Prečo Facebook tvrdí, že Apple ničí internet?

Facebook a Apple sa dostali do sporu. Aktualizácia v iOS 14 by údajne mohla zničiť slobodu internetu tak, ako ju poznáme. Je tomu naozaj tak?

Facebook a Apple zvykli v minulosti zvykli mať svoje nezhody. Počas posledných 10 rokov sa našlo hneď niekoľko káuz, v ktorých títo dvaja technologický giganti nevedeli nájsť spoločné východisko. Tentokrát však ide do tuhého, pretože Facebook tvrdí, že činy, ktoré podniká Apple, ničia internet a že spôsobia výrazné predraženie všetkých online služieb, ktoré sú (aspoň sčasti) financované reklamami. Ničí Apple internet?

Zdroj: Facebook

Apple vs. Facebook v otázke súkromia

Facebook je pionierom v oblasti cielenej reklamy. Spoločnosť sa v minulosti dostala do mnohých právnych problémov práve kvôli sledovaniu svojich používateľov. Kauzy, týkajúce sa úniku citlivých dát na verejnosť, sa riešia dodnes. Celý problém spočíva v tom, že Facebook potrebuje maximálne množstvo informácií o svojich používateľoch, aby na nich dokázal zacieliť takú reklamu, ktorá má najvyššiu šancu uspieť. Sleduje teda aj aktivitu svojich používateľov mimo dedikovanej aplikácie.

Facebook hits back at Apple with second critical newspaper ad - The Verge
Zdroj: Facebook

Na druhej strane tejto nezhody stojí Apple, ktorý za jednu z najzákladnejších hodnôt považuje spokojnosť a súkromie svojich zákazníkov. Nový iOS 14 bol teda vyvinutý tak, aby maximalizoval súkromie používateľov. Niektoré funkcie však nefungovali okamžite. To sa má zmeniť a Apple by na začiatku budúceho roka mal spustiť niečo, čo by spoločnostiam ako je Facebook silno kleplo po prstoch. Každá aplikácia, ktorá Vás chce sledovať alebo o Vás zbierať súkromné informácie bude musieť dostať Vaše povolenie. Určite vidíte ako táto novinka predstavuje veľké nebezpečenstvo pre Facebook. Viac informácií nájdete tu.

Ako reagoval Facebook?

Facebook túto správu neznáša vôbec dobre. Rozhodli sa zakročiť a spustili reklamnú kampaň v niektorých z najväčších médií: The Wall Street Journal, The New York Times, a The Washington Post.

„Apple plánuje vypustiť nútenú aktualizáciu, ktorá zmení to, ako poznáme internet – k horšiemu.“

Prvá veta v reklame od Facebooku

V reklame Facebook vysvetľuje, ako niektoré stránky dokážu fungovať zadarmo vďaka reklamám, ktoré hradia ich prevádzkové náklady. Neskôr varuje, že ak dôjde k zmene a tieto reklamy budú platené len zlomkom tej sumy, ktorou sú platené teraz, tak by tieto weby mohli prestať fungovať alebo začať účtovať mesačné poplatky svojim používateľom. Všetky argumenty Facebooku si viete pozrieť tu.

Apple rebuffs Facebook criticism, says iOS anti-tracking features are about  'standing up for our users' - 9to5Mac
Zdroj: Apple

Apple sa ohradil tým, že nezabraňuje sledovaniu používateľov. Zmena v iOS 14 len o sledovaní používateľa upozorní a dá mu možnosť tomuto sledovaniu zabrániť. Apple tvrdí, že toto dáva zákazníkom väčšiu kontrolu nad svojím súkromím.