Wikipédia po desiatich rokoch dostáva novú tvár

Wikipédia už 10 rokov nosí ten istý kabát. Nadácia Wikimedia Foundation sa rozhodla s tým niečo spraviť a spríjemniť jej používanie.

Každý z nás vie, že Wikipédia je jednou z najvitálnejších častí internetu. Či už ide o vtipy, ktoré vznikajú na jej účet, alebo o kvantá informácií, ktoré sú dostupné zadarmo, táto stála hviezda internetu mnohým z nás pomáha každý deň odpoveď na rôznorodé otázky a zjednodušovať život. Desktopová verzia tejto internetovej encyklopédie dostáva po desiatich rokoch nový dizajn.

Zdroj: Wikimedia Foundation

Zmeny prídu postupne

Nejedná sa o jednu aktualizáciu, ktorá by všetko zmenila. Wikimedia Foundation, organizácia zodpovedná za Wikipédiu, má v úmysle jednotlivé úpravy posielať do éteru postupne. Celý proces by podľa plánov mal trvať až do konca roku 2021. Navrhované zmeny si môžete pozrieť v príspevku MediaWiki. Úpravy sú tam bližšie reprezentované formou GIFov.

Čo zmení Wikipédia ako prvé?

Ako úplne prvá zmena príde niečo, čo si väčšina používateľov ani nevšimne: ľavý bočný panel sa bude dať zavrieť. Neznie to ako závratná zmena, pretože to je skutočne len drobnosť a ukazuje sa, že zmeny budú prichádzať veľmi pomaly. Cieľom je odstrániť rušivé elementy, na ktoré sa niektorí používatelia sťažovali.

Zdroj: Wikipédia

Ďalšou zmenou je tlačidlo, pomocou ktorého sa viete prepnúť na cudzojazyčné verzie Wikipédie. To už dáva omnoho väčší zmysel a túto funkciu ocení omnoho viac ľudí.

Zatiaľ nie je známe, či táto zmena ovplyvní aj Wikipédiu na mobilných zariadeniach.