Aký predvolený prehliadač a emailový klient si môžete nastaviť v iOS 14?

Apple sa rozhodol dať používateľom širšie možnosti ako kedykoľvek predtým. Jednou z nich je aj možnosť nastaviť si predvolený prehliadač a emailový klient.

Vyzerá to tak, že Apple sa snaží viac vyhovieť svojim používateľom. Najviac pozornosti dostávajú nové widgety, no okrem nich si Apple pripravil aj možnosť zmeniť predvolený prehliadač a dokonca aj emailový klient. Ponuka síce nie je tak široká, ako by ste mohli očakávať, no nachádzajú sa tu tie najpopulárnejšie alternatívy.

iOS 14 allows users to set Chrome as the default browser, Gmail as the  default email client
Zdroj: Apple

Predvolený prehliadač v iOS 14

Každá aplikácia, ktorú si môžete v iOS 14 nastaviť ako predvolenú, musela prejsť kontrolným procesom. Prehliadače boli prerobené a povinne musia používať platformu WebKit. To vo výsledku znamená, že sa jedná o takmer identické prehliadače, no v iných kabátoch. Záleží skôr na tom, ktorý z nich je Vám príjemnejšie používať. Rýchlosť by mala byť takmer identická.

Browser Choice Finally Comes to the iPhone with iOS 14
Zdroj: Apple

Medzi schválené prehliadače patria:

  • Chrome
  • DuckDuckGo
  • Edge
  • Firefox

Prekvapivo chýba prehliadač Opera Touch, ktorý využíva veľmi prepracované prepojenie smartfónu s počítačom. Tento zoznam sa však asi bude do budúcna ešte rozširovať.

Predvolený emailový klient v iOS 14

Podobne ako prehliadače, aj aplikácie na prezeranie a odosielanie emailov si vyžadovali značné úpravy. Apple v emailoch vidí bezpečný kanál pre súkromnú a oficiálnu komunikáciu, takže nároky na zabezpečenie a šifrovanie vôbec nie sú nízke.

Medzi schválené aplikácie patria:

  • Outlook
  • Spark
  • Hey

Veľmi nečakaná je absencia Gmailu od Googlu, no podľa všetkého vývojári tvrdo pracujú na tom, aby sa do tohto zoznamu dostali. Problémom by mohlo byť napríklad nedostatočné zabezpečenie. Treba však mať v pamäti aj to, že spoločnosti mali len 1 deň na to, aby aplikácie upravili do požadovaných špecifikácií. Na druhý deň totiž nová funkcia spolu s novým operačným systémom putovali k spotrebiteľom.

Ako na nastavenie novej predvolenej aplikácie v iOS?

Proces je jednoduchý. Stačí otvoriť nastavenia a nájsť konkrétnu aplikáciu, ktorú chcete nastaviť ako predvolenú. Keď si otvoríte jej možnosti, tak by sa medzi nimi mala nachádzať možnosť „Predvolený prehliadač/emailový klient“. Samozrejme, že sa musí jednať o aplikáciu, ktorá je spomenutá vyššie, no nové aplikácie by mali pribúdať pomerne rýchlo.

iOS 14: How to set Google Chrome as your default browser on iPhone - 9to5Mac
Zdroj: Apple

Toto sa dá urobiť aj na iPadoch, ktoré už majú najnovší iPadOS 14, no niektorí používatelia hlásia, že po reštarte zariadenia sa predvolené aplikácie vrátia na natívne Apple varianty.