Vonkajšia bezdrôtová IP kamera Xiaomi Imilab EC2 má neuveriteľnú výdrž a ohúri vás svojou kvalitou

Fantastických 120 dní na jedno nabitie dokáže fungovať na prvý pohľad nenápadná vonkajšia kamera Xiaomi Imilab EC2, ktorá má navyše toľko pozitívnych vlastností, že sa nad jej kúpou naozaj oplatí uvažovať.

Fantastických 120 dní na jedno nabitie dokáže fungovať na prvý pohľad nenápadná vonkajšia kamera Xiaomi Imilab EC2, ktorá má navyše toľko pozitívnych vlastností, že sa nad jej kúpou naozaj oplatí uvažovať.

Xiaomi Imilab EC2

Luxus ukrytý v nenápadnosti Imilab EC2

Nielen fanúšikovia inteligentných domácností, ale tiež všetci, ktorí chcú zabezpečiť svoj domov tak v interiéri ako i exteriéri sú nadšení z nového modelu kamery, ktorá sa začala celosvetovo predávať pod názvom Imilab EC2. Ich kladné reakcie vychádzajú z mnohých faktorov. V prvom rade odpadá problém s inštaláciou. Kamera sa totiž dá nainštalovať na ktorékoľvek vybraté miesto bez nutnosti privedenia napájania či sieťového kábla.

Množstvo Slovákov pritom už dnes má skúsenosti s kamerou Xiaomi Imilab CMSXJ11A, ktorá sa predávala od prvej polovice roku 2019. Xiaomi Imilab EC2 je v podstate také isté zariadenie s rovnakými funkciami, no vyrába sa pre európsky trh. To znamená napríklad, že čínsky certifikát odolnosti voči voči vode sa zmenil (nielen názvom) na európsky IP66, čo v praxi znamená  úplnú odolnosť voči prachu a tiež ochranu proti dažďu či striekajúcej vode.

Kamera funguje v európskom regióne aplikácie Mi Home, nastavenie regiónu Mainland China teda vôbec nie je potrebné. V tejto verzii je dokonca možné k jednej gateway bráne pripojiť aj viac kamier naraz, maximálne však 4 kamery.

Týmto sa však výpočet plusov nekončí. K lákadlám patrí rozlíšenie záznamu videa 1080p, rôzne režimy snímania a hlavne kapacita batérie 5100 mAh, čo znamená výdrž okolo štyroch mesiacov (podľa záťaže sa pohybuje v rozmedzí 100 – 120 dní).

Objektív kamery má clonu f/2.6, zorný uhol 120° a 8 zabudovaných infračervených svetiel pre nočné videnie .

V základnom balení zákazník dostane zariadenie gateway. Ide o špeciálnu krabičku na rozšírenie a stabilizáciu signálu pri bezdrôtovom prenose. Gateway efektívne znižuje spotrebu energie kamery. Umelá inteligencia na sledovanie ľudí šetrí úložný priestor, pretože kamera začne zapisovať záznam, až keď zaznamená pohyb objektu.

Infračervené svetlá sa nekompromisne starajú o jasný obraz pri snímaní v noci. Bezpečnostní experti potvrdzujú, že kombinácia týchto vlastností kamery je kľúčová pre dôkladnú ochranu objektov v súkromnom vlastníctve.

Bezdrôtové pripojenie funguje cez Wi-Fi na frekvencii 2,4 GHz a podporuje IEEE štandardy 802.1 b/g/n. Aplikáciu Mi Home je možné spustiť na operačnom systéme Android 4.4 a novšom a taktiež aj na iOS 9.0 a novšom.

Video záznam je kódovaný do formátu H.264, ktorým je komprimovaný na čo najmenšie súbory. Záznam sa uchováva na vsunutej microSD karte, ktorej najväčšia podporovaná kapacita je 64 GB. 

Pomocou mobilnej aplikácie  môže užívateľ kamery prezerať obraz v reálnom čase, kontrolovať situáciu v sledovanom priestore a nielen to. Priamo na displeji telefónu si dokáže prezrieť aj informácie o stave kamery, zostávajúcej kapacite batérie a podobne.

Minimalistický dizajn kamery Imilab EC2

Kryt kamery je vyrobený z kvalitného bieleho plastu, Zariadenie má robustné puzdro. Na prvý pohľad je tak vidno, že Imilab EC2 je navrhnutá na použitie vonku, takže sa nebojí dažďa, snehu, tepla alebo iných škodlivých podmienok.

Rozmery kamery sú pomerne kompaktné a dosahujú veľkosť 14 x 7,3 x 4,7 cm a hmotnosť zariadenia je iba 270 gramov.

Nová kamera Imilab EC2 získala veľmi jednoduchý, ale zároveň minimalistický dizajn. Na zadnej strane krytu kamery je samostatný držiak pre inštaláciu. Kameru je možné nainštalovať dvoma spôsobmi. Prvý je nástenný držiak pomocou dvoch skrutiek a druhý je pomocou obojstrannej pásky. Prvá metóda bude samozrejme spoľahlivejšia ako druhá.

