Ako sa naučiť programovať cez internet

Učiť sa programovať nemusí byť trápením ani finančne či časovo náročné. Programovanie sa dá naučiť aj z domu. Potrebujete len internet a počítač alebo tablet.

Keďže sa svet posúva čoraz bližšie k digitalizácii všetkého, čo digitalizovať môžeme, požiadavky zamestnávateľov na potencionálnych zamestnancov sa menia. Zatiaľ čo pred dvadsiatimi rokmi bolo programovanie zručnosťou malej skupiny ľudí, dnes je považované za jednu zo základných schopností. Programovanie nepotrebujú len programátori, ale aj vedci, analytici či dokonca aj medici. Pre mnohých je programovanie strašiakom a pre ostatných fascinujúci spôsob pre rozvíjanie kreativity. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, v tomto článku sa dozviete kde sa naučiť programovať cez internet z domu.

Free Stock Photo of Coding Created by Negativespace
Zdroj: StockVault

Kurzy sú bohužiaľ predovšetkým v angličtine, ale uvádzame aj také, ktoré sú v slovenčine. Treba však povedať, že kurzy v angličtine sú vo všeobecnosti omnoho kvalitnejšie a certifikáty plynúce z ich absolvovania sú zvyčajne celosvetovo uznávané.

Treba vedieť, v akom jazyku chcete/potrebujete vedieť programovať

Rozlišujeme desiatky, ak nie až stovky rôznych programovacích jazykov. Niektoré sú si navzájom podobné, no učiť sa práve ten, ktorý potrebujete, bude najlepšia voľba. Medzi najpopulárnejšie patria Python, C#, Javascript a HTML. Každý sa používa na niečo iné, no prvé dva kurzy, ktoré nájdete nižšie, sú vybrané tak, aby Vám pomohli rozhodnúť sa, ktorý z jazykov sa budete učiť ďalej.

Začnite na Skillshare

Kurz Coding for Beginners with Applause Interactive, dostupný na platforme Skillshare, je snáď najlepším odrazovým bodom vo Vašom programovacom dobrodružstve. Dozviete sa veľkú časť slangovej terminológie, ako napríklad čo je to bug. Budú Vám vysvetlené základné koncepty, ktoré platia v každom programovacom jazyku, takže ich budete môcť uplatniť nech si zvolíte akúkoľvek možnosť. Tento kurz však môže byť až príliš všeobecný pre niekoho, kto má aspoň slabú skúsenosť s programovaním. Po jeho dokončení budete navyše schopný vytvoriť veľmi jednoduchú aplikáciu v Pythone.

Zdroj: Skillshare

Výhodou tohto kurzu je to, že všetkých 30 lekcií je zadarmo dostupných na Skillshare pre prémiových členov. Toto členstvo stojí 99 dolárov ročne alebo 19 dolárov mesačne, no pre nových členov je dostupná skúšobná doba 14 dní úplne zadarmo. Oplatí sa teda túto skúšobnú dobu aktivovať a prejsť si tento kurz, pokiaľ o programovaní vôbec nič neviete.

Pokračujte cez Udemy

Kurz Pre-Programming: Everything you need to know before you code, dostupný na platforme Udemy, Vás prevedie cez všetku teóriu, ktorá okolo programovania je. Ako už z názvu vyplýva, nebudete ešte programovať, ale dozviete sa všetko, čo by ste mali vedieť predtým, ako napíšete svoje prvé riadky kódu. Počínajúc terminológiou a končiac tipmi o tom, ako svoj kód čo najefektívnejšie uhladiť. Tento kurz nepriamo a neúmyselne nadväzuje na predchádzajúci kurz zo Skillshare, no je vhodný aj pre tých, ktorý už s programovaním majú miernu skúsenosť. Umožní Vám pochopiť všetko čo treba vedieť.

Zdroj: Udemy

Cena tohto kurzu je 120 dolárov, no ako nový používateľ Udemy ho môžete získať za 13 dolárov, čo sa určite oplatí.

Programovať Vás naučí Cursera

Kurz Programming Foundations with JavaScript, HTML and CSS, ktorý je dostupný na platforme Cursera a zastrešený univerzitou Duke University, Vás prevedie najčastejšie požadovanou formou programovania: webový development. Naučíte sa vytvárať webové stránky cez HTML, moderne ich dizajnovať v CSS a implementovať do nich skripty z jazyku JavaScript. Okrem toho získate aj certifikát o dokončení kurzu, ktorý je akceptovaný zamestnávateľmi.

Zdroj: Cursera

Kurz je súčasťou série Java Programming and Software Engineering Fundamentals Specialization, pozostávajúcej z celkovo piatich kurzov. Je vhodný aj pre tých, ktorí majú záujem o iné jazyky, ako je Java, HTML a CSS, no určite nie je nevyhnutný. Jednoznačným benefitom je certifikát, ktorý podľa údajov na webe Cursera získal priame kariérne benefity až pre 41% absolventov tohto kurzu.

Cursera funguje skôr ako internetová vysoká škola, než učebná platforma podobná Skillshare alebo Udemy. Po 7-dňovej skúšobnej dobe Vás členstvo stojí až 49 dolárov mesačne, no získate certifikáty o dokončení kurzu, ktoré sa dajú uplatniť aj ako zdroj kreditov na niektorých vysokých školách.

Codecademy je vhodná pre každého

Platforma Codecademy je stálicou medzi možnosťami učiť sa programovať cez internet. Jedná sa o veľmi dobre spracované rozhranie, ktoré vo Vás prebudí samouka a vytlačí z neho maximum. Niekomu možno bude chýbať výklad profesora, ktorý dostanete na Cursera, no iní túto absenciu ocenia. Na Codecademy sa môžete zamerať na konkrétny jazyk, ktorý potrebujete alebo chcete vedieť. Učiť sa môžete z tabletu, notebooku, počítaču alebo telefónu.

Codecademy vs. Udemy - Learn to code in 30 Days
Zdroj: Codecademy

Samotná služba ponúka obrovské množstvo informácií neplatiacim používateľom. Ak budete ochotný zaplatiť 18 eur mesačne, tak získate ešte viac obsahu. Jednoznačne je to voľba číslo 1 pre každého, kto sa už aspoň trochu orientuje v programovaní. Naučíte sa tu všetko, čo budete potrebovať.

Ako programovať v slovenčine?

Aj napriek tomu, že pre programovanie jednoznačne potrebujete aspoň základnú znalosť angličtiny, nájdete aj kurzy v slovenčine. Jednou z najlepších platforiem je Learn2Code, kde nájdete v podstate to isté, čo na Codecademy, len v slovenskom znení. V ponuke sú kurzy pre rôzne pokročilých záujemcov a pre širokú škálu programovacích jazykov.

Cena za prístup ku všetkým kurzom je 25 eur mesačne.