Astronómia #9: Ako zomierajú galaxie?

Viete ako zomierajú galaxie? Vedci nedávno pozorovali jeden z možných scenárov. Taktiež sme sa dočkali veľkého objavu ohľadom magnetarov.

Po mesačnej pauze sme si pre Vás pripravili pokračovanie seriálu, v ktorom sa zaoberáme aktualitami zo sveta astronómie. Keďže počas decembra a januára sme sa veľa nových objavov nedočkali, tak sa dnes pozrieme na to, ako zomierajú galaxie. Vedci momentálne dokonca pozorujú jednu galaxiu, ktorej osud pravdepodobne čaká aj Mliečnu dráhu. Potom sa pozrieme na nečakaný objav týkajúci sa magnetarov, ktoré sme nedávno spomínali.

Ako zomierajú galaxie

Životný cyklus galaxií je nám stále z väčšej časti skrytý. Hlavným dôvodom je čas – galaxie sa pravdepodobne môžu dožiť niekoľko desiatok miliárd rokov, no vesmír je starý len približne 13,8 miliárd rokov. Nemali sme teda veľa príležitostí pozorovať zomierajúce galaxie.

To sa však zmenilo, keď vedci dostali jedinečnú možnosť sledovať dve galaxie, ktoré boli na kolíznom kurze. Svetlo k nám putovalo z obrovskej veľkej vzdialenosti, na základe čoho vieme zhodnotiť, že ku kolízii došlo vo veľmi rannom vesmíre. Počas kolízie došlo k tomu, že väčšia galaxia stratila takmer všetko „palivo“ na tvorbu nových hviezd. Všetka táto hmota bola vystrelená do vákua vesmíru. Aj keď mechanizmu, ktorý toto spôsobil, celkom nerozumieme, odborníci zhodnotili, že zrážky galaxií majú ďaleko väčšie následky ako sme si doteraz mysleli.

ID2299galaxycollision
Zdroj: ESO

Viete o tom, že aj Mliečna dráha je na kolíznom kurze s najbližšou galaxiou Andromeda? Ak áno, tak ste mohli počuť aj o tom, že kolízia pravdepodobne nebude mať na našu planétu žiaden dopad. Predovšetkým kvôli veľkým vzdialenostiam medzi jednotlivými telesami v rámci galaxie. Nové pozorovania dali vedcom dôvod prehodnotiť tento postoj.

Celú publikáciu nájdete tu. Tlačové prehlásenie nájdete tu.

Magnetar – jeden z najzáhadnejších objektov

Magnetar je jedna z najzvláštnejších záhad astronómie. Ich silné magnetické vlastnosti sme mali nedávno príležitosť pozorovať, o čom si môžete prečítať v tomto článku. Ich existenciu však sprevádza jeden nečakaný zvrat. Zatiaľ čo kalkulácie a matematické modely hovoria, že magnetary by mali byť bežné a mali by sa hojne vyskytovať v rámci celej galaxie, astronómovia majú problém ich lokalizovať. Nie, že by nevedeli ako na to. Naopak sa zdá, že magnetarov je ďaleko menej ako hovoria matematické modely.

Nedávno však vyšla táto publikácia. Nájdeme v nej novú nádej na hľadanie a bližšie skúmanie týchto objektov. Vedcom sa totiž podarilo identifikovať smršť röntgenových a gamma lúčov, ktoré vznikli pred viac ako 11 miliónmi rokov v pomerne blízkej galaxii. Ich pôvodcom bol práve magnetar.

Zdroj: NASA

Takéto smršte magnetary vypúšťajú len zriedkakedy – faktom je, že sme za celú históriu zaznamenali len 5 podobných smrští. Každá dávka energie, ktorú magnetar vylúči, ponúka príležitosť naučiť sa o nich niečo nové. Do budúcna ich musíme byť schopný detegovať včas, keďže sú veľké približne ako väčšie mesto a majú magnetické pole stovky biliónov ráz silnejšie. Prelet okolo takejto hviezdy by zmazal dáta na akomkoľvek pamäťovom disku.