Generálny riaditeľ Harley Davidson potvrdil, že značka „bude v budúcnosti plne elektrická“

Aj keď by proti tomuto rozhodnutiu niektorí zarytí fanúšikovia starej školy Harley-Davidson radi protestovali, skutočnosť, že značka nakoniec prejde na čisto elektrický pohon, je vopred daná.

Spoločnosť Harley-Davidson, ktorej konštrukčné dedičstvo trvá už viac ako sto rokov, je samozrejme najznámejšia svojimi hlasnými motocyklami poháňanými spaľovacím motorom s veľkým objemom. Ešte v prvom desaťročí nového milénia sa zdalo nepravdepodobné, že motocykle Harley-Davidson  podľahnú vo väčšej miere novým technologickým trendom, ale stalo sa. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, portfólio spoločnosti je definované neustálym vývojom. Vrátane prechodu na elektrické motory.

Harley-Davidson bol jedným z prvých veľkých výrobcov motocyklov, ktorý v minulom desaťročí zaradil do svojho sortimentu elektrické motocykle. Preto by nemalo byť prekvapením, že generálny riaditeľ spoločnosti Jochen Zeitz už teraz hovorí, že budúcnosť značky bude stopercentne elektrická. Napriek tomu to pre mnohých prekvapením je.

„V určitom okamihu bude motocykel Harley-Davidson plne elektrický,“ vysvetlil Jochen Zeitz:„Je to však dlhodobý prechod, ktorý nás čaká. Nie je to niečo, čo urobíte zo dňa na deň.“

Elektrická línia Harley-Davidson

V posledných rokoch spoločnosť Harley-Davidson pomaly, ale vytrvalo prehlbuje svoje elektrifikačné opatrenia. Model LiveWire bol po rokoch vývoja prvým sériovým elektrickým motocyklom, ktorý vyšiel z brán tohto koncernu. Jazdné vlastnosti a výkon vyvolali pozitívne ohlasy, hoci počiatočná cena takéhoto motocykla sa vyšplhala na 30 000 USD. Vďaka rýchlemu vývoju rôznych technológií v motocyklových odvetviach je dnes táto cena takmer o tretinu nižšia. Predaj stúpol a už začiatkom roka 2022 sa vážne začalo hovoriť o ďalších a ďalších modeloch bez spaľovacích motorov. Vrátane ľahkej a strednej váhy. Riaditeľ spoločnosti Jochen Zeitz otvorene hovorí o tom, že si chce uctiť minulosť a zároveň sa z nej vyvinúť k niečomu dokonalejšiemu. O elektrifikácii tiež hovorí, že je to prirodzený vývoj, ktorý sa musel uskutočniť. Súčasťou tejto evolúcie je, samozrejme, prilákanie nových zákazníkov k značke. Rozširovanie línií je súčasťou toho, že sa spoločnosť dostáva do povedomia ľudí, ktorí nepatria k jej základnému publiku a ktorí možno predtým ani nejazdili na žiadnom type motocykla. 

Harley Davidson

Prvé lastovičky

Prvý elektrický motocykel Harley-Davidson, známy pod názvom LiveWire, sa po debute na veľtrhu EICMA 2018 po prvýkrát objavil v garážach zákazníkov v roku 2019. Spoločnosť Harley-Davidson sa potom rozhodla vyčleniť svoje prevádzky elektrických motocyklov pod novú podznačku, ktorá sa tiež nazýva LiveWire. Prvý model pod ňou s názvom LiveWire One, bol vlastne len vylepšený prvý model H-D a do značnej miery s ním totožný. Teraz spoločnosť LiveWire pripravuje uvedenie svojho druhého modelu do výroby. LiveWire S2 Del Mar je navrhnutý ako elektrický motocykel určený skôr pre masový trh a tiež pre mladších, mestských jazdcov.

Harley Davidson
Elektrický motocykel LiveWire S2 Del Mar od elektrickej podznačky H-D

Sú len dve možnosti. To horšou je zánik značky

Aj keď by proti tomuto rozhodnutiu niektorí zarytí fanúšikovia starej školy Harley-Davidson radi protestovali, skutočnosť, že značka nakoniec prejde na čisto elektrický pohon, je vopred daná. Nakoniec buď prejde na elektrický pohon, alebo skončí s podnikaním. To neplatí len pre H-D, ale aj pre všetky automobilky, ktoré v súčasnosti vyrábajú vozidlá poháňané spaľovacími motormi. „Ak sa pozriete na uplynulých 120 rokov, spoločnosť sa vždy vyvíjala, nikdy nestála na mieste,“ vysvetlil opäť riaditeľ spoločnosti Jochen Zeitz a dodal: „Teraz, podobne ako to robili zakladatelia v tom čase, keď sa snažili znovuobjaviť alebo vymyslieť niečo jedinečné, je to zrejme niečo, čo musíme robiť aj my ako značka spoločnosti. To, čo robíme, je oslava našej minulosti, ale zároveň aj vývoj značky. Je to prirodzený vývoj, ktorý sa musel udiať.“  Zeitz sa nebojí robiť veľké zmeny, a to ani v prípade značky s takým bohatým dedičstvom, ako je Harley-Davidson: „Verím vo veľké transformačné zmeny pre ikonické značky. Vo svojom živote som pokroku vždy veril. A oplatilo sa“

Harley Davidson

Foto: electrek.co