Dokáže mesto fungovať výhradne na obnoviteľnej energii?

Niektoré mestá tvrdia, že fungujú výhradne na obnoviteľnej energii. Je to ale reálne? Jedná sa o budúcnosť alebo o niečo, čo dokážeme dosiahnuť už dnes?

Krajiny po celom svete sľubujú, že budú v najbližších desaťročiach bojovať s neželanými emisiami. Niektoré vlády dokonca stanovili ultimátum, do ktorého v úmysle tento sľub dodržať. Veľká Británia napríklad tvrdí, že do roku 2035 sa stane karbónovo neutrálnou krajinou. Je to však vôbec reálne? Dokáže mesto fungovať výhradne na obnoviteľnej energii?

How close can cities get to 100% renewable energy? – Physics World

Existuje už mesto, ktoré funguje na obnoviteľnej energii?

Krátka odpoveď znie, že áno. Ako tomu ale býva, ani táto odpoveď sa nezaobíde bez nejakého ale. Reč je o americkom meste Burlington v štáte Vermont, USA. Toto mesto má 42 tisíc obyvateľov, teda je aj na naše pomery malé. Jedná sa o prvé mesto v USA, ktoré oficiálne prehlásilo, že funguje 100-percentne na obnoviteľnej energii.

aerial of Burlington Vermont

Onedlho sa k nemu pripojil napríklad Texas, Georgetown, Aspen či Colorado. Burlington má pred týmito mestami dve veľké výhody – má málo obyvateľov a má prístup k vodným prameňom, ktoré sú vhodné na stavbu hydroelektrární.

Ak sa pozrieme do iných častí sveta, tak si môžeme všimnúť podobné charakteristiky aj pri ostatných mestách bežiacich výhradne na obnoviteľnej energii. Napríklad Reykjavík, hlavné mesto Islandu, má len 120 tisíc obyvateľov a prístup k obrovskému množstvu zdrojov geotermálnej energie. Samozrejme ich využíva a výsledkom je to, že sa radí medzi mestá, ktoré používajú výhradne obnoviteľnú energiu.

Vieme teda povedať, že predpokladom pre mesto, ktoré nechce odoberať neekologickú elektrickú energiu, je malý počet obyvateľov a prístup k zdrojom obnoviteľnej energie. Mapku a zoznam podobných miest nájdete tu.

Medzi všetkými však vystupuje Brazília, ktorá mala v roku 2018 až 25 miest fungujúcich na výhradne obnoviteľnej energii. Je to pozoruhodné, najmä keď zoberieme do úvahy, že Brazília je považovaná za krajinu tretieho sveta. Žiadna iná krajina nemala viac ako 2 takéto mestá.

Infografic Cities powered by 100 percent renewable electricity ENG

Mestá po celom svete svojim občanom sľúbili, že budú pracovať na znížení emisií. V USA napríklad si až 170 miest stanovilo cieľ stať sa behom menej ako 20 rokov závislými výhradne na obnoviteľnej energii. Vo zvyšku sveta sa to monitoruje ťažšie, no konzervatívne sa dá povedať, že aspoň 170 ďalších miest na svete má rovnaký cieľ.

„Veľa miest má ambiciózne plány o tom, ako sa z malého percenta dostanú na využívanie výhradne obnoviteľnej energie. Žijeme v zaujímavom čase.“

Lacey Shaver – World Resources Institute

Ako môže mesto získať tento titul?

Aj keď si teraz môžete hovoriť, že všetko smeruje k lepšiemu, netreba sa radovať predčasne. Je totiž dôležité pozrieť sa na to, čo vlastne znamená, že mesto funguje stopercentne na obnoviteľnej energii. Nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

V prípade spomínaného Burlingtonu ide o to, že mesto uzavrelo výhradné zmluvy s dodávateľmi energie, ktorý sa špecializujú na obnoviteľné zdroje. Neznamená to teda, že mesto je odpojené od ostatných „nezelených“ elektrární. Preferovaná je energia z obnoviteľných zdrojov, no ak nie je k dispozícii, tak nastúpia tradiční dodávatelia.

Okrem toho to neznamená, že mesto je karbónovo neutrálne. Ľudia sa môžu slobodne rozhodnúť pre auto na fosílne palivá namiesto elektromobilu alebo môžu kúriť zemným plynom. Takéto emisie sa nazývajú lokálne a na občanov majú priamy dopad. Výsledkom je to, že podľa WHO má až 90% ľudí žijúcich v mestách subštandardnú kvalitu vzduchu.

Prečo by teda mestá mali fungovať na obnoviteľnej energii?

Aj napriek tomu, že tieto mestá neriešia všetky problémy, ktorým ekológovia čelia, tak je to krok správnym smerom. Elon Musk alebo novozvolený americký prezident Joe Biden sa obaja snažia bojovať s globálnym otepľovaním. Či už hotovými produktami alebo iniciatívami.

Mestá, ktoré by mohli byť karbónovo neutrálne budú teda potrebovať ďaleko viac. Samotní dodávatelia obnoviteľnej energie majú za sebou dekádu veľkých pokrokov a očakáva sa, že nasledujúca dekáda bude podobná. Vedci už teraz pracujú na efektívnejších spôsoboch, ktorými vieme produkovať obnoviteľnú energiu.

Na záver teda musíme zhodnotiť, že odpoveď znie nie. Momentálne je to nereálne. Mestá dnes nedokážu fungovať výhradne na obnoviteľnej energii v pravom zmysle. Technológia však napreduje tempom, aké bolo doteraz len snom. Skutočne existuje šanca, že ambiciózne plány sa mnohým mestám a krajinám podaria. Čaká nás veľa objavov a zmien, ktoré nemusia byť z krátkodobého hľadiska príjemné, ak sa ale všetko podarí, tak budeme schopní odovzdať budúcim generáciám planétu takú, ako ju dnes poznáme.