Spoločnosť Enviolo predstavila inovatívnu prehadzovačku pre elektrické bicykle

Rovnako ako pri autách či motocykloch, aj v prípade bicyklov zohrávajú prevodovky obrovskú úlohu pri optimalizácii účinnosti. S príchodom elektrických bicyklov by si človek myslel, že konvenčné bicykle už nebudú potrebné. Spoločnosť Enviolo však prichádza s inovatívnym riešením.

Požiadavky cyklistov sa však neustále vyvíjajú. Je jasné, že elektrické bicykle musia poskytovať viac než len obyčajný cyklistický zážitok, pričom niektoré modely o sebe dokonca tvrdia, že sú náhradou za auto.

Enviolo predstavila inovatívnu novinku

Aby sa maximalizovala účinnosť batérie, kompaktné balenie, ľahká konštrukcia a sofistikované prevodovky sa stali nevyhnutnými na zabezpečenie toho, aby elektrické bicykle mohli maximalizovať výkon generovaný ich motormi, ako aj šťavu dodávanú ich batériami. Koniec koncov, je to všetko o poskytovaní najdlhšieho dojazdu pri čo najnižšej hmotnosti.

Inovatívny CVP hub od Enviolo sa zdá byť krokom správnym smerom, pokiaľ ide o dosiahnutie tohto cieľa. Enviolo je v cyklistickom svete už nejaký ten čas, pričom v ňom má vybudované pomerne veľké meno. Ich nový prírastok je najinovatívnejším kusom technológie, ktorý dosiaľ vyvinuli.

Koncepcia je podobná ako kontinuálne variabilná prevodovka (CVP), teda automatická prevodovka, ktorá sa nachádza v skútroch či malých elektrických autách. CVP náboj poskytuje nekonečný rozsah prevodov v celom rozsahu.

Enviolo NuVinci CVP Hub Review, Stepless Continuously Variable Planetary  Transmission for Bikes - YouTube

Náboj funguje s rotujúcimi guľôčkami umiestnenými medzi dvoma krúžkami – vstupným krúžkom na pravej strane, ktorý prijíma energiu z pedálov alebo elektromotora, a výstupným krúžkom na ľavej strane, ktorý posiela energiu do zeme.

V náboji systém využíva špeciálne navrhnutý olej, ktorý zaisťuje, že sa systém môže hladko a neprerušovane posúvať podľa vstupov jazdca do pedálov. Systém funguje prostredníctvom nakláňania guľôčok – či už automaticky alebo manuálne. Guľôčky sú profilované a menia pomer vstupných a výstupných krúžkov. Systém sa vďaka tomu môže plynulo posúvať, či už je v pohybe alebo stojí.

Ako je na tom efeketivita?

Pokiaľ ide o porovnanie Enviolo CVP so štandardným reťazovým pohonom, musíme zvážiť jednu vec: efektivitu. Zatiaľ čo tradičné nastavenie prevodu a reťaze sa všeobecne považuje za najúčinnejšie – približne 98 až 99 %. Stojí za zmienku, že riešenie od Enviolo naplnené kvapalinou s množstvom rotujúcich guľôčok vo vnútri bude mať za následok určitú stratu výkonu.

Discover enviolo manual and automatic hub products for bicycles - enviolo

Podľa hodnotenia má CVP hub od Enviolo účinnosť „len“ 85 %. Inžinieri v Enviolo veria, že nižšia účinnosť CVP hubu je vynahradená intuitívnou povahou systému, a teda schopnosťou ladiť prevodové pomery podľa terénu a gusta jazdca.

Funkcia plynulého radenia je navyše nepopierateľne plynulejšia. Vďaka svojej kompaktnej konštrukcii umožňuje tento hub montáž na takmer všetky druhy elektrobicyklov. Okrem iného eliminuje potrebu zložitej inštalácie. Enviolo CVP hub je prakticky bezúdržbový a navyše úplne tichý.