Astronómia #8: Zrážka neutrónových hviezd

Hlavným objavom bol výsledok analýzy meraní z mája tohto roku: výsledkom zrážky dvoch neutronových hviezd bol nečakane magnetar a nie čierna diera.

Vitajte pri mesačnom súhrne najdôležitejších správ z ľudského skúmania vesmíru. Astronómia bola počas novembra zatienená niekoľkými objavmi vakcín na COVID-19. Aj napriek tomu však máme o čom písať. Počas novembra sa podarilo analyzovať kilonovu, ktorá vznikla zrážkou dvoch neutrónových hviezd a ktorá by mohla byť zodpovedná za prvý pozorovaný vznik magnetaru. Iná skupina vedcov sa pozrela na dáta, ktoré hovoria o prítomnosti fosfínu v atmosfére Venuše, a hovoria, že sa nevyhnutne nejedná o dôkaz života na tejto nehostinnej planéte. Tiež bolo oznámené, že preslávený rádioteleskop Arecibo bude po nehode, ku ktorej došlo tento rok, vyradení z prevádzky.

Zrážka neutrónových hviezd dopadla inak, ako sa čakalo

Teoretici vždy predpokladali, že zrážkou dvoch neutrónových hviezd vznikne čierna diera. Dáva to zmysel – neutrónová hviezda je teleso s vysokou hmotnosťou a hustotou. Dokonca sú také husté, že nemajú ďaleko od toho, aby sa premenili na čierne diery. Teoreticky teda ich zrážka vyústi jedine v čiernu dieru.

„Namiesto kolapsu a premeny na čiernu dieru sa z nej stal magnetar: rýchlo rotujúca neutrónová hviezda, ktorá má vo svojom okolí silné magnetické pole, čo vystreľuje energiu do svojho okolia, vytvárajúc jasné žiarenie, ktoré vidíme.“

Autorka štúdie Wen-fai Fong

V máji pozemské satelity zachytili svetlo z kilonovy (výbuch spôsobený zrážkou neutrónových hviezd), ktorá sa premenila na magnetar. Pozorovanie zabezpečil predovšetkým Hubblov teleskop, ktorý dokáže pozorovať aj infračervené spektrum. Magnetar je veľmi hmotný objekt so silnými magnetickými vlastnosťami. Celú publikáciu nájdete tu.

Zdroj: NASA

Astronómia nevidí život na Venuši reálne

V šiestom diely nášho seriálu o astronómii sme Vás informovali o tom, že v atmosfére Venuše bol nájdený fosfín – plyn, ktorý na Zemi vzniká jedine organicky. Upozornili sme však na to, že nie je treba robiť unáhlené závery. Odvtedy vedecká spoločnosť analyzovala túto publikáciu a za posledné 2 mesiace boli publikované 3 práce, ktoré kritizujú tento nález.

V jednej z nich bol pokus zreprodukovať výsledky pôvodnej štúdie neúspešný. Záverom bolo, že ak sa nejaký fosfín na Venuši nachádza, tak ho je žalostne málo. Iná kritizovala samotnú metodiku pôvodnej štúdie. V tretej došiel tím odborníkov k záveru, že v pôvodnej štúdii došlo k zámene fosfínu za oxid siričitý.

Nech už je pravda akákoľvek, dozvieme sa ju včas. Život na Venuši stále nie je celkom vylúčený.

Arecibo bude vyradený z prevádzky

Pred pár mesiacmi sme Vás informovali o nehode, ku ktorej došlo v observatóriu Arecibo. Bohužiaľ, tento preslávený rádioteleskop bude vyradený z prevádzky, keďže jeho oprava by bola príliš nebezpečná a finančne náročná.

Zdroj: Arecibo/UTF

Arecibo bolo v prevádzke pozoruhodných 57 rokov a astronómia mu ďakuje za nespočetne veľa objavov.