Súhrn únikov o Apple Watch Series 6

Viete, že tento rok prídu nové Apple Watch? Prinášajú množstvo zaujímavých funkcií, o ktorých by ste mali vedieť. Ich prehľad nájdete v tomto článku.

Chytré hodinky od Apple sú jediným produktom tohto segmentu, ktorý úspešne prerazil a aj po rokoch sa predáva. Túto jeseň uvidíme šiestu sériu hodiniek Apple Watch, o ktorej už teraz vieme veľmi veľa. Ak chcete vedieť, čo nové tieto hodinky ponúknu, dozviete sa to v tomto článku.

Zdroj: YouTube

Dizajn Apple Watch sa nemení

Posledných pár rokov počúvame reči o tom, že Apple chce prísť s chytrými hodinkami, ktoré majú okrúhly dizajn. Dokonca už Kalifornský gigant patentoval niekoľko rôznych spôsobov, ako takéto hodinky premeniť v realitu. Všetky úniky však nasvedčujú tomu, že tento rok k žiadnej zmene dizajnu nedôjde aj napriek tomu, že nadchádzajúci WatchOS 7 by z väčšieho teľa hodiniek benefitoval, keďže bude ponúkať nové a priestorovo náročné ciferníky.

Zmeny v oblasti sledovania zdravia

Verejné zdravie je momentálne vo svete témou číslo jedna. Apple teda podľa všetkého sústredil svoje prostriedky na to, aby nové Apple Watch dokázali kontrolovať čo najviac aspektov Vášho zdravotného stavu. V operačnom systéme WatchOS 7 hodinky získajú mnoho softwarových vylepšení, ako napríklad natívne sledovanie spánku, monitorovanie pohybu či monitorovanie zdravia sluchového ústrojenstva. Podobné softwarové funkcie by mali časom ďalej pribúdať, hovoria analytici.

Zdroj: Apple

Sledovanie kyslíku v krvi

Okrem softwarových noviniek prichádza aj slušný počet nových hardwarových senzorov umožňujúcich dôkladné sledovanie zdravotného stavu. Jednou z najväčších noviniek bude pravdepodobne sledovanie SpO2, teda hladiny kyslíku v krvi. A nejedná sa len o meranie vtedy, kedy chcete. Hladina kyslíku v krvi by mala byť priebežne monitorovaná a keď sa hodnoty začnú vychyľovať z normálu, tak dostanete upozornenie s radami ako to zlepšiť.

Je to veľmi podobné tomu, čo teraz hodinky robia so srdcovým tepom. Merať hladinu kyslíku v krvi však nie je tak jednoduché, ako to znie. K meraniu zvyčajne dochádza na špičke prsta špeciálnym pulzovým oximetrom. Túto funkcionalitu majú napríklad aj vlajkové lode od Samsungu. Ak chce Apple merať tieto hodnoty na zápästí, tak bude potrebovať špeciálne senzory a technológiu, ktorá sa dnes bežne nepoužíva.

Prečo je hladina kyslíka v krvi najmä teraz taká dôležitá? Odpoveď je jednoduchá. Výkyvmi tejto hodnoty sa dá identifikovať COVID-19. Lekári odporúčajú merať kyslík v krvi na pravidelnej báze. Apple teda má s touto funkciou vynikajúce načasovanie.

Lepšie monitorovanie spánku

S aktualizáciou na WatchOS 7 dostanú všetky hodinky Apple Watch (počínajúc Series 3) prepracované sledovanie spánku. V kombinácií s monitorovaním hladiny kyslíka v krvi by však Apple Watch Series 6 mali ponúknuť bohaté množstvo údajov týkajúcich sa spánku.

Konkurenčné hodinky a mobilné aplikácie ponúkajú prehľad dĺžky a kvality spánku, no Apple Watch budú schopné odhaliť aj spánkové poruchy, ako je napríklad spánkové apnoe.

Jednoduché meranie krvného tlaku pomocou Apple Watch

Apple Insider pred nedávnom našiel nový patent Applu, ktorý popisuje súbor senzorov, pomocou ktorých by sa dal merať krvný tlak bez tlakomeru. Takáto funkcia by bola veľmi praktická a zjednodušovala by život nejednému človeku so zdravotnými komplikáciami. Čo je najlepšie, pravdepodobne by sa jednalo, rovnako ako u ostatných nových funkcií, o priebežné monitorovanie, takže by ste v prípade nečakaného výkyvu dostali upozornenie.

Táto funkcia je progresívna a pravdepodobne ju raz uvidíme, no šíria sa špekulácie o tom, že to možno nebude tento rok.

Obrázok z patentu ukazujúci jeden zo senzorov. | Zdroj: uspto.gov

Monitorovanie záchvatov paniky a stresu

Nové Apple Watch by mali údajne byť schopné monitorovať aj mentálne zdravie používateľa. Jednou z najdiskutovanejších funkcií je potenciálna schopnosť Apple Watch Series 6 detegovať záchvat paniky ešte predtým, ako k nemu dôjde. Je otázne, ako sa to Applu podarilo a či vôbec, no v časoch globálnej pandémie koronavírusu by sa jednalo o ďalšiu funkciu, ktorá má správne načasovanie.

Zdroj: Apple

Apple Watch pre deti

Vďaka únikom kódu iOS 14 sme sa dozvedeli o veľmi zaujímavej funkcii, ktorá bude dávať zmysel mnohým rodičom. Jedná sa o možnosť pripojiť na jedno Apple ID viacero hodiniek Apple Watch a prideliť im rôzne statusy. To znamená, že by ste mohli svojim deťom kúpiť Apple Watch a zaradiť ich pod svoje Apple ID ako rodinného príslušníka s nižším statusom.

Vďaka tomu im môžete odomykať a zamykať rôzne aplikácie a funkcie, ako aj kontrolovať čo robia. Máte plnú kontrolu nad ich kontaktmi a hudbou, ktorú počúvajú, a dokonca pomocou funkcie „SchoolTime“ by ste mohli v čase výučby vypnúť konkrétne aplikácie, aby dieťa nebolo rozptyľované. Ušetríte tak peniaze za telefón, ktorý by ste im kupovali, a máte kontrolu nad tým, ako svoje Apple Watch používajú.

Podľa magazínu 9to5Mac by dokonca hodinky mali mať istý motivačný systém, aby podporovali deti v pohybe a trávení času vonku. Použitý by mal byť kruhový systém ukazovateľov, ktoré za štandardných okolností ukazujú napríklad spálené kalórie. U detí by tento kruhový ukazovateľ informoval o celkovom počte minút strávených nejakou fyzickou aktivitou. Ponúkané by mali byť aj rôzne virtuálne odmeny.