Aké novinky prinesie Android 12?

Čo si Google prichystal pre nadchádzajúci Android 12? Prehľadné zhrnutie všetkých noviniek a zmien nájdete v tomto našom článku.

Nie je to tak dávno, čo sa na telefóny začala postupne uvoľňovať aktualizácia Androidu 11. Google ale rozhodne nezaháľa a už teraz pripravuje Android 12. Čo nám tento nový operačný systém prinesie a máme sa na neho tešiť?

Nové užívateľské rozhranie

Užívateľské prostredie Androidu by sa malo výrazným spôsobom premeniť. Google nazýva tento štýl ako Material NEXT. Namiesto bieleho pozadia systémovej ponuky sa dočkáme svetlo modrej farby. Zatiaľ nie sú informácie o tom, že by Google umožňoval farby systémových ponúk a dialógových okien meniť, hoci by to bolo zaujímavé.

Ďalej sa môžete tešiť na experimentálnu funkciu Silky Home, ktorá by mala zjednodušiť ovládanie telefónu jednou rukou. Prakticky by sa malo jednať o to, že sa obrazovka telefónu zmenší až o 40%, čím bude ľahšie telefón ovládať jednou rukou. Veľká inšpirácia tu pochádza od podarenej nadstavby Samsungu, One UI. Značné zmeny sa dočkali tiež notifikácia. Tie sú teraz väčšie, ponúkajú priamu možnosť odloženia a medzi jednotlivými notifikáciami je väčšia medzera, než tomu bolo doposiaľ. Zmena užívateľského prostredia by sa mala dotknúť aj Always On displejov.

Novinky widgetov

Vlani vyvolal Apple veľké pozdvihnutie, keď zmenil widgety vo svojom operačnom systéme. Zdá sa, že Google bude chcieť ísť podobnou cestou, pretože riešenie od Apple malo užívateľsky príjemný dopad. To znamená, že sa môžeme dočkať napríklad dynamického widgetu. Ten by sa mal meniť podľa aktuálnych aktivít užívateľa aj na základe dňa. Teda iný widget ráno, iný napríklad večer alebo pri športovaní. Rozhodne sa jedná o zaujímavú zmenu, ktorú by mnoho užívateľov privítalo.

Android 12 prinesie vylepšenú bezpečnosť aj súkromie

Zaujímavé sú novinky v oblasti bezpečí, zabezpečenie a súkromie. Podľa dostupných správ by mal Android 12 ponúknuť tiesňové volanie po tom, čo päťkrát za sebou stlačíte tlačidlo na vypnutie/zapnutie telefónu. Vecou bezpečnosti tak je tiež zabezpečené zdieľanie hesla na Wi-Fi. To by teraz malo ísť cez možnosť Nearby Share, čím odpadne QR kód pre zdieľanie hesla na Wi-Fi.

Vylepšené screenshoty

Doteraz bolo bežné, že Android umožňoval vytvorenie screenshotu len vo viditeľnej časti obrazovky. To by sa malo s príchodom Android 12 zmeniť a screenshoty by mali ísť urobiť v celej dĺžke obrazovky. Uvidíme, či sa Google podarí toto doladiť. Okrem toho by mal Android 12 tiež umožniť do screenshotu doplnenie najrôznejších animácií, emoji a ďalších prvkov, ktoré sú dnes veľmi moderné.

Nový Android ponúkne Obraz v obraze

Ďalšou príjemnou novinkou, ktorú si Google pripravil je funkcia obrazu v obraze. Toto samozrejme podporovali aj predošlej verzie Androidu, v tej najnovšej by ale mala ísť konečne zmeniť veľkosť okna či ho čiastočne presunúť mimo viditeľnú oblasť. Túto funkciu by určite uvítalo mnoho užívateľov. Ak sa podarí Google toto dostatočne odladiť, bude to iste žiadaná funkcia.

Drobnejšie novinky

Popri tých hlavných noviniek by mal Google so svojim Androidom priniesť aj menej podstatné novinky, o nich si niečo napíšeme v tejto podkapitole.

Presmerovanie vibrácií

Skvelou novinkou by mohlo byť presmerovanie vibrácií, ktoré oceníte predovšetkým pri hraní hier. Ide o to, že telefón presmeruje vibrácie na herné zariadenie, ktoré má podporu vibrácií. Počas hrania hier tak nemusíte pozerať na telefón, ale viete, že vám prišla správa alebo že vám niekto volá.

Pozor, používa sa mikrofón

Toto je tiež šikovná utilitka, ktorú by mal Android 12 podporovať. Kedykoľvek nejaká aplikácia bude využívať prístup k mikrofónu alebo fotoaparátu, Android vás o tom informuje v hornom paneli. Budete tak mať prehľad, ktorá aplikácia sa vás snažia prípadne špehovať.

Spárované aplikácie

Android 12 by mal tiež podporovať tzv. dvojité aplikácie. Nastavíte si teda aplikácie, ktoré sa majú spúšťať spoločne v multitaskingu. Využitie tejto novej funkcie ponúka skvelé možnosti hneď v niekoľkých ohľadoch.

Prepracované fotky v Android 12

Fotoaparáty a kamery pokročili v telefónoch neuveriteľným spôsobom. Je preto na čase zmeniť tiež formáty, ktoré sú pre fotografie a videá používané. Príhodne sa bude jednať o zabezpečenie prehrávania HEVC videí aj v takých aplikáciách, ktoré to nepodporujú. Navyše sa môžete tešiť aj na 24 audio kanálov namiesto súčasných ôsmich. To je veľký krok vpred, ktorý iste ocení nejeden užívateľ.

Kdy se můžeme na Android 12 těšit?

Podľa dostupných informácií by sa mal začať Android 12 objavovať v priebehu tohtoročného leta. Záleží ale, ako rýchlo sa podarí doladiť niektoré nestabilné prvky nového systému a spracovať všetky zmeny, ktoré Google chce. Samozrejme, že táto aktualizácia dorazí na Pixel telefóny. Ostatní si budú musieť počkať dlhšiu dobu, pretože výrobcovia musia spracovať vlastnú nadstavbu Androidu 12.

Záver

Je zrejmé, že Google sa snaží s každou verziou Androidu priniesť niečo nové a nečakané. Zároveň ale pokračuje v pomenovaní svojich verzií po sladkostiach. Android 12 by sa mal volať Snow Cone, čo je ľadoví triešť podávaný v tégliku, prípadne v kornútku.