nájdete tu.