Apple má v tomto roku predstaviť až 5 nových počítačov. Aké to budú?

Apple sa chystá v tomto roku predstaviť až 5 nových počítačov, pričom o máloktorom vieme podrobnejšie detaily.

Tento rok očakávame iOS 16, iPadOS 16, tvOS 16, watchOS 9 a macOS 13, aj keď sme ešte nepočuli zvesti o tom, čo môžeme od týchto aktualizácií očakávať.

Po marcovej udalosti Apple plánuje predstaviť ďalšie nové počítače Mac niekedy v lete tohto roka, pričom podujatie WWDC by bolo ideálne na oznámenie nových produktov. Medzi nadchádzajúce predstavenia spoločnosti patrí aj nový Mac mini a predstavenie kremíkového Macu Pro.

Mac Pro

Apple pracuje na aktualizovanej verzii Mac Pro, ktorá by mohla obsahovať kremíkový čip Apple s až 40 výpočtovými jadrami a 128 grafickými jadrami, čo by predstavovalo dvojnásobný výkon oproti M1 Ultra v Mac Studio. Neočakávame zmeny dizajnu pre Mac Pro a aktualizáciou Apple dokončí svoj prechod na Apple kremík v celej rade Macov.

Mac Mini

Apple vyvíja špičkovú verziu Macu Mini, ktorá bude obsahovať ďalšie porty a výkonnejší silikónový čip Apple. Očakáva sa, že bude používať čipy M1 Pro a M1 Max a môže mať nový dizajn. Neexistuje žiadne konkrétne slovo o tom, kedy by mohlo byť zariadenie vydané. Apple údajne plánuje odhaliť nové počítače Mac už v lete tohto roka.

Väčší iMac

Úniky naznačujú, že Apple pracuje na verzii iMacu s väčšou obrazovkou, ktorá sa bude predávať spolu s 24-palcovým modelom. Tento iMac by sa mohol nazývať „iMac Pro“. Môže obsahovať dizajn podobný Pro Display XDR, 27-palcový mini-LED displej s technológiou ProMotion a čipy M1 Pro/M1 Max.

Macbook Air

Tento model plánuje Apple až na koniec roka 2022. Spoločnosť vyvíja tenšiu a ľahšiu verziu MacBooku Air, ktorá bude mať tenšie rámy ako súčasný model. Rámy a klávesnica budú sivobielej farby a šasi nebude mať klinový tvar.

Apple počítače
MacBook Air, zdroj: Apple.com

Stroj bude obsahovať mini-LED displej, technológiu nabíjania MagSafe a porty USB-C na pripojenie externých zariadení, no nebude mať port HDMI ani slot na SD kartu. Hovorí sa, že obsahuje čip M2 s 8-jadrovým CPU a 9 až 10-jadrovým GPU.

13-palcový MacBook Pro

Apple pracuje na aktualizovanom 13-palcovom MacBooku Pro, ktorý by mohol využívať čip M2 novej generácie s 8-jadrovým CPU a 9- alebo 10-jadrovým GPU. Načasovanie vydania nie je známe, ale čip M2 pravdepodobne nevyjde skôr ako na jeseň. Je možné, že Apple premenuje 13-palcový MacBook Pro na „MacBook“, pričom označenie Pro zruší.

Dva produkty, ktoré majú k počítačom veľmi blízko

iPad Pro

Hovorí sa, že Apple obnoví iPad Pro v roku 2022 a 11-palcový model by mohol dostať rovnaký mini-LED displej ako v roku 2021 12,9-palcový iPad Pro. Stále sa však jedná o špekulácie.

Apple počítače
iPad Pro, zdroj: Apple.com

Možnosťou je aj sklenená zadná strana, ktorá by umožňovala bezdrôtové nabíjanie, rovnako ako funkcia spätného bezdrôtového nabíjania, ktorá umožní iPadu Pro nabíjať zariadenia, akými sú napríklad AirPods či Apple Watch.

Headset AR/VR

Apple pracuje na náhlavnej súprave s rozšírenou/virtuálnou realitou, o ktorej sa hovorí, že bude obsahovať vyhradený špičkový displej, vstavaný procesor a operačný systém „rOS“ alebo reality.

Apple počítače
Koncept VR headsetu od Apple, zdroj: VR-Expert.com

Vstup bude cez dotykové panely, hlasovú aktiváciu a gestá rúk a hovorí sa aj o vysokej cene atakujúcej až 3 000 dolárov. Náhlavná súprava AR/VR by mohla prísť na konci roka 2022, no Apple čelí problémom s vývojom. Tým pádom by sa vydanie mohlo presunúť na rok 2023.