Avast Omni hub – „zaočkuje“ proti vírusom vašu celú domácu internetovú sieť

Omni je malá čierna guľatá krabička, navyše bez jediného tlačidla. Neustále kontroluje tok dát v domácej LAN, hľadá vzory škodlivého správania a ponúkne vám riešenie, ako sieť čo najlepšie ochrániť.

Avast Omni hub je nenápadná malá škatuľka, ktorá sa po zapojení správa najskôr ako hacker, ktorý sa následne zmení na antivírus.

Že ste o ňom zatiaľ veľa nepočuli? Môže byť. Na slovenskom trhu sa totiž nepredáva a výrobca sa zatiaľ orientuje predovšetkým na USA. Podotýkame, že zatiaľ. V plánoch totiž je že služba sa má v tomto roku (2021) dostať do Európy. Ostatne – v Taliansku už funguje. Poďme si teda Avast Omni hub predstaviť bližšie.

Ochrana veľkosti a tvaru hokejového puku

Približne 90% Slovákov (a viac), používa vo svojich počítačoch a internetových zariadeniach nejakú formu zabezpečenia. Podľa štatistík to vychádza tak, že víťazom antivírusovej ochrany je vstavané riešenie od Microsoftu, ktoré je dnes súčasťou Windows 10. Microsoft tak odkrojil z trhového koláča poriadne sústo nejednému tradičnému výrobcovi bezpečnostných aplikácií. Mnohí tak začali hľadať ďalšie možné odbytiská. Spočiatku to boli inteligentné mobilné telefóny. No časom „inteligentnosť“ začala prestupovať do ďalšej domácej elektroniky. Pribúdajú nielen smart televízory, ale aj iné zariadenia, napríklad chytré žiarovky s WiFi.  A tak sa výrobcovia antivírusov začali pohrávať, ba priam koketovať s myšlienkou, prečo sa popri počítačoch a mobiloch nezamerať rovno na celú domácu sieť.

Takéto zariadenie (malý domáci router s bezpečnostnou platformou) sa predstavil už pred štyrmi rokmi a hoci získal v Las Vegas cenu za inováciu, do širšieho povedomia sa nakoniec nedostal. Vlani si však inžinieri z Avast prevzali rovnakú cenu, tentokrát za malú guľatú krabičku veľkosti hokejového puku, ktorá zdá sa „trafila do čierneho“. Nenápadný pomocník umožňuje blokovanie obsahu, prehľad o pripojených zariadeniach do siete, detekovanie hrozieb v domácej Wi-Fi sietí v reálnom čase alebo blokovanie prístupu útočníkov do siete. Tentokrát sa však Omni pripája priamo k domácemu routeru a nie je jeho súčasťou. To znamená, že používatelia nemusia svoj súčasný router meniť .

Ako Avast Omni hub funguje?

Omni je naozaj malá čierna guľatá krabička, navyše bez jediného tlačidla, ak teda opomenieme to resetovacie. Kompaktný lesklý plast je prerušený jedinou LED a na zadnej strane ethernetovým konektorom RJ-45 a 5V napájaním. Omni už nie je kompletný Wi-Fi router ako v prípade predosšlého  experimentu z roku 2017, ale je to naozaj len sieťový antivírus. Zapojenie a nastavenie Avast Omni Hub zvládne každý.  Pripojíte ho k sieti cez ethernetový port routeru. Súčasťou „hubu“ je bezpečnostný balík Avast Premium Security, ktorý pridáva blokovanie obsahu, prehľad o pripojených zariadeniach do siete, detekovanie hrozieb v domácej Wi-Fi sieti v reálnom čase alebo blokovanie prístupu útočníkov do siete. Súčasťou je mobilná aplikácia, pomocou ktorej je možne všetko riadiť a monitorovať. Služba následne využíva k monitorovaniu domácnosti prvky umelej inteligencie. K dispozícii je samozrejme aplikácia pre rôzne mobilné platformy vrátane systému Android.

Užitočný hacker

Omni neustále kontroluje tok dát v domácej LAN a hľadá vzory škodlivého správania. Ak teda máte verejnú IP adresu a na routri do vonkajšieho internetu otvorené niektoré TCP porty, krabička Omni sa postará o to, aby zlikvidovala všetky pokusy o spojenie z pochybných destinácií.  Aby vás mohla Omni chrániť (nielen) pred hackermi, sama musí vykonať taký drobný hack. Po zapojení na seba presmeruje sieťovú aktivitu a môže ju ďalej analyzovať. V domácej LAN pritom ďalej všetko funguje ako predtým. Lenže to nie je všetko. Ak máte napríklad doma smart televízor, takmer na sto percent netušíte, že počas prevádzky zasiela svojmu výrobcovi zbytočné množstvo telemetrických dát. Avast Omni hub túto komunikáciu detekuje a ponúkne vám riešenie. Rovnako tak dokáže odpájať a pripájať k internetu ľubovoľné zariadenia, ktoré rozpozná – to všetko na váš povel cez mobilnú aplikáciu. Zvládne odpojiť od internetu aj celé segmenty. Avast Omni zobrazuje výstrahy, pokiaľ je na ktoromkoľvek zariadení zistená neobvyklá aktivita, a blokuje útoky na všetky zariadenia. 

Detektív s prvkami umelej inteligencie

Pre detekciu rizikovej komunikácie Omni používa aj prvky z ranku umelej inteligencie. Vďaka tomu, že za vývojom a výrobou Omni je  Avast so svoju obrou databázou užívateľov a ešte väčším počtom zmapovaných útokov, vie, ako sa rôzne sieťové malware správajú. Mohol tak nad nimi vybudovať modely, ktoré túto činnosť hľadajú aj vo vzorkách z Omni. Antivírusová ochrana Avast sa prirodzene rozširuje aj na mobilné zariadenia, vrátane platforiem PC, Mac, Android a iOS, a zaisťuje tak bezpečie aj mimo domova.

Za zmienku tiež stojí možnosť účinnej rodičovskej kontroly. Môžete doslova pár kliknutiami filtrovať obsah a aplikácie, ku ktorým majú deti prístup, vrátane rôznych sociálnych sietí a videí. Môžete tiež kedykoľvek pozastaviť hranie hier alebo pripojenie k internetu. 

Pokročilá sieťová kontrola by teda mala byť v roku 2021 skôr samozrejmosťou, než technologickou exotikou ako v prípade Avast Omni hub. Realita je ale odlišná a domáce siete zostávajú mnohokrát nebezpečne nezabezpečené.

Foto: simplismarthomeautomation.com,  support.avast.com, amazon.com