Na prednej strane kamery je šošovka, osem infračervených diód LED na aktiváciu nočného režimu, modrá dióda LED a otvory pre mikrofón. Na zariadení ďalej nájdete tlačidlo na zapnutie a spárovanie kamery so stanicou a pod ochranným silikónovým puzdrom sa nachádza štandardný port micro USB na nabíjanie. Batéria s kapacitou 5100 mAh je zabudovaná priamo v tele. Autonómia kamery je tak naozaj veľmi vysoká. Na zadnej strane zariadenia je štandardný montážny otvor a hlavný reproduktor. Stanica má vstavaný slot pre pamäťovú kartu; tu sú uložené všetky zachytené informácie z fotoaparátu. Stanica má oveľa menšiu veľkosť ako fotoaparát a jej veľkosť je 7,5 x 7,5 x 2,5 cm a váži približne 65 gramov. Na prednej strane stanice je modrá kontrolka LED, ako aj samotná kamera. Zadná strana má port pre Ethernet, port micro USB na nabíjanie, slot pre pamäťovú kartu a vypínač. Nie je ťažké uhádnuť, že stanica má pripojenie Wi-Fi k sieťam 802.11 b / g / n, takže polomer signálu je až 10 metrov. Samozrejme môžete použiť ethernetový kábel pre stabilnejší signál alebo ak je vzdialenosť od smerovača väčšia ako 10 metrov.

Imilab EC2 má štýlový dizajn a čo je najdôležitejšie, robustné a spoľahlivé telo, ktoré znesie drsné poveternostné podmienky na vašej záhrade.

Kameru si dnes môžete zakúpiť z českého skladu Banggood, kde je v akcii v zaujímavom balíčku. Ide o 2 kamery a jednu hlavnú bránu, ku ktorej sa kamery pripájajú. Celková cena je teda za 2 kusy kamery. Vzhľadom na dostupnosť z českého skladu s rýchlym dodaním ide o výbornú ponuku. Ku kamere navyše dostanete cloudové úložisko doživotne zadarmo a nie sú nutné žiadne mesačné poplatky.

Pripojenie kamery

Hlavnou výhodou kamery Imilab EC2 je prítomnosť známej aplikácie Xiaomi s názvom Mi Home. Ak ste už predtým narazili na zariadenia od spoločnosti Xiaomi, nebudete mať žiadne problémy s pripojením.

Pred pripojením IP kamery musíte vybrať čínsky región v sekcii nastavení aplikácie Mi Home, nemusíte to robiť pre globálnu verziu. Potom kliknite na znamienko plus v pravom hornom rohu v hlavnej ponuke aplikácie. Potom môžete zvoliť manuálne pripojenie alebo automatické pripojenie.

Stanica by samozrejme mala byť zapojená do siete, pretože prvou vecou, ktorá sa bude inštalovať je pripojenie samotnej stanice. Názov bezdrôtovej kamery IMIlab sa zobrazí v zozname nájdených zariadení, kliknite naň. Potom vyberte svoju sieť WiFi a zadajte heslo. Tento proces nebude trvať dlhšie ako 1 minútu. Po pripojení stanice musíte pripojiť samotnú kameru. Držte vypínač na nej približne 5 sekúnd, potom modrý indikátor začne blikať. Ďalej vyberte kameru v ponuke aplikácie, pripojenie nebude trvať dlhšie ako 1 – 2 minúty.

Funkcie aplikácie

Hlavné menu aplikácie ponúka klipy, ktoré zachytávajú pohyb. Môžete sledovať informácie v reálnom čase. Prítomnosť mikrofónu a reproduktora na kamere Imilab EC2 uľahčuje použitie funkcie obojsmernej konverzácie. V aplikácii fotoaparátu máte prístup k záznamovým klipom v cloude až 7 dní. Ale tiež môžete všetky informácie zapísať priamo na pamäťovú kartu. Bez problémov môžete fotografovať alebo nahrávať video v manuálnom režime.

V ponuke aplikácie Imilab EC2 môžete nastaviť použitie infračervených diód LED, napríklad automatické alebo nútené, alebo ich úplne zapnúť či vypnúť. V časti detekcie pohybu môžete nastavenia tiež podľa svojho vlastného uváženia.

Na záver

Ale aj keď vezmeme do úvahy schopnosť prenášať signál medzi kamerou a stanicou, môžeme s istotou povedať, že spojenie je veľmi slušné, keď porovnávame podobné zariadenia ostatných konkurentov.

Pokiaľ ide o nahrávanie videí a fotografií. Vo dne sú fotografie jasné a ľahko si môžete prečítať evidenčné čísla automobilov.  Podrobnosti zaznamenané v noci sú síce nižšej kvality, ale napríklad identifikácia tváre dopadne bez problémov.

Zdroj: Xiaomitoday, Gearbest