Vyše 1 500 britských vývojárov súdi Apple za prehnané poplatky v App Store

Apple je ako magnet na žaloby a súdne spory. Tentokrát však ide o poriadne mastnú pokutu.

Apple má na krku skupinovú žalobu vo výške 912 miliónov eur. Skupina žiada odškodnenie pre vývojárov, ktorí platia Applu až do výšky 30 % za platby v aplikácii. Spoločnosti a zákonodarcovia na celom svete túto politiku kritizujú.

Apple

Kritici obviňujú Apple, že prevádzkuje monopol, ktorý odvádza zisky od vývojárov. Poznamenávajú, že obchod so službami, ktorý zahŕňa aj App Store vzrástol v prvom fiškálnom štvrťroku tohto roka o 5,5 %, čo činí takmer 20 miliárd eur.

Vyše 1 500 nespokojných vývojárov

Novú žalobu v mene 1 566 tvorcov aplikácií podal Sean Ennis – profesor Centra pre politiku hospodárskej súťaže na University of East Anglia a bývalý ekonóm OECD. Ennis tvrdí, že poplatky tiež poškodzujú spotrebiteľov, pretože odvádzajú peniaze, ktoré by sa dali minúť na vytváranie lepších aplikácií.

Poplatky Applu pre vývojárov aplikácií sú nespravodlivé a neprimerane vysoké. Predstavujú využívanie situácie, keďže Apple vie, že má v tomto prípade monopolné postavenie. Táto politika poškodzuje nie len vývojárov aplikácií, ale taktiež spotrebiteľov.

Sean Ennis

Apple už skôr uviedol, že 85 % vývojárov v App Store neplatí žiadnu províziu. Spoločnosť sa obhajuje tým, že pomáha európskym vývojárom získať zákazníkov a dostať sa na trh v 175 krajinách sveta.

Briti môžu prísť o kľúčové aplikácie

Súdny proces je však pre Britov len ďalšou „opletačkou“, najmä ak ide o giganta, akým je Apple. Spoločnosť je tiež v súčasnosti zapletená do sporu plánov na rozšírenie zákonov o dohľade v Spojenom kráľovstve. Apple už stihol pohroziť odstránením FaceTime a iMessage, ak sa ich plány presadia.

Čo si o tomto spore myslíš ty? Mal by Apple znížiť svoje poplatky? Určite nám daj vedieť dole v komentároch